Trwa ładowanie...
d42s0b0

Anna Faris

Najnowsze informacje
4.4
(144 głosy)
Oceń:
d42s0b0

Amerykańska aktorka, przede wszystkim komediowa, szerokiej publiczności znana najlepiej dzięki roli Cindy w głośnych parodiach z cyklu „Straszny film”.

Urodziła się 29 listopada 1976 roku w Baltimore, w stanie Maryland, dorastała w Seattle. Zachęcana przez mamę, już w dzieciństwie występowała na scenie, a jako dziewięciolatka zaliczyła profesjonalny debiut teatralny w sztuce Arthura Millera „Danger: Memory”, na deskach Seattle Repertory Theatre. Wkrótce nadeszły kolejne role: Scout w „Zabić drozda”, tytułowej „Heidi”, czy Rebeki w „Our Town”.

Studiowała literaturę angielską na University of Washington, wcześniej mając okazję sprawdzenia swoich aktorskich możliwości zarówno na małym (dramat TV „Deception: A Mother’s Secret” 1991), jak i dużym ekranie (dramat „Eden” 1996). Po trzech latach przerwy wzięła udział w horrorze „Zaułek kochanków” (1999) – filmie często traktowanym jako kinowy debiut Faris. Był on dla aktorki przełomowy o tyle, że udział w nim pociągnął za sobą angaż w innym filmie nawiązującym do tego gatunku, a mianowicie w parodystycznym „Strasznym filmie” braci Wayans (2000).

To właśnie rola Cindy Campbell, w którą aktorka wcieliła się w czterech kolejnych częściach tej produkcji (w 2001, 2003 i 2006 roku), uczyniła ją rozpoznawalną i popularną, ujawniając przy okazji komediowe zdolności Faris. Przyniosła jej też pierwsze ważne nominacje do filmowych nagród MTV (w kategoriach: Najlepszy Pocałunek i Przełomowy Występ).

Faris szlifowała komediowy talent w kolejnych filmach z gatunku, zarówno tych niezależnych, jak i mainstreamowych. Wystąpiła obok Roba Schneidera w komedii fantasy „Gorąca laska” (2002), dała niezapomniany, autoironiczny występ, wcielając się w postać głupiutkiej gwiazdy filmowej w słynnym „Między słowami” Sofii Coppoli (2003) i zgarnęła kolejne nominacje do MTV Movie Awards za drugoplanowe role w komediach romantycznych „Zostańmy przyjaciółmi” (2005) i „Moja super eksdziewczyna” (2006). Można ją było oglądać również w pięciu odcinkach słynnego sitcomu „Przyjaciele”, gdzie wystąpiła w gościnnej roli Eriki (2004).

* W międzyczasie nie kto inny, a sam Ang Lee dał jej szansę pokazania się z całkiem innej strony, powierzając jej jedną z ról w osławionym dramacie „Tajemnica Brokeback Mountain” (2005, zespołowe nominacje do Gotham Award i do Screen Actors Guild Award).*

Rok 2007 to gwiazdorska rola w przygodowej komedii „Ciastko z niespodzianką” Gregga Arakiego oraz spotkanie z Diane Keaton i Jeffem Danielsem na planie komediodramatu „Maminsynek”, rok 2008 – główna, wyróżniona kolejną nominacją do nagrody MTV rola w komedii „Króliczek”, a 2009 – występ u boku Setha Rogena w komedii kryminalnej „Observe and Report – Złap, zakapuj, zabłyśnij”.

Jedną z najświeższych produkcji z udziałem Faris jest komediodramat „Young Americans” (2010) z Topherem Grace’em i Chrisem Prattem – aktualnym mężem aktorki.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42s0b0
d42s0b0
d42s0b0