Trwa ładowanie...
d47ig7b

Barbara Burska

Najnowsze informacje
3.8
(38 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Warszawa, Polska

Filmografia:

Miś (1980) (Irena Ochódzka)

Życie na gorąco () (Irene Kronig)

Tandem (1966) (Pani w domku)

Za ścianą (1971) (dziewczyna w mini)

d47ig7b

Polska aktorka filmowa i teatralna. Związana z teatrami warszawskimi: Ludowym (1971-74), Narodowym (1974-75), Na Woli (1975-87), Kwadrat (1987-89). Polscy widzowie znają ją przede wszystkim z tak kultowych filmów, jak „Człowiek z M-3”, „Chłopi” oraz z „Misia”.

Barbara Burska urodziła się 6 maja 1947 roku w Warszawie. Jako studentka wydziału aktorskiego debiutowała u boku Bogumiła Kobieli w filmie „Człowiek z M-3”. Była zjawiskowa, trudno było o niej zapomnieć. Nie tylko kolegom z roku, ale również wykładowcom. Nic dziwnego, że po studiach została zasypana filmowymi propozycjami. Po swoich pierwszych sukcesach telewizyjnych szybko została żoną ówczesnego amanta, Karola Strasburgera.

Barbara Burska w wywiadach najczęściej ze swojego artystycznego dorobku wymienia tylko dwie rolę – niezapomnianą kreację Nastki w „Chłopach” oraz Zosi z popularnego w latach 70. serialu „Daleko od szosy”. Plotki głoszą, że to właśnie dzięki tej ostatniej roli piękną aktorkę zauważył znany reżyser, Stanisław Bareja. Kiedy tylko polski twórca poznał Burską osobiście, nagle oczywista stała się decyzja, żeby obsadzić ją w jego najnowszym filmie – „Miś”.

To właśnie ona, jako Irena Ochódzka, wyrywała kartki z paszportu Stanisława Tyma. Irenę poznajemy w pierwszych minutach filmu, kiedy pojawia się w mieszkaniu Ochódzkiego z nowym kandydatem do jej ręki, ministrem Władkiem Złotnickim, i tragarzami, którzy ogołacają ściany mieszkania z dzieł sztuki. Miłośniczka Kossaka jest sprawczynią całego zamieszania - to ona właśnie wyrywa kartki z paszportu "Misia", co wywołuje lawinę nieporozumień, knowań i intryg. W roli Ochódzkiej Bareja obsadził Burską, która w ówczesnym czasie była związana m.in. z warszawskimi teatrami - Ludowym i Narodowym.

Za czasów jej największej świetności wszyscy się w niej kochali. Sam Jan Englert opowiadał o własnym zauroczeniu młodą i utalentowaną brunetką. Mogła być wielką gwiazdą na miarę Anny Dymnej. Jednak to właśnie występ w ulubionej komedii Polaków zniszczył jej karierę.

Po latach Burska żaliła się mediom, że rola w kultowym „Misiu” po części zniszczyła jej karierę. Podobno tak bardzo utożsamiano ją z rola Ireny Ochódzkiej, że nie otrzymywała żadnych innych propozycji. Po wielu rozczarowaniach aktorka skupiła się więc tylko na pracy w teatrach. Jej niezwykły talent wokalny przydał się nie tylko na deskach scenicznych, ale również na estradzie. Młodszym widzom aktorka jest znana przede wszystkim z roli inspektor Pierzchały w serialu "13 Posterunek".

Dziś Barbara Burska mieszka w Warszawie ze swoim drugim mężem - znanym lekarzem, doktorem Rajskim (kiedyś był mężem innej znanej aktorki, Ewy Wiśniewskiej). Prywatnie aktorka kocha grać w tenisa i jest organizatorką corocznych balów na plaży w Jastarni.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47ig7b
d47ig7b
d47ig7b