Trwa ładowanie...

Andrzej Kotkowski nie żyje

Andrzej Kotkowski nie żyjeŹródło: East News
d49xe3t
d49xe3t

W dniu 15 stycznia, w wieku 75 lat, zmarł w Warszawie reżyser, scenarzysta, aktor i pedagog Andrzej Kotkowski.

Ten wybitny polski filmowiec brał udział w realizacji wielu głośnych polskich produkcji. Zasłynął m.in. jako reżyser i scenarzysta "Obywatela Piszczyka" z Jerzym Stuhrem w roli głównej czy "W starym dworku, czyli niepodległość trójkątów". Razem z Andrzejem Wajdą i Maciejem Karpińskim napisał scenariusz do "Pierścionka z orłem w koronie". Telewidzowie poznali go m.in. dzięki cyklom "Psie serce", "Miasto z morza" czy "Zespół adwokacki". Brał również udział w powstaniu takich filmów, jak "Ziemia obiecana", "Wesele", "Korczak", "Jowita", "Mała matura 1947", "Mniejsze zło", "Olimpiada 40" czy "Układ zamknięty".

Andrzej Kotkowski urodził się 17 lutego 1940 roku we Lwowie. Ukończył Wydział Prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz Studium Organizacji Produkcji na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Był nie tylko twórcą, ale i wykładowcą oraz dyrektorem Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Należał do Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Polskiej Akademii Filmowej oraz kapituły przyznającej nagrodę imienia Janusza "Kuby" Morgensterna "Perspektywa".

d49xe3t

Do kin właśnie trafił film "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" Janusza Majewskiego, w którego realizację Andrzej Kotkowski był zaangażowany.

d49xe3t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49xe3t