Trwa ładowanie...
d1504ll

Beyonce Knowles

Najnowsze informacje
4.4
(426 głosów)
Oceń:
d1504ll

Popularna afro-amerykańska piosenkarka, autorka piosenek, tancerka i aktorka, czołowa członkini słynnego żeńskiego zespołu Destiny’s Child. Gwiazda filmów „Dreamgirls”, „Różowa Pantera” i „Cadillac Records”.

Urodziła się 4 września 1981 roku w Houston, w Teksasie. Wychowywała się w towarzystwie młodszej o pięć lat siostry Solange. Pierwsze kroki stawiała jako wokalistka kościelnego chóru, do którego dołączyła mając siedem lat, od dziecka uczęszczała też na lekcje tańca. Przyjaźń z równie rozśpiewaną i roztańczoną Kelly Rowland zaowocowała powstaniem zespołu, którego menedżerem został ojciec Beyoncé Giselle – Matthew Knowles.

Sukces nadszedł wraz z dołączeniem do grupy dwójki nowych wokalistek, przemianowaniem nazwy zespołu z Girl’s Tyme na Destiny’s Child i nagraniem debiutanckiej płyty pod tymże tytułem (1997 rok). Zawrotna kariera dziewczęcego kwartetu (później: tria) możliwa była dzięki przebojowym kompozycjom i atrakcyjnej aparycji czarnoskórych wokalistek, spośród których to właśnie Beyoncé od początku wysuwała się na czoło zespołu jako ta seksowniejsza i zdolniejsza. Nic dziwnego, że jako jedyna odniosła solowy sukces porównywalny z tym, jaki towarzyszył dokonaniom słynnego girls-bandu.

Będąc wokalistką Destiny’s Child, właściwie od początku związana była z przemysłem filmowym jako wykonawczyni piosenek do filmów (m.in. „Killing Time” do filmu „Faceci w czerni” 1997, „Independent Women, Part 1” do „Aniołków Charliego” 2000). Jako aktorka zadebiutowała już w 2001 roku, pojawiając się w pierwszoplanowej, tytułowej roli w muzycznym widowisku telewizyjnym „Carmen: Hip Hopera”. Rok później po raz pierwszy wystąpiła na dużym ekranie, zgarniając pierwszą nominację do MTV Movie Award za rolę Foxy Cleopatry w sequelu głośnej komedii „Austin Powers i Złoty Członek” (2002).

W 2003 roku, prócz sukcesu pierwszej, solowej płyty „Dangerously In Love”, cieszyła się również pierwszoplanowym występem u boku Cuby Goodinga Jr. w muzycznej komedii romantycznej „Wojna pokus” Jonathana Lynna. Byłą kompozytorką i wykonawczynią większości piosenek do tego filmu.Jedna z nich („He Still Loves Me”) przyniosła jej pierwszą statuetkę Black Reel Award.

Po trzech latach przerwy od występów na ekranie powróciła dzięki roli Xanii w głośnym prequelu „Różowej Pantery” (2006, nominacja do MTV Movie Award w kategorii Najseksowniejszy Występ), zaś przede wszystkim dzięki zachwycającej kreacji wzorowanej na postaci Diany Ross piosenkarki Deeny Jones w obsypanej nagrodami ekranizacji broadwayowskiego musicalu „Dreamgirls” Billa Condona (dwie nominacje do Złotego Globu i Satellite Award w kategoriach Najlepsza Aktorka i Najlepsza Piosenka, zespołowa nominacja do Screen Actors Guild Award, Broadcast Film Critics Association Award za piosenkę „Listen”).

Rok 2008, prócz nowej, trzeciej z kolei solowej płyty, przyniósł gwieździe debiut w roli producentki i jedną z głównych ról w muzycznym filmie biograficzno-historycznym „Cadillac Records” Darnella Martina, z Adrienem Brody, Jeffreyem Wrightem i Mosem Defem. Rola piosenkarki Etty James została nagrodzona nominacjami do MTV Movie Award i Satellite Award dla Najlepszej Aktorki Drugoplanowej oraz zespołową statuetką Black Reel Award. Beyoncé zgarnęła też kolejną nominację do Złotego Globu w kategorii Najlepsza Piosenka (za utwór „Once in a Lifetime”).

W 2009 roku wyprodukowała i dała gwiazdorski występ w thrillerze „Obsesja” Steve’a Shilla.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1504ll
d1504ll
d1504ll