Trwa ładowanie...
d36he9s

Anne Hathaway

Najnowsze informacje
4.6
(356 głosów)
Oceń:
d36he9s

Choć na swoim koncie ma niewiele ról, jest obecnie jedną z najbardziej znanych, rozpoznawalnych i wziętych aktorek amerykańskich. Jej przełomową i – wciąż – najsłynniejszą rolą jest kreacja początkującej dziennikarki Andrei w adaptacji bestsellerowej powieści „Diabeł ubiera się u Prady”.

Urodziła się 12 listopada 1982 roku w Brooklynie, w Nowym Jorku, ale dorastała na przedmieściach New Jersey.

Jej ojciec był prawnikiem, matka - Kate McCauley - aktorką. To ona zainspirowała Anne do wyboru jej życiowej ścieżki. Przyszła gwiazda bardzo szybko udowodniła, że miara jej talentu znacznie przewyższa poziom licealnych przedstawień – jako nastolatka została przyjęta do prestiżowej Barrow Group Theater Company w Nowym Jorku.

Uzdolniona również wokalnie, w tym samym czasie występowała jako sopranistka w chórze All Eastern U.S. High School Honors w Canergie Hall.

* Zadebiutowała w 1999 roku, rolą w serialu dla młodzieży „Luzik guzik”. Uwagę twórców i publiczności zdobyła dzięki występowi u boku Julie Andrews w familijnej komedii Garry’ego Marshalla „Pamiętnik księżniczki” (2001, nominacja do nagrody MTV), która w trzy lata później doczekała się kontynuacji w postaci filmu „Pamiętnik księżniczki 2: Królewskie zaręczyny” (2004).*

W międzyczasie zagrała w dramacie przygodowym „Druga strona nieba” (2001) z Christopherem Gorhamem, w ekranizacji powieści Dickensa „Nicholas Nickleby” (2002, zbiorowa nagroda National Board of Review) oraz w głównej roli w romantycznej komedii fantasy „Ella zaklęta” (2004).

Rok 2005 to istotna rola w nagrodzonym Złotą Palmą w Cannes filmie Anga Lee „Tajemnica Brokeback Mountain” z Jakiem Gyllenhaalem i Heathem Ledgerem. W wyścigu do roli Lureen Newsome, Hathaway pokonała nawet Siennę Miller.

* Później pojawiła się jeszcze w niemiecko - amerykańskim kryminale „Spustoszenie” (2005), zanim nie nastąpiła przełomowa dla jej kariery rola u boku Meryl Streep w słynnej ekranizacji bestsellerowej powieści „Diabeł ubiera się u Prady” (2006). Kreacja Andrei nie przyniosła jej co prawda żadnych nagród, jednak sukces filmu rozsławił nazwisko i twarz Anne na całym świecie.*

W kolejnym roku wcieliła się w postać słynnej pisarki Jane Austen w biograficznym melodramacie „Zakochana Jane” (2007, nominacja do BIFA) z Jamesem McAvoyem, a w 2008 roku zagrała w takich produkcjach, jak komedia kryminalna „Dorwać Smarta” ze Stevem Carellem, komedia Jonathana Demme’a „Dancing with Shiva” oraz thriller „Ocaleni”, gdzie wcieliła się w postać psycholożki opiekującej się ocalałymi z katastrofy lotniczej pasażerami.

Posiada takie samo imię i nazwisko, jak żona Williama Szekspira.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36he9s
d36he9s
d36he9s