Trwa ładowanie...
d35tvy7

Amy Winehouse

Najnowsze informacje
2.3
(3 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Southgate, Londyn, Anglia, Wielka Brytania

Filmografia:

Amy (2015) (ona sama)

Dyskografia:

"Frank" (2003) - album studyjny
"Back to Black" (2006) - album studyjny
"Lioness: Hidden Treasures" (2011)
"Amy" (2015)

d35tvy7
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Amy Winehouse to angielska piosenkarka i autorka tekstów. Rozpoznawalność przyniosły jej aktywności muzyczne, dzięki którym świat usłyszał takie hity jak "You Know I'm No Good", "Rehab" czy "Tears Dry on Their Own". Zadebiutowała w 2003 roku z albumem "Frank", a wydany trzy lata później "Back to Black" okazał się być jej ostatnim. Po jej nagłej śmierci wydano film biograficzny "Amy", a także dokument "Amy Winehouse: Back to Black".

Amy Winehouse - życiorys

Amy Jade Winehouse urodziła się 14 września 1983 roku w Londynie jako córka Janis i Mitchella Winehouse'ów. Matka piosenkarki była farmaceutką, natomiast ojciec pracował jako montażysta paneli okiennych i taksówkarz. Przedkowie jej rodziny byli rosyjskimi i polskimi Żydami. Amy Winehouse miała starszego brata, Alexa. W młodości artystka uczęszczała do niedzielnej szkółki żydowskiej, jednak w pewnym momencie poprosiła ojca, aby ją z niej wypisał. W efekcie jej stosunek do religii był dość luźny.

Rodzina Amy Winehouse miała wielopokoleniowe tradycje muzyczne. Wielu jej bliskich miało związek z jazzem, przez co wkrótce ona również zainteresowała się tym gatunkiem. Rodzice Amy rozwiedli się, gdy ta miała zaledwie 9 lat, przez co na stałe mieszkała jedynie z matką. Weekendy spędzała natomiast u ojca i jego partnerki. Jako nastolatka Amy Winehouse sprawiała wiele problemów wychowawczych, przez co uczęszczała łącznie do kilku różnych szkół. Piosenkarka uczyła się między innymi w szkole teatralnej Sylvii Young, gdzie mogła rozwijać swoje umiejętności.

Amy Winehouse - kariera muzyczna

Talent i charakterystyczny głos Amy Winehouse zostały odkryte przez jedną z wytwórni muzycznych, gdy ta miała 16 lat. Wkrótce artystka podpisała swój pierwszy kontrakt i w 2003 roku po raz pierwszy świat miał okazję usłyszeć jej oryginalną muzykę. Debiutancki album Amy Winehouse zatytułowany "Frank" był utrzymany w jazzowym klimacie, a artystka była autorką większości tekstów i muzyki zgomadzonych na płycie. Wtedy też zaczęła odnosić pierwsze sukcesy, a także występowała na festiwalach.

W 2006 roku Amy Winehouse wydała swój drugi album, "Back to Black", który okazał się być przełomowym momentem w jej dotychczasowej karierze. Piosenki Amy Winehouse z tego okresu były regularnie emitowane w stacjach radiowych, a jej niepodrabialny styl inspirował wielu młodych muzyków. Single promujące płytę, między innymi "Rehab", "You Know I'm No Good" czy tytułowe "Back to Black", okazały się wielkimi przebojami na całym świecie. Wydawnictwo przyniosło jej też pięć nagród Grammy, a także szereg innych wyróżnień, dzięki którym stała się z miejsca jedną z największych gwiazd współczesnej muzyki.

Po wielu sukcesach w życiu Amy Winehouse nadszedł jednak trudny czas. Po wydaniu płyty "Back to Black" piosenkarka dużo częściej gościła na łamach kolorowych magazynów. Wszystko z powodu uzależnienia od narkotyków i alkoholu, a także serii niepokojących zachowań, które ostatecznie doprowadziły do jej upadku. W 2011 roku Amy wyruszyła w trasę koncertową, jednak jej występ w Belgradzie zakończył się niepowodzeniem. Artystka była wyraźnie odurzona i to uniemożliwiło jej występ na scenie. W lipcu tego samego roku Amy Winehouse wystąpiła w roli wokalistki po raz ostatni, podczas występu na koncercie jej córki chrzestnej, Dionee Bromfield.

Amy Winehouse - filmografia

Choć piosenkarka nigdy nie próbowała swoich sił w roli aktorki, to mimo tego na rynku ukazały się liczne filmy o Amy Winehouse, które opowiadały jej historię. Jeszcze za życia artystki, odpowiednio w 2009 i 2010 roku, pojawiły się dwa filmy dokumentalne: "Saving Amy" oraz "My Daughter Amy". W 2015 roku na duże ekrany trafił natomiast film dokumentalny "Amy" w reżyserii Asifa Kapadia, który zdobył wiele wyróżnień za rzetelne podejście do tematu. W 2018 roku, na wiele lat po wydaniu albumu "Back to Black", na rynek trafiło DVD z archiwalnymi nagraniami z okresu nagrywania tego wydawnictwa. Ukazało się ono pod tytułem "Back to Black: The Documentary".

Amy Winehouse - życie prywatne

Życie prywatne Amy Winehouse było szeroko opisywane w kolorowej prasie. Piosenkarka za życia wyszła za mąż za Blake'a Fieldera-Civila, a ich ślub miał miejsce 18 maja 2007 roku. Amy Winehouse i Blake Fielder-Civil rozwiedli się jednak zaledwie dwa lata później, a jako oficjalną przyczynę ich rozstania podawano zdrada Civila. Ich związek był bardzo burzliwy, a w prasie pojawiały się pogłoski, że Blake mógł być powodem jej uzależnienia od narkotyków.

W styczniu 2009 roku Amy Winehouse przyznała, że znów jest w związku. Jej wybrankiem był Josh Bowman, który miał na tyle dobry wpływ na wokalistkę, że ta zrezygnowała dla niego z narkotyków. Ich relacja przetrwała zaledwie kilka miesięcy, a po tym czasie piosenkarka wróciła do byłego męża, Blake'a Fieldera-Civila. Po śmierci wokalistki Pete Doherty, muzyk i wokalista, wyznał w rozmowie z mediami, że on również był krótko związany z Amy. Sama piosenkarka uważała go jednak jedynie za bliskiego przyjaciela.

Amy Winehouse - śmierć

23 lipca 2011 roku media na całym świecie informowały, że Amy Winehouse nie żyje. Doniesienia okazały się prawdziwe, a piosenkarka została znaleziona tego dnia nieprzytomna w swoim domu w Londynie. Zgon został stwierdzony na miejscu, a wezwane na miejsce pogotowie nie było w stanie pomóc. Śmierć Amy Winehouse nastąpiła w wyniku zatrucia alkoholem po długim okresie abstynencji, co wywołało wstrząs. Dodatkowo gwiazda zmagała się z bulimią, rozedmą płuc oraz depresją, co jedynie pogorszyło jej stan.

Jeszcze za życia Amy Winehouse wielokrotnie mówiła o swoich problemach, między innymi z samookaleczaniem się, depresją maniakalną i zaburzeniami odżywiania. Była też uzależniona od heroiny, ecstasy, kokainy, ketaminy i alkoholu. Amy Winehouse zmarła na krótko przed swoimi 27. urodzinami, przez co dołączyła do tzw. "klubu 27". Tym mianem określa się wielkich artystów, którzy z różnych przyczyn odeszli dokładnie w wieku 27 lat.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35tvy7
d35tvy7
d35tvy7