Trwa ładowanie...
d243u6n

Bruce Campbell

Najnowsze informacje
3.8
(24 głosy)
Oceń:
d243u6n

Bez wątpienia jeden z najbardziej niedocenionych amerykańskich aktorów naszych czasów. Kojarzony przede wszystkim za sprawą roli Asha w kultowej serii "Evil Dead", dorobił się prawdziwej rzeszy fanów na całym świecie i statusu ikony horroru.

Bruce Campbell urodził się 22 czerwca 1958 roku w Royal Oak w stanie Michigan w Stanach Zjednoczonych jako najmłodszy z trzech braci. Jako dziecko lubił utożsamiać się z różnymi bohaterami, np. z Zorro. W wieku 8 lat postanowił, że zostanie aktorem – w momencie gdy zobaczył jak jego ojciec gra w teatrze amatorskim.

* W wieku 14 lat po raz pierwszy zagrał w przedstawieniu „Król i ja” jako młody książę.* Później pojawił się jeszcze w kilku sztukach wystawianych przez lokalny teatr amatorski, a w międzyczasie podejmował pierwsze próby filmowe. Razem z kolegą z sąsiedztwa kręcili filmy kamerą 8-milimetrową. W* 1975 roku na szkolnych zajęciach aktorstwa w gimnazjum poznał Sama Raimi - znanego obecnie reżysera. Po pewnym czasie zajęli się tworzeniem filmów.* Wspólnie nakręcili ich ponad pięćdziesiąt.

W 1976 roku pracował jako wolontariusz w jednym z teatrów. Jesienią tego samego roku rozpoczął studia na Western Michigan University. Pół roku później porzucił jednak uczelnię, by zacząć pracę asystenta producenta w firmie produkującej reklamy w Dietroit.

Na początku 1979 roku wraz z Samem Raimi i Robem Trapertem postanowili, że już najwyższy czas zacząć kręcić prawdziwe filmy. Ze swoich krótkich filmików nakręconych kamerą 8-milimetrową, stworzyli horror „Within the Woods” i pokazywali go potencjalnym inwestorom. Udało im się zebrać 350 tysięcy dolarów. Za te pieniądze w 1981 roku nakręcili „Evil Dead”. Bruce zagrał w nim główną rolę, Asha, oraz był współproducentem filmu. W 1983 roku okrzyknięto „Evil Dead” hitem w Anglii. Wytwórnia New Line Cinema zdecydowało się wypuścić go na rynek amerykański.

W 1987 roku stworzyli sequel, „Evil Dead II”. Także i tym razem Bruce Campbell zagrał główną rolę i współprodukował obraz. W 1992 roku ponownie połączył siły z Samem Raimi, by wyprodukować kolejną część trylogii „Evil Dead” tym razem pod tytułem „Armia ciemności” (1993). Kolejna – czwarta część „Evil Dead; Hail To The King” powstała w roku 2000. W roku 2005 wyprodukowano kolejną piątą część tego horroru – „Evil Dead Regeneration”.

Oprócz serii filmowej „Evil Dead” Bruce Campbell zagrał łącznie ponad 60 ról w filmach i serialach telewizyjnych. Widzieliśmy go m.in. w serialu „Herkules”(1995) oraz „Xenie; wojowniczej księżniczce” (1995). Kilka odcinków tych seriali również wyreżyserował.

Bruce Campbell jest żyjącym dowodem na to, jak charyzmatyczna osobowość, poczucie humoru, perfekcyjne operowanie mimiką i talent aktorskisą wstanie obronić się nawet w produkcjach za kilkaset tysięcy dolarów. Jakiś czas temu mogliśmy go zobaczyć w reklamie znanej wody po goleniu. Aktor jest również autorem dwóch książek i największego podbródka, jaki kiedykolwiek widzieliście.

W 1983 roku aktor ożenił się z Christine Deveau. Rozwód nastąpił już po sześciu latach. Para ma dwójkę dzieci. Z kolei w 1990 roku podczas pracy nad filmem „Mindtrap” poznał swoją drugą żonę, projektantkę kostiumów Idę Gearon.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d243u6n
d243u6n
d243u6n