Trwa ładowanie...
d1qp9w7

Calista Flockhart

Najnowsze informacje
4.2
(111 głosów)
Oceń:
d1qp9w7

Amerykańska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa, jedna z największych gwiazd małego ekranu końca lat 90-tych, po dziś dzień utożsamiana z rolą słynnej prawniczki „Ally McBeal” w bijącym rekordy popularności serialu telewizyjnym.

Urodziła się 11 listopada 1964 roku w miejscowości Freeport w stanie Illinois, jako córka nauczycielki i pracownika firmy Kraft Foods. Jej imię to zangielszczona forma greckiego słowa ‘kalliste’ oznaczającego ‘najpiękniejszą’. Jej dzieciństwo związane było z licznymi przeprowadzkami. Wychowywała się w Iowa, Minnesocie, Nowym Jorku i New Jersey, w towarzystwie starszego o trzy lata brata, Gary’ego.

Od dziecka chciała być aktorką. Po ukończeniu studiów teatralnych na Rutgers University w New Brunswick w stanie New Jersey w 1988 roku, przeprowadziła się do Nowego Jorku, by tam rozpocząć aktorską karierę.

Już rok później udało jej się zadebiutować na tamtejszej scenie w spektaklu „Bedside Herself” (1989). Od początku grywała przede wszystkim w teatrze, okazjonalnie jedynie przyjmując propozycje filmowe i telewizyjne.

Jej debiutem ekranowym był występ u boku Kevina Spacey w biograficznym filmie TV „Mecenas Darrow” (1991).
*Pierwszy występ na dużym ekranie dała w 1993 roku, pojawiając się na planie komedii „Nagi w Nowym Jorku”, jednak jej notowania wzrosły znacząco po 1994 roku, kiedy to zadebiutowała na Broadwayu w roli Laury w „Szklanej menażerii” wg Tennessee Williamsa. * Już rok później pojawiła się w tytułowej roli w dramacie/romansie „Pictures of Baby Jane Doe” i zagrała ważną rolę w dramacie „Pijacy” Petera Cohna (1995), natomiast rok później trafiła na plan słynnej „Klatki dla ptaków” w reżyserii Mike’a Nicholsa, z udziałem tak znamienitych gwiazd, jak Robin Williams, Gene Hackman i Dianne Wiest (1996). To jednak nie film, ani teatr, lecz telewizja wyniosła Calistę na szczyty sławy.

Przełomem na skalę międzynarodową w karierze aktorki był angaż do roli „Ally McBeal” – sympatycznej prawniczki z silną skłonnością do bujania w obłokach. Ally szybko urosła do rangi jednej z najsłynniejszych bohaterek telewizyjnych dekady, dając aktorce ogromną popularność, dużą sympatię widzów i ogólnoświatową rozpoznawalność.

Rola przyniosła Flockhart ważne nagrody, ze Złotym Globem na czele. W ciągu sześciu lat kreowania postaci „Ally McBeal” (1997-2002), otrzymała w sumie trzy nominacje do telewizyjnej nagrody Emmy i cztery kolejne nominacje do Złotego Globu, a także szereg innych, nieco mniej znanych nagród i wyróżnień.

W międzyczasie wzięła udział w dwóch filmach („Sen nocy letniej” 1999, „Na pierwszy rzut oka” 2000), nie rezygnowała też z propozycji teatralnych.

Ostatnie produkcje z jej udziałem, to komedia „Ujęcie” z Matthew Broderickiem (2004), hiszpański horror „Delikatna” (2005), a przede wszystkim serial „Bracia i siostry”, gdzie w latach 2006-2009 kreowała postać konserwatywnej reporterki telewizyjnych wiadomości – Kitty McCallister/Walker.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qp9w7
d1qp9w7
d1qp9w7