WP
WP

Antoni Krauze - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Polski reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych, scenarzysta. Twórca wielu filmów krótkometrażowych wyprodukowanych w łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych.

Antoni Krauze urodził się 4 stycznia 1940 roku w Warszawie. Jest bratem reżysera i grafika Andrzeja Krauze. Po ukończeniu w 1958 r. Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie studiował na wydziale malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

W latach 1958-61 współpracował jako aktor ze Studenckim Teatrem Satyryków STS. W latach 1962 – 66 studiował na wydziale reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Po studiach pracował w łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych. Realizował krótkometrażowe filmy dokumentalne.

Od maja 1968 r. związany ze Studiem Filmowym „TOR”. Asystent Krzysztofa Zanussiego przy filmie „Struktura kryształu”. Od 1969 roku pracuje samodzielnie. Debiutował w filmie fabularnym w 1969 roku realizując telewizyjne "Monidło". Realizuje filmy dla telewizji i kin (m.in.: „Akwarium”, „Meta”, „Palec Boży”, „Strach”, „Party przy świecach”, „Prognoza pogody”). Twórczość fabularna Antoniego Krauzego przypadła w swych największych dokonaniach na okres gierkowskiej prosperity i "Solidarności".

* Antoni Krauze był wyróżniony m.in.: nagrodą im. Andrzeja Munka za najlepszy debiut w 1973 r. i nagrodami na festiwalach krajowych i zagranicznych.*W 1988 r. otrzymał nagrodę specjalną jury za całokształt twórczości na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Autorskich w San Remo.

Data urodzenia

04.01.1940

Miejsce urodzenia

Warszawa, Polska

WP
WP
WP