WP

Bradley Cooper - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Jeden z najbardziej wziętych aktorów hollywoodzkich ostatnich lat, którego sława rozbłysła dzięki rolom w głośnych komediach. Gwiazda filmów: „Kac Vegas”, „Wszystko o Stevenie” i „Jestem na tak”.

Urodził się 5 stycznia 1975 roku w Philadelphii, w stanie Pennsylvania w Stanach Zjednoczonych. Zafascynowany kreacją Johna Hurta w głośnym filmie Davida Lyncha „Człowiek słoń”, postanowił sam zostać aktorem. Do roli, dla której podziw tak mocno wpłynął na jego przyszłe życie, powrócił wiele lat później, wybierając ją do odegrania podczas dyplomowego przedstawienia w Actors Studio Drama School w Nowym Jorku. Zanim jednak został absolwentem tej uczelni z tytułem magistra sztuki, zrobił licencjat z literatury angielskiej na Georgetown University w 1997 roku.

Jeszcze podczas studiów w Nowym Jorku, zaliczył ekranowy debiut w jednym z odcinków słynnego serialu „Seks w wielkim mieście” (1999). Darren Star, twórca scenariusza i producent „Seksu...”, widząc potencjał w młodym aktorze, zaangażował go do udziału w swoich kolejnych produkcjach: niezbyt udanej, krótko-emitowanej „Ulicy” (2000-2001) i komediym serialu „Kitchen Confidential” z Jaime King (2005-2006).

Poza tym, Cooper był związany na dłużej z takimi serialami, jak: „Jack i Bobby”, „Dotyk zła” i „Agentka o stu twarzach”.

W 2001 roku na zadebiutował na dużym ekranie w komedii romantycznej „Wet Hot American Summer”. Pojawił się jeszcze w kilku innych, filmowych produkcjach (m.in. w u boku Jennie Garth w dramacie/westernie „Ostatnia szansa” 2003), zanim nadeszła przełomowa, drugoplanowa rola w głośnej komedii romantycznej „Polowanie na druhny” z Owenem Wilsonem i Vince’em Vaughnem (2005). Wraz z kreacją w zrealizowanej rok później „Miłości na zamówienie” z Sarą Jessiką Parker i Matthew McConaugheyem (2006), stały się dla Coopera przepustką do kariery z prawdziwego zdarzenia.

WP

Począwszy od 2008 roku, aktor zaczął pojawiać się w wielu gorących premierach Hollywood, nierzadko w pierwszoplanowych rolach. Kontynuował występy w komediach romantycznych („Jestem na tak” z Jimem Carreyem 2008, „Kobiety pragną bardziej” 2009), ale dobrze sprawdził się też w diametralnie odmiennym gatunku, dołączając do obsady horroru „Nocny pociąg z mięsem” (2008).

Młoda publiczność na całym świecie pokochała go za występ w „Kac Vegas” (2009, dwie nominacje do Teen Choice Award). W tym samym roku z powodzeniem partnerował takim gwiazdom, jak Renée Zellweger (horror „Przypadek 39”) i Sandra Bullock (komedia „Wszystko o Stevenie”, gdzie wcielił się w postać tytułowego bohatera).

Ostatnie filmy z jego udziałem należą do jednych z najbardziej oczekiwanych premier kinowych 2010 roku. Są to: gwiazdorsko obsadzona komedia romantyczna „Valentine’s Day” Garry’ego Marshalla, nowelowy film „New York, I Love You” oraz komedia akcji „Drużyna A”.

Data urodzenia

05.01.1975

Miejsce urodzenia

Philadelphia, Pennsylvania, Stany Zjednoczone

Filmografia

Jestem Bogiem (Eddie Morra)

Zmiana pasa (Gordon Pinella)

Między wierszami (Rory)

My Little Eye (Travis Patterson)

Poradnik pozytywnego myślenia (Pat Peoples)

Przypadek 39 (Doug)

Kac Vegas w Bangkoku (Phil Wenneck)

Kac Vegas 3 (Phil Wenneck)

Hit and Run

Rekiny wojny

Ugotowany (Adam Jones)

Joy

Strażnicy galaktyki Vol. 2

Snajper / American Sniper (2014) (Chris Kyle)

Strażnicy Galaktyki (Rakietowy Szop)

Kill grill (Jack Bourdain)

Drugie oblicze (Avery Cross)

American Hustle (Richie DiMaso)

Serena (George Pemberton)

Walentynki (Holden)

Drużyna A (Porucznik Templeton 'Buźka' Peck)

Rocker, The (Trash)

Zakochany Nowy Jork (Gus)

Nocny pociąg z mięsem (Leon Kauffman)

Alias - Agentka o stu twarzach (Will Tippin)

Wet Hot American Summer (Ben)

Wszystko o Stevenie (Steve)

Kac Vegas (Phil Wenneck)

Jestem na tak (Peter)

Kobiety pragną bardziej (Ben)

Sportowy film (Kowboj)

Miłość na zamówienie (Demo)

Polowanie na druhny (Sack Lodge)

Avengers: Wojna bez granic (Rocket (głos) )

Narodziny gwiazdy (2018)

Przemytnik ( Colin Bates )

WP
WP