Trwa ładowanie...
d2d10e5

Andrzej Saramonowicz

Najnowsze informacje
3.9
(26 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Warszawa, Polska

Reżyser:
Scenarzysta:
Filmografia:

Ciało (2003) (siostra przełożona)

d2d10e5

Polski scenarzysta, reżyser, producent, dziennikarz oraz dramaturg. Twórca największych przebojów kinowych ostatnich lat. Stworzył komedie "Testosteron", "Lejdis" i "Idealny facet dla mojej dziewczyny".

Andrzej Saramonowicz urodził się 23 lutego 1965 roku w Warszawie. Ukończył reżyserię w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Andrzeja Wajdy.Pracował jako redaktor, dziennikarz i recenzent filmowy w "Gazecie Wyborczej", "Przekroju” i "VIVIE!" oraz jako redaktor w Telewizji Polskiej.

Autor cieszącej się wielką popularnością sztuki teatralnej "Testosteron" (m.in. 8 lat w repertuarze Teatru Montownia) – granej do dzisiaj na wielu scenach w Polsce i za granicą. "Testosteron" miał swoje premiery na deskach teatrów na Słowacji, w Bułgarii, Czechach, Estonii i Turcji. Stambulska inscenizacja tego spektaklu uznana została za komediowe wydarzenie tureckiego sezonu teatralnego.

Karierę filmową rozpoczął od komedii "Pół serio", którą stworzył z napisanych wcześniej scenek do programu kulturalnego pod tym samym tytułem. "Pół serio", zrealizowane przez trójkę przyjaciół: scenarzystę Andrzeja Saramonowicza, reżysera Tomasza Koneckiego i autora zdjęć Tomasza Madejskiego, było objawieniem XXV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2000). Jedna z nagród przyznanych temu filmowi – Nagroda Specjalna Jury za Scenariusz – trafiła w ręce Andrzeja Saramonowicza.

Kolejnym etapem był nowatorski konstrukcyjnie film "Ciało", do którego napisał scenariusz i który współreżyserował.Tytuł ten został uznany w plebiscycie Złote Kaczki, organizowanym przez miesięcznik Film, za najlepszą polską produkcję 2003 roku. Komedia "Testosteron", będąca adaptacją teatralnego przeboju jego autorstwa, zdobyła Bursztynowe Lwy za największy sukces frekwencyjny (1,4 mln widzów) na XXXII FPFF Gdynia 2007. Jednocześnie był to pierwszy film wyprodukowany przez firmę Van Worden, której Andrzej Saramonowicz był jednym z założycieli.

* Andrzej Saramonowicz, jako scenarzysta i producent, jest także autorem sukcesu filmu "Lejdis"*, najbardziej popularnej polskiej komedii od 1989 roku (2,5 mln widzów). Ten film stał się nie tylko przebojem kinowym, ale socjologicznym fenomenem, który zmienił radykalnie wizerunek polskiej kobiety na ekranie.

W 2009 roku premierę miał film "Idealny facet dla mojej dziewczyny", która biorąc pod uwagę jej wymagającą tematykę i gatunek – satyra społeczno-polityczna – osiągnęła znakomity wynik blisko 700 tys. widzów. Z kolei premiera komedii "Jak się pozbyć cellulitu", którą tym razem Andrzej Saramonowicz ponownie wyreżyserował, odbyła się w 2011 roku.

Podpisana w 2009 roku przez Andrzeja Saramonowicza i firmę San Graal wieloletnia umowa z Warner Bros., dotycząca współpracy przy produkcji i dystrybucji filmów, otwiera nowy rozdział w jego artystycznej i biznesowej karierze.

Andrzej Saramonowicz prywatnie jest mężem Małgorzaty Saramonowicz.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d10e5
d2d10e5
d2d10e5