Trwa ładowanie...
dndjg0u

Bill Condon

Najnowsze informacje
2.0
(1 głos)
Oceń:
dndjg0u

Amerykański reżyser i scenarzysta filmowy. Scenarzysta uznanego przez krytyków i docenionego przez widzów musicalu „Chicago”.

William "Bill" Condon urodził się 22 października 1955 roku w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych. Ukończył szkołę średnią Regis i filozofię na uniwersytecie Columbia. Aktualnie zasiada w zarządzie IFP w Los Angeles i stowarzyszenia Independent Witers Steering Committee działającym pod skrzydłami WGA.

Zaczynał karierę jako dziennikarz. Analitycznym artykułem w magazynie „Milimeter” ściągnął na siebie uwagę producenta Michaela Laughlina. Razem napisali* scenariusz filmu „Strange Behaviour”, który Lauglin wyreżyserował. Obraz osiągnął miano pozycji kultowej*, doczekał się również nieoficjalnego sequela „Strange Invaders”.

Condon zadebiutował za kamerą filmem „Siostra, siostra”, w którym zagrali Jennifer Jason Leigh, Judith Ivey i Eric Stoltz. Karierę reżysera i producenta kontynuował w telewizji, specjalizując się w opowieściach dla osób o mocnych nerwach.

Reżyserskim dziełem Billa Condona z 1998 roku był obraz „Bogowie i potwory”, uznany za Film Roku przez Narodowe Stowarzyszenie Recenzentów i nagrodzony Oscarem za najlepszy scenariusz adaptowany. W produkcji, będącej poetyckimi rozważaniami na temat ostatnich dni życia reżysera Jamesa Whale’a wystąpili Ian McKellan, Brendan Fraser i Lynn Redgrave.

Później Condon napisał scenariusz dla uznanego przez krytyków i docenionego przez widzów musicalu „Chicago”.Obraz, który zyskał aż sześć nagród Akademii ponownie zaowocował nominacją dla Condona za najlepszy scenariusz będący adaptacją. W 2006 wyreżyserował „Dreamgirls”.

Bill Condon jest zdeklarowanym homoseksualistą.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dndjg0u
dndjg0u
dndjg0u