Trwa ładowanie...
d2l25zj

Audrey Tautou

Najnowsze informacje
4.5
(117 głosów)
Oceń:
d2l25zj

Pamiętna w roli „Amelii” francuska aktorka młodego pokolenia, jedna z najbardziej znanych na świecie gwiazd tamtejszego kina. Siła utożsamiania Tautou z przełomową dla jej kariery kreacją jest tak wielka, że ta charyzmatyczna i charakterystyczna aktorka jest jednocześnie jedną z tych, którą publiczność – podobnie jak bohaterkę filmu Jeuneta - darzy bezinteresowną sympatią.

Urodziła się 9 sierpnia 1976 roku w Beaumont we Francji. Sztuki aktorskiej uczyła się uczęszczając na Cours Florent w Paryżu, początkowo jednak robiła to wyłącznie hobbystycznie, traktując kurs jako dodatkowe zajęcia poza studiami literaturoznawczymi na Sorbonie.

Los chciał, że zamiast zostać naukowcem - jak planowała pierwotnie – odkryła kino, czy też raczej kino odkryło ją, wraz z całym wachlarzem aktorskiego talentu.

W połowie lat 90-tych zaczęła występować w telewizji (m.in. „Coer de cible” 1996, główna rola w „Bébés boum” 1998), by w 1999 roku z powodzeniem zagrać w filmie „Salon piękności Venus”, otrzymując Césara dla Najbardziej Obiecującej Debiutantki i zyskując sławę w kraju.

Od początku najlepiej odnajdywała się w rolach komediowych – jeszcze przed debiutem w filmie została laureatką Jeune Comedien de Cinema Festival w Bezier w 1998 roku.

W 2000 roku zagrała obok Vincenta Pereza w kostiumowej komedii „Libertyn” oraz w komedii/romansie „Pobierzmy się”.

W tym samym roku była też gwiazdą takich tytułów, jak „Nie taki diabeł straszny” i „Szczęśliwy traf”, zaś kolejny rok był absolutnie przełomowy dla jej międzynarodowej kariery – wówczas to wcieliła się w tytułową rolę w filmie Jean-Pierre’a Jeuneta „Amelia” (2001). Obraz osiągnął międzynarodowy sukces na całym świecie, stając się jedną z najbardziej znanych i kasowych produkcji europejskich ostatnich lat, a wraz z nim – siłą rzeczy - sławę i ogromną sympatię widzów zdobyła Tautou, która w castingu do roli Amelii pobiła samą Emily Watson. Rola uroczej paryżanki przyniosła jej nominację do BAFTA, Europejskich Nagród Filmowych i Césara.

Pomiędzy występami we francuskich produkcjach, rozsławionymi poza granicami kraju właśnie ze względu na gwiazdorski udział Tautou („Bóg jest wielki, a ja malutka” 2001, „Kocha...nie kocha!” 2002, „Smak życia” 2002 i 2005, „Miłość. Nie przeszkadzać!” 2006, „Po prostu razem” 2007), aktorka wystąpiła także w kilku anglojęzycznych filmach.

Jej debiutem na tym polu był występ u Stephena Frearsa w brytyjskim dramacie „Niewidoczni” (2002), później – w europejskiej koprodukcji „Happy End” (2003) z Justinem Theroux, a wreszcie – głośna rola w hollywoodzkiej adaptacji bestsellerowej powieści Dana Browna „Kod Da Vinci” (2006) w reżyserii Rona Howarda, z Tomem Hanksem.

* W 2004 roku aktorka po raz kolejny miała okazję współpracować z Jeunetem, biorąc udział w melodramacie wojennym „Bardzo długie zaręczyny” (nominacja do Césara), stając się tym samym pierwszą i - póki co - jedyną francuską aktorką młodego pokolenia, która otrzymała gażę przekraczającą milion euro.*

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2l25zj
d2l25zj
d2l25zj