Trwa ładowanie...
dschv61

Anna Przybylska

Najnowsze informacje
4.1
(4573 głosy)
Oceń:
dschv61

Jedna z najpiękniejszych, najpopularniejszych i najbardziej lubianych polskich aktorek. Sławę i sympatię widzów przyniosła jej przede wszystkim pamiętna, komediowa rola Marylki Baki – jednej z policjantek na posterunku Wiesława Gabriela w telenoweli „Złotopolscy”.

Urodziła się 26 grudnia 1978 roku w Gdyni. Aktorką i osoba publiczną została przez przypadek. Nie planując żadnej większej kariery, zgłosiła się do jednej z agencji modelek, gdzie szybko odkryto jej aktorskie umiejętności.

* Szczególną rolę w odkryciu Przybylskiej dla świata odegrał Radosław Piwowarski, w 1997 roku powierzając jej debiutancką, drugoplanową rolę „Suczki” w filmie „Ciemna strona Wenus”, a w 1998 roku – pamiętną, komiczną rolę policjantki Marylki Baki w serialu „Złotopolscy”.*

Aktorka błyskawicznie zdobyła serca telewidzów, w ciągu dwóch lat stając się jedną z najpopularniejszych postaci polskiego show-biznesu. Z telenowelą związana była do 2007 roku, w międzyczasie dając kilkanaście znaczących występów filmowych i telewizyjnych. Jest samorodnym talentem, nigdy nie uczyła się w szkole teatralnej.

* Jej najsłynniejszą rolą filmową była komediowa kreacja gadatliwej, energicznej Jadzi, żony ministra w komedii „Kariera Nikosia Dyzmy” Jacka Bromskiego, z Cezarym Pazurą w roli głównej (2002).*

Świetne komediowe występy dała też u boku Olafa Lubaszenki i Michała Milowicza w komedii „Rób swoje, ryzyko jest twoje” Mariana Terleckiego (2002), jako Donata Fiok w „Superprodukcji” Juliusza Machulskiego (2002), pracownica banku w „Rysiu” Stanisława Tyma (2007), mechanik samolotowy w serialu „Lot 101” (1999), sąsiadka - policjantka w „Dniu świra” Marka Koterskiego (2002), pani Ania w „Dlaczego nie!” Ryszarda Zatorskiego oraz odtwórczyni gościnnych ról w sitcomach: „Niania”, „Lokatorzy”,„Daleko od noszy”.

* Udział w tym ostatnim oraz rola Marylki Baki przyniosły jej statuetkę Melonika na Festiwalu Dobrego Humoru w Gdyni dla Najlepszej Aktorki Komediowej (2005).*

Zagrała główne role w filmach „Sezon na leszcza” Bogusława Lindy (2000), „Rh+” Jarosława Żamojdy (2004) i w polsko-austriackich „Lekcjach pana Kuki” Dariusza Gajewskiego (2007), ujawniając nieco większą wszechstronność i umiejętności dramatyczne. Jedną z najcenniejszych ról dla samej Przybylskiej, z uwagi na możliwość występu u boku Danuty Szaflarskiej i Wojciecha Malajkata jest ta w filmie TV „Królowa chmur”, zrealizowanym przez Piwowarskiego w ramach cyklu „Święta polskie” (2003).

Ostatnio wzięła udział w dwóch międzynarodowych produkcjach – obu z gatunku thrillera, kręconych w Polsce z mieszaną obsadą. Pierwszy z nich – „Izolator” zrealizowany został przez znanego autora zdjęć filmowych (m.in. do filmów Wonga Kar-Waia), Christophera Doyle’a, z kolei „Kierowca” Jerome’a Dassiera może poszczycić się udziałem wielkiej gwiazdy kina – „nieśmiertelnego” Christophera Lamberta.

Ostatnim filmem z udziałem Przybylskiej jest komedia Olafa Lubaszenki „Złoty środek”, na planie której aktorka pojawi się w męskim przebraniu (2009).

Od kilku lat Anna Przybylska regularnie wygrywa rankingi na najpiękniejszą i najseksowniejszą polską aktorkę (m.in. w rankingu przeprowadzonym przez firmę „Durex”).

Dwukrotnie była bohaterką rozbieranych sesji dla „Playboya”. Chętnie i często angażuje się w przedsięwzięcia charytatywne, zwłaszcza w pomoc dzieciom z chorobami nowotworowymi.

Od 2004 roku jest ambasadorką marki kosmetycznej Astor. Swego czasu występowała z poznańskim kabaretem „Afera”.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dschv61
dschv61
dschv61