Trwa ładowanie...
dtwpiqy

Anna Prus

Najnowsze informacje
3.8
(147 głosów)
Oceń:
dtwpiqy

Aktorka młodego pokolenia, odznaczająca się ponadprzeciętną urodą, znana głównie z serialowych występów w licznych produkcjach telewizyjnych. Najwięcej pochwał krytyki i publiczności przyniosła jej rola Ali w „Wojnie polsko- ruskiej” Xawerego Żuławskiego.

Urodziła się 21 maja 1981 roku w Zielonej Górze. Już jako 12-latka zadebiutowała na deskach teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Występ na scenie musiał przypaść jej bardzo do gustu, skoro po maturze zdecydowała się szkolić właśnie tym kierunku. Ukończyła studium teatralne im. Ludwiny Nowickiej w rodzinnej Zielonej Górze (2002), a dwa lata później została absolwentką krakowskiego studia aktorskiego L’Art (2004). W 2005 roku zaliczyła jeszcze warsztaty filmowe na Europejskiej Akademii Filmowej w Berlinie. Jednocześnie studiowała na bardziej standardowych uczelniach. Jest podwójnym magistrem – ukończyła animację kultury, ze specjalnością teatralną na Uniwersytecie Zielonogórskim oraz stosunki międzynarodowe w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu.

Karierę zaczynała od małego ekranu i występów w roli Aldony w serialu „Pierwsza miłość” i agentki Malinowskiej w serialu „Dziki 2. Pojedynek” Krzysztofa Langa, gdzie partnerował jej sam Bogusław Linda (2005). W 2006 roku zadebiutowała na dużym ekranie w dramacie sądowym Wiesława Saniewskiego „Bezmiar sprawiedliwości”, wcielając się w niedużą rolę archiwistki Marty. W tym samym roku wystąpiła w głośnej ekranizacji powieści Katarzyny Grocholi „Ja wam pokażę!”, kreując postać Jolki, partnerki byłego męża głównej bohaterki. Tę samą rolę powtórzyła w serialu z 2007 roku, pod tym samym tytułem, w tej samej reżyserii, ale z inną obsadą (Edyta Jungowska zamiast Grażyny Wolszczak w roli Judyty, Tomasz Sapryk w miejsce Cezarego Pazury w roli Tomasza, byłego męża Judyty). Rok 2007 to także epizodyczna rola jednej z zakonnic w głośnej komedii „Ryś” Stanisława Tyma. Na małym ekranie pojawiła się ponadto jako: pani psycholog w „Egzaminie z życia”, Olga Małecka w „Twarzą w twarz”, Sylwia, przyjaciółka Julii w „Barwach
szczęścia”, Barbara Nimska w „Pitbullu” i Viola w komediowym serialu „Synowie”.

Ostatnio wystąpiła u boku Przemysława Sadowskiego i Agnieszki Warchulskiej w niezależnej produkcji sensacyjnej „Siedem minut” Macieja Odolińskiego (2009) i zebrała pochwały za rolę Ali Burczyk w ekranizacji słynnej powieści Doroty Masłowskiej „Wojna polsko-ruska”, w reżyserii Xawerego Żuławskiego (2009).

Oficjalny videoblog: http://flashfashion.pl/blogi/anna_prus

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtwpiqy
dtwpiqy
dtwpiqy