Trwa ładowanie...
d4fu8og

Bill Cosby

Najnowsze informacje
4.6
(14 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Filadelfia, Pensylwania, USA

Scenarzysta:
Filmografia:
d4fu8og

Amerykański komik, aktor, autor, producent telewizyjny, muzyk i aktywista społeczny. Popularność przyniosły mu występy w komediowych programach telewizyjnych, m.in. w serialu „Bill Cosby Show”.

* Bill Cosby urodził się 12 lipca 1937 roku w Filadelfii w Stanach Zjednoczonych jako William Henry Cosby Jr.* Był najstarszym z czworga rodzeństwa. Jego ojciec William Henry służył w marynarce wojennej Stanów Zjednoczonych. Z kolei matka, Anna Pearl Hite, zachęcała młodego Billa do występów przed publicznością.

W dziesiątej klasie Cosby opuścił szkołę i wstąpił do marynarki wojennej USA. Szkołę dokończył poprzez kursy korespondencyjne. Gdy ukończył służbę wojskową, zapisał się na Temple University w Filadelfii. Następnie przeprowadził się do Nowego Jorku. W 1963 roku zadebiutował w programie "The Tonight Show".

Był pierwszym czarnoskórym aktorem, który zagrał główną rolę w amerykańskim serialu telewizyjnym. Była to rola agenta Alexandra Scotta w "I Spy" (1965-1968). W latach 1969-1971 prowadził własny autorski program pt. "The Bill Cosby Show". W 1985 roku otrzymał pierwszego w swojej karierze Złotego Globa za tytułowa rolę w serialu "The Cosby Show" (1984-1992).

* Cosby otrzymał nie tylko pozytywne nagrody, ale i negatywne - słynne Złote Maliny.* Nagrody te przyznano mu w kategoriach: najgorszy aktor, najgorszy scenariusz i najgorszy film za komedię "Leonard Part 6" (1987).

Bill Cosby występował nie tylko w telewizji, ale i w filmach kinowych. Zadebiutował w 1972 roku w dramacie pt.: "Man and Boy" w reżyserii E. W. Swackhamera. Grał także m.in. w thrillerze "Hickey & Boggs" Roberta Culpa, w "Sobotniej nocy" (1974) i sequelu zatytułowanym "Let’s Do It Again" (1975), w "Wyrównanych rachunkach" (1977) i w filmie "Tata duch" (1990).

W 2004 roku Bill Cosby ostro skrytykował czarnoskórych Amerykanów za nieodpowiedzialność za własne czyny i usprawiedliwianie własnych niepowodzeń czynnikami zewnętrznymi.

Bill Cosby od 1964 roku jest mężem Camille Hanks. Para ma pięcioro dzieci: Erikę Camille, Erinn Chalene, Ennis Williama (zastrzelony w 1997 r.), Ensę Camille i Evin Harrah. Aktor mieszka aktualnie z żoną w Shelburne Falls w stanie Massachusetts.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fu8og
d4fu8og
d4fu8og