Trwa ładowanie...
dsoclp4

Brittany Murphy

Najnowsze informacje
4.6
(712 głosów)
Oceń:
dsoclp4

Popularna aktorka amerykańska o charakterystycznym, lekko zachrypniętym głosie. Gwiazda wielu mainstreamowych komedii romantycznych, ale i niezależnych produkcji. Jej owocna kariera przerwana została przez nagłą, przedwczesną śmierć.

Urodziła się 10 listopada 1977 roku w Atlancie w stanie Georgia, dorastała w New Jersey pod skrzydłami samej matki – rodzice rozwiedli się bowiem, gdy była jeszcze bobasem. Była jedynaczką, od dziecka uczęszczała na lekcje tańca i miała smykałkę w kierunku scenicznych występów. Kiedy miała dziewięć lat, zadebiutowała jako tytułowa gwiazda teatralnego przedstawienia muzycznego „Really Rosie”.

Na ekranie zaczęła pojawiać się wraz z początkiem kolejnej dekady i przeprowadzką do Los Angeles. Debiutowała w jednym z odcinków pamiętnego serialu komediowego „Murphy Brown” (1991), na dłużej zahaczając się na planie sitcomów: „Drexell’s Class” (1991-92) i „Almost Home” (1993). Pierwszym pełnometrażowym filmem z jej udziałem był dramat „Rodzinne marzenia” z Joe Mantegną (1993), a przełomową produkcją – głośna komedia „Clueless”, na planie której pojawiła się w roli przyjaciółki bohaterki granej przez święcącą triumfy Alicię Silverstone (1995).

Do końca lat 90-tych pojawiła się w blisko dziesięciu, mniej lub bardziej znanych produkcjach filmowych (m.in. thriller „Spojrzenie mordercy” z Kieferem Sutherlandem 1996, kryminał „Phoenix” z Rayem Liottą 1998, komedia romantyczna „Zack i Reba” 1998, „Zabójcza piękność” z Kirsten Dunst 1999, biograficzny dramat „Przerwana lekcja muzyki” z Angeliną Jolie 1999). Na pewno istotnym punktem na jej zawodowej ścieżce był występ u boku Anthony’ego LaPaglii w broadwayowskim przedstawieniu „A View From the Bridge” wg Arthura Millera (1997), jak również słynna, dubbingowa rola w animowanym serialu „King of the Hill”, z którym związana była w sumie dwanaście lat.

Nowe tysiąclecie przyniosło aktorce cały szereg atrakcyjnych propozycji, które znacząco podniosły jej popularność, szczególnie wśród młodszej części publiczności. Wśród gatunków filmowych, w których obsadzano Brittany najczęściej, prym wiodły komedie romantyczne („Chłopaki mojego życia” 2001, „Dziewczyny z wyższych sfer”, „Nowożeńcy” 2003, „Czarna książeczka” 2004, „Miłość i inne nieszczęścia” 2006, „Miłość o smaku Orientu” 2008). Inne, głośne tytuły z jej udziałem to thriller „Nikomu ani słowa” z Michaelem Douglasem i Seanem Beanem (2001), dramat muzyczny „8 mila” Curtisa Hansona, z Eminemem (2002) i duża produkcja „Sin City: Miasto grzechu” Roberta Rodrigueza (2005).

Nie licząc jednej z głównych ról w telewizyjnym, przygodowym filmie akcji sci-fi „MegaFault” (2009), w ostatnim okresie kariery można było oglądać aktorkę wyłącznie w thrillerach.Do tego gatunku zaliczają się takie tytuły z 2009 roku, jak: „Deadline”, „Across the Hall”, „Triumf pamięci”, jak również ostatnie, nie ukończone jeszcze filmy z jej udziałem: „Abandoned” i „Something Wicked” (2010). Aktorka nie doczekała ich premiery. Zmarła na atak serca, 20 grudnia 2009 roku w Los Angeles. Miała 32 lata.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsoclp4
dsoclp4
dsoclp4