Trwa ładowanie...
d1swhif
d1swhif

Bruce Campbell - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Miejsce urodzenia:

Royal Oak, Michigan, USA

Reżyser:
Scenarzysta:
Filmografia:

Słońce zachodzi: Rewanż wampira (1991) (Robert Van Helsing)

Spider-Man (2002) (Ring Announcer)

Doborowa jednostka (1997) (Virgil)

Mam na imię Bruce (2007) (Bruce Campbell)

Kto pierwszy, ten lepszy (2002) (Gordon Moore)

Okrucieństwo nie do przyjęcia (2003) (aktor opery mydlanej w telewizji)

Armia ciemności (1993) (Ashley 'Ash' Williams)

Martwe zło (1981) (Ashley 'Ash' Williams)

Man with the Screaming Brain, The (2004) (William Cole)

Strażnik czasu () (Tommy Maddox)

Dotknąć szczytu świata (2006) (Ed Weihenmayer)

Lodowisko (1998) (Aktor)

Kosmiczna apokalipsa (2005) (Dr Ivan Hood)

Inwazja (2002) (Jack)

Klopsiki i inne zjawiska pogodowe (2009) (Burmistrz Shelbourne (głos))

Tożsamość szpiega () (Sam Axe)

Po rozum do mrówek (2006) (Fugax)

Martwe zło 2 (1987) (Ashley 'Ash' Williams)

Sky High (2005) (Trener Boomer)

Spider-Man 3 (2007) (Maître d’)

Maniakalny glina (1988) (Jack Forrest)

Hudsucker Proxy (1994) (Smitty)

Spider-Man 2 (2004) (Snooty Usher)

Stryker's War (1985) (Video Newscaster)

Zdjęcie
Podziel się

Bez wątpienia jeden z najbardziej niedocenionych amerykańskich aktorów naszych czasów. Kojarzony przede wszystkim za sprawą roli Asha w kultowej serii "Evil Dead", dorobił się prawdziwej rzeszy fanów na całym świecie i statusu ikony horroru.

Bruce Campbell urodził się 22 czerwca 1958 roku w Royal Oak w stanie Michigan w Stanach Zjednoczonych jako najmłodszy z trzech braci. Jako dziecko lubił utożsamiać się z różnymi bohaterami, np. z Zorro. W wieku 8 lat postanowił, że zostanie aktorem – w momencie gdy zobaczył jak jego ojciec gra w teatrze amatorskim.

* W wieku 14 lat po raz pierwszy zagrał w przedstawieniu „Król i ja” jako młody książę.* Później pojawił się jeszcze w kilku sztukach wystawianych przez lokalny teatr amatorski, a w międzyczasie podejmował pierwsze próby filmowe. Razem z kolegą z sąsiedztwa kręcili filmy kamerą 8-milimetrową. W* 1975 roku na szkolnych zajęciach aktorstwa w gimnazjum poznał Sama Raimi - znanego obecnie reżysera. Po pewnym czasie zajęli się tworzeniem filmów.* Wspólnie nakręcili ich ponad pięćdziesiąt.

W 1976 roku pracował jako wolontariusz w jednym z teatrów. Jesienią tego samego roku rozpoczął studia na Western Michigan University. Pół roku później porzucił jednak uczelnię, by zacząć pracę asystenta producenta w firmie produkującej reklamy w Dietroit.

d1swhif

Na początku 1979 roku wraz z Samem Raimi i Robem Trapertem postanowili, że już najwyższy czas zacząć kręcić prawdziwe filmy. Ze swoich krótkich filmików nakręconych kamerą 8-milimetrową, stworzyli horror „Within the Woods” i pokazywali go potencjalnym inwestorom. Udało im się zebrać 350 tysięcy dolarów. Za te pieniądze w 1981 roku nakręcili „Evil Dead”. Bruce zagrał w nim główną rolę, Asha, oraz był współproducentem filmu. W 1983 roku okrzyknięto „Evil Dead” hitem w Anglii. Wytwórnia New Line Cinema zdecydowało się wypuścić go na rynek amerykański.

W 1987 roku stworzyli sequel, „Evil Dead II”. Także i tym razem Bruce Campbell zagrał główną rolę i współprodukował obraz. W 1992 roku ponownie połączył siły z Samem Raimi, by wyprodukować kolejną część trylogii „Evil Dead” tym razem pod tytułem „Armia ciemności” (1993). Kolejna – czwarta część „Evil Dead; Hail To The King” powstała w roku 2000. W roku 2005 wyprodukowano kolejną piątą część tego horroru – „Evil Dead Regeneration”.

Oprócz serii filmowej „Evil Dead” Bruce Campbell zagrał łącznie ponad 60 ról w filmach i serialach telewizyjnych. Widzieliśmy go m.in. w serialu „Herkules”(1995) oraz „Xenie; wojowniczej księżniczce” (1995). Kilka odcinków tych seriali również wyreżyserował.

Bruce Campbell jest żyjącym dowodem na to, jak charyzmatyczna osobowość, poczucie humoru, perfekcyjne operowanie mimiką i talent aktorskisą wstanie obronić się nawet w produkcjach za kilkaset tysięcy dolarów. Jakiś czas temu mogliśmy go zobaczyć w reklamie znanej wody po goleniu. Aktor jest również autorem dwóch książek i największego podbródka, jaki kiedykolwiek widzieliście.

W 1983 roku aktor ożenił się z Christine Deveau. Rozwód nastąpił już po sześciu latach. Para ma dwójkę dzieci. Z kolei w 1990 roku podczas pracy nad filmem „Mindtrap” poznał swoją drugą żonę, projektantkę kostiumów Idę Gearon.

d1swhif
d1swhif
d1swhif