Trwa ładowanie...
d9dliao
d9dliao

Bruce Parramore

Najnowsze informacje
3.5
(39 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Genewa

Reżyser:
Zdjęcie

Bruce Parramore, reżyser, urodzony w Genewie w 1961 roku, syn Amerykanki i Belga. Wychowany na Bliskim Wschodzie, spędził pierwsze 14 lat życia w Iranie i Libanie.

W 1975 roku, kiedy w Libanie wybuchła wojna domowa, jego rodzina przeniosła się najpierw do USA, a później do Grecji, Szwajcarii, by w końcu trafić do Francji.

Od roku 1981 Bruce mieszkał w Norwegii i dość często odwiedzał Polskę.

W 1982 roku rozpoczął dwuletnie studia na uczelni artystycznej Commercial Art School of Westerdahls w Oslo, po ukończeniu której przez kolejne lata był dyrektorem artystycznym FCB Publics i McCann Ericsson.

W tym samym czasie pracował jako twórca komiksów i malarz, wystawiając swoje prace z sukcesem w renomowanych galeriach. Stworzył również serię komiksów erotycznych dla magazynu „Cupido”.

Swoją pierwszą firmę, „Parramore Pictures”, założył w 1987 roku i przez następne 10 lat pracował jako freelancer dla norweskiego przemysłu filmowego oraz firm reklamowych jako rysownik storyboardów i twórca koncepcji artystycznych. Był zaangażowany w ponad 1250 projektów komercyjnych, jak również stworzył 21 storyboardów do pełnometrażowych filmów skandynawskich.

Od 1992 do 1996 Bruce wykładał w Commercial Art School of Westerdahls w Oslo jako nauczyciel komunikacji wizualnej i sztuki filmowej.

W 1994 został zatrudniony jako twórca koncepcji artystycznej, aby przy współpracy z reżyserem Benteinem Baardsonem i scenografem Krystianem Alsakerem stworzyć oprawę artystyczną ceremonii otwarcia i zamknięcia zimowych Mistrzostw Olimpijskich w Lillehammer. W ramach zlecenia, którego realizacja zajęła 14 miesięcy, powstało ponad 1400 praca, zarówno obrazów olejnych, jak i szkiców, które w olbrzymiej mierze wpłynęły na charakter tej spektakularnej produkcji.

Następnie kontynuował współpracę z Benteinem Baardsonem przy wystawieniu „Per Gynta” Henryka Ibsena w teatrze telewizji dla norweskiego kanału NRK.

W 2002 ponownie połączyli siły by przenieść „Per Gynta” do piramid w Gizie, co przyniosło im międzynarodowy rozgłos.

W ciągu ostatnich 9 lat Bruce Parramore reżyserował klipy muzyczne i krótkie filmy, jak również pisał scenariusze do filmów fabularnych. Wyreżyserował również ponad 200 reklam, z których wiele nagrodzono międzynarodowymi nagrodami.

W 2001 roku współpracował jako 1st AD przy filmie „Aberdeen” w reżyserii Hansa Pettera Molanda, w którym wystąpili m.in. Charlotte Rampling, Stellan Skarsgaard i Lena Heady.

Bruce Parramore napisał scenariusze i wyreżyserował trzy filmy krótkometrażowe. Ostatni z nich, „Zenith”, wyprodukowany przez norweską firmę Pravda w 2003 roku uczestniczył w konkursie filmów krótkometrażowych MFF Berlinale i zdobył Grand Prix na festiwalu w Trevignano.

W styczniu 2004 roku Bruce Parramore, wraz z Barbarą Borkałą, założyli firmę „Par Amore”. Od tego czasu wyprodukowali wspólnie około 100 reklam i teledysków.

d9dliao
d9dliao
d9dliao
d9dliao