Trwa ładowanie...
d29zi89

Andrzej Kotkowski nie żyje

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Kotkowski nie żyje
(East News)
d29zi89

W dniu 15 stycznia, w wieku 75 lat, zmarł w Warszawie reżyser, scenarzysta, aktor i pedagog Andrzej Kotkowski.

Ten wybitny polski filmowiec brał udział w realizacji wielu głośnych polskich produkcji. Zasłynął m.in. jako reżyser i scenarzysta "Obywatela Piszczyka" z Jerzym Stuhrem w roli głównej czy "W starym dworku, czyli niepodległość trójkątów". Razem z Andrzejem Wajdą i Maciejem Karpińskim napisał scenariusz do "Pierścionka z orłem w koronie". Telewidzowie poznali go m.in. dzięki cyklom "Psie serce", "Miasto z morza" czy "Zespół adwokacki". Brał również udział w powstaniu takich filmów, jak "Ziemia obiecana", "Wesele", "Korczak", "Jowita", "Mała matura 1947", "Mniejsze zło", "Olimpiada 40" czy "Układ zamknięty".

Andrzej Kotkowski urodził się 17 lutego 1940 roku we Lwowie. Ukończył Wydział Prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz Studium Organizacji Produkcji na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

d29zi89

Był nie tylko twórcą, ale i wykładowcą oraz dyrektorem Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Należał do Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Polskiej Akademii Filmowej oraz kapituły przyznającej nagrodę imienia Janusza "Kuby" Morgensterna "Perspektywa".

Do kin właśnie trafił film "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" Janusza Majewskiego, w którego realizację Andrzej Kotkowski był zaangażowany.

d29zi89

Podziel się opinią

Share

d29zi89

d29zi89