WP

Bob Hoskins - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Bob Hoskins urodził się w Bury S. Edmonds w hrabstwie Suffolk w Anglii. Aktorstwem zajął się na poważnie mając już za sobą pracę w charakterze połykacza ogni w cyrku, marynarza i tragarza na targu. Przełomowym okazał się dla niego moment, kiedy to wybrano go z tłumu bywalców jednego z pubów i zaoferowano rolę statysty.

W 1986 roku Hoskins został wyróżniony jako Najlepszy Aktor na Festiwalu Filmowym w Cannes. Tę prestiżową nagrodę przyniosła mu rola George'a, bezrobotnego faceta, który zaczyna dorabiać sobie jako kierowca ekskluzywnej call-girl w filmie "Mona Lisa" w reżyserii Neila Jordana (zagrali w nim również Michael Caine i Robbie Coltrane). Nie było to jedyne wyróżnienie za tę kreację - zdobyła ona również nominację do nagrody Złotego Globu i Oscara.
Innym znaczącym wyróżnieniem aktora było przyznanie tytułu najlepszego aktora podczas rozdania Europejskich Nagród Filmowych w 1997 roku za rolę w filmie Shane'a Meadowsa "TwentyFourSeven". Bob Hoskins wystąpił w wielu produkcjach wielkoekranowych, telewizyjnych i teatralnych, jest również autorem scenariuszy, reżyserem i producentem filmowym. Filmografia aktora to między innymi takie tytuły jak "Michael" (John Travolta, Kyra Sedgwick), "Kto wrobił Królika Rogera?" (Christopher Lloyd, Joanna Cassidy), "Spice World" (Allan Cummings), "Nixon" (Anthony Hopkins, Ed Harris, James Woods), "Hook" (Dustin Hoffman, Robin Williams, Julia Roberts), "Brazil" (Jonathan Pryce, Ian Holm), "Kuzynka Betka" oraz "Felicia's Journey". Na łamach Los Angeles Times, Kevin Thomas określił rolę Hilditcha w ostatnim z wyżej wymienionych tytułów jako "prawdopodobnie najlepszą kreację aktorską Hoskinsa". Na małym ekranie aktor zagrał między innymi w filmach "Don Quichote" (rola Sancho Pansy, wiernego giermka tytułowego Don Quichota -
Johna Litigowa), "David Copperfield", "Noriega: God's Favorite", "Tales from the Crypt" oraz "World War II: Then There Were Giants". Wystąpił również w produkcjach BBC: "The Changling", "Othello", "Pennies From Heaven", "In the Looking Glass", "Shoulder to Shoulder", "On the Road", "All Who Sail Around Her" i "Her Majesty's Pleasure". Hoskins wyreżyserował oraz wystapił w filmach "Rainbow" oraz "The Ragged Rawney" (był również autorem scenariusza tego filmu). Ostatnio zajął się reżyserią jednej z części "Tube Tales" - "Mój ojciec, kłamca". Znaczące role teatralne aktora związane są z produkcjami scenicznymi "Króla Leara", "Pygmaliona" oraz "Guys and Dolls".

Data urodzenia

26.10.1942

Miejsce urodzenia

Bury St. Edmunds, Suffolk, Anglia

Data śmierci

30.04.2014

Reżyser
Scenarzysta
Filmografia
WP
WP
WP