Trwa ładowanie...
d1942bj

Andriej Zwiagincew

Najnowsze informacje
5.0
(3 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Nowosybirsk, Rosja

Reżyser:
Scenarzysta:
Filmografia:
d1942bj

Rosyjski reżyser z doświadczeniem aktorskim. Twórca takich filmów jak „Czarny pokój”, „Powrót”, „Wyganie” czy „Elena”.

* Andriej Pietrowicz Zwiagincew urodził się 6 lutego 1964 w Nowosybirsku w Związku Radzieckim (dziś Rosja).* Po ukończeniu szkoły teatralnej grywał głównie niewielkie role w tamtejszym teatrze młodego widza. Pod koniec lat 80. przyjechał do Moskwy. Tam, po ukończeniu szkoły przy teatrze GITIS, początkowo pozostawał bez pracy. Dorywczo pracował jako stróż.

Na początku lat 90. napisał monodram na podstawie „Wspomnień z domu umarłych” Fiodora Dostojewskiego. Kilka razy wystawiał go w GITIS. Następnie długo pracował nad inscenizacją sztuki na podstawie opowiadań Cortazara. Spektakl był wystawiany w Domu Aktora na Arbacie.

Andriej Zwiagincew wystąpił w kilku epizodach mało znaczących filmach kryminalnych.* W 2000 roku nakręcił kilka odcinków serialu „Czarny pokój”, które cieszyły się sporym zainteresowaniem. Jego debiutancki "Powrót" zdobył niespodziewanie Złotego Lwa na MFF w Wenecji w 2003 roku.*Od tego czasu zaczęto nazywać go nadzieją rosyjskiego kina i porównywać do młodego Tarkowskiego.

W 2007 roku wyreżyserował „Wygnanie”. Film przedstawia historię Aleksa (Konstantin Ławronienko), który razem z rodziną (w roli żony Maria Bonnevie) powraca w strony swojego dzieciństwa. Zamknięte w swojej samotności postacie odkrywają przed nami tajemnice własnych dusz. Z kolei w 2011 roku na ekrany kin zawitała „Elena”.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1942bj
d1942bj
d1942bj