Trwa ładowanie...
d1fe3uj

Ayelet Zurer

Najnowsze informacje
4.3
(35 głosów)
Oceń:
d1fe3uj

Aktorka pochodzenia żydowskiego, szerokiej widowni znana przede wszystkim z występów w głośnych produkcjach amerykańskich: „Monachium” Stevena Spielberga, czy „Anioły i demony” Rona Howarda.

Urodziła się 28 czerwca 1969 roku w Tel Awiwie. Jej ojciec był pracownikiem rządowym, matka przetrwała II wojnę światową, ukrywając się w jednym z żeńskich zakonów na terenie ówczesnej Czechosłowacji.

Po ukończeniu szkoły średniej i odbyciu obowiązkowej służby wojskowej, wciąż jeszcze nastoletnia Ayelet wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie ćwiczyła język i uczyła się aktorstwa w nowojorskiej New Actors Workshop School. Na początku lat 90-tych wróciła do Izraela, w ciągu kilkunastu kolejnych lat, stając się jedną z najbardziej znanych gwiazd tamtejszego showbiznesu.

Zadebiutowała w 1991 roku w drugoplanowej roli we francuskim dramacie „Pożegnalny list” z Sophie Marceau. Później grała głównie w izraelskich produkcjach, zarówno małego (seriale: „Kwestia czasu” 1992-93, „Florentine”1997-98, „Be Tipul” 2005), jak i dużego ekranu (m.in. nominowane do Nagrody Izraelskiej Akademii Filmowej role w: „Dybuku” 1998, „Desperado Square” 2001 i „Rutenbergu” 2003).

* Pierwszą, przełomową rolą w karierze Zurer była tytułowa kreacja w „Tragediach Niny” (2003), która przyniosła jej w końcu długo wyczekiwany, najwyższy laur Izraelskiej Akademii Filmowej dla Najlepszej Aktorki. Dwa lata później miała okazję zaistnieć na międzynarodową skalę, dzięki udziałowi w głośnej produkcji historycznej „Monachium” Stevena Spielberga (2005).*

Aktorka wykorzystała życiową szansę, od tej pory dzieląc czas między występy w rodzimych filmach (nominowana do Izraelskiej Nagrody Filmowej kreacja w „Wild Dogs” 2007), a udział w szeroko znanych produkcjach („Ulotne fragmenty” z Rosamund Pike 2007, gwiazdorsko obsadzony film sensacyjny „8 części prawdy” 2008, dramat wojenny „Adam Zmartwychwstały” Paula Schradera, z Jeffem Goldblumem w roli tytułowej 2008).

Ostatnimi projektami z udziałem pięknej Ayelet są: ciepły, romantyczny komediodramat „Lightbulb” oraz słynny film Rona Howarda „Anioły i demony” z Tomem Hanksem, Ewanem McGregorem i Stellanem Skarsgårdem (oba z 2009 roku), będący adaptacją kolejnej, po „Kodzie Da Vinci”, bestsellerowej powieści Dana Browna, ponownie z profesorem Langdonem w roli głównej.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fe3uj
d1fe3uj
d1fe3uj