Trwa ładowanie...
camerimage
04-11-2015 09:53

Camerimage: First Look - Konkurs Pilotów Seriali

Share
Camerimage: First Look - Konkurs Pilotów SerialiŹródło: East news
d1i1mbe

Prezentujemy skład zainicjowanej w tym roku sekcji First Look - Konkurs Pilotów Seriali. O główną nagrodę walczyć będą autorzy zdjęć poniższych jedenastu obrazów telewizyjnych.

Daredevil: Into the Ring
Na skutek wypadku z dzieciństwa Matt Murdock stracił na zawsze wzrok. Zyskał jednak wyostrzone pozostałe zmysły, które pozwalają mu słyszeć, czuć i przewidywać więcej niż przeciętny człowiek. Na początku traktował to jako przekleństwo, z biegiem lat nauczył się jednak doceniać wartość swych „mocy” i postanowił wykorzystać je do czynienia dobra. Dorosły już Matt za dnia jest mniej lub bardziej skutecznym nowojorskim prawnikiem, by nocami stawać się nieustraszonym zamaskowanym strażnikiem porządku. Gdy zamieszkiwana przez bohatera i jego przyjaciół dzielnica Hell's Kitchen zaczyna uginać się pod kolejną falą korupcji oraz zbrodni, Murdock decyduje się podjąć walkę. Bez względu na odniesione rany oraz wszelkie osobiste koszty. Twórcy serialu Daredevil Drew Goddard i Steven S. DeKnight oraz reżyser odcinka pilotażowego Phil Abraham zapraszają widza w atrakcyjną podróż do serca ciemności, która jednocześnie pokazuje zupełnie inne oblicze popularnych mitów o superbohaterach.

Tytuł oryginalny: Daredevil: Into the Ring
Reżyseria: Phil Abraham
Zdjęcia: Matthew J. Lloyd
Produkcja: ABC Television Studio, Marvel Television
Dystrybucja: NetFlix
USA, 2015

Dom grozy: Night Work
Ethan Chandler to czarujący amerykański rewolwerowiec, który przebywa właśnie na występach gościnnych w wiktoriańskim Londynie. Jest człowiekiem praktycznym, ufającym jedynie temu, co mówią mu jego własne oczy. Gdy zostaje wynajęty przez magnetyczną Vanessę Ives i tajemniczego Sir Malcolma Murraya, jego świat błyskawicznie lega w gruzach. Jego nowi pracodawcy wciągają go bowiem w rozgrywającą się w podziemiach Londynu, poza wzrokiem przeciętnego człowieka, odwieczną wojnę z nadnaturalnymi stworami żerującymi na ludzkiej naiwności i niewiedzy. Inspirując się klasycznymi opowieściami grozy i wpisując w swój serial legendarnych bohaterów literackich, takich jak Victor Frankenstein, Mina Harker czy Dorian Gray, twórca Domu grozy John Logan oraz reżyser pilota Juan Antonio Bayona zapraszają widza w podróż do serca ciemności. Niebezpieczną i mroczną, acz niezwykle stylową i zmysłową opowieść na styku rzeczywistości i fantazji.

d1i1mbe

Tytuł oryginalny: Penny Dreadful: Night Work
Reżyseria: Juan Antonio Bayona
Zdjęcia: Xavi Giménez
Produkcja: Showtime Networks, Desert Wolf Productions, Neal Street Productions
Dystrybucja: Home Box Office (HBO)
Polski dystrybutor: HBO Poland Sp. z o. o.
Wielka Brytania, USA, Irlandia, 2014

Detektyw: The Long Bright Dark
Matthew McConaughey i Woody Harrelson wcielają się w dwóch detektywów z wydziału zabójstw, Rusta Cohle'a i Martina Harta, którzy rozpoczynają śledztwo w sprawie seryjnego mordercy gustującego w rytualistycznych zbrodniach. Rozwiązanie sprawy zajmie im wiele lat i wystawi na próbę ich rodzącą się przyjaźń oraz wszystko, w co kiedykolwiek wierzyli. Akcja pilota rozgrywa się na terenie Luizjany, która w Detektywie wygląda na miejsce z pogranicza religijnego koszmaru i nihilistycznego pustkowia; w którym oniryczne piękno krajobrazów jest nierozerwalnie złączone ze skrywaną w ciasnych domkach brzydotą i małością ludzkiej natury. Łącząc atrakcyjną metafizykę z brutalną rzeczywistością, konfrontując konwencje czarnego kryminału i kina kumpelskiego z niemalże mistyczną tajemnicą, pierwszy odcinek serialu Nica Pizzolatto, wyreżyserowany przez Cary'ego Joji Fukunagę, tworzy wiarygodną w swojej upiorności rzeczywistość, której nie chce się jednak opuszczać.

Tytuł oryginalny: True Detective: The Long Bright Dark
Reżyseria: Cary Joji Fukunaga
Zdjęcia: Adam Arkapaw
Produkcja: Passenger Film Studio, Parliament of Owls, Neon Black, Anonymous Content, Home Box Office (HBO)
Dystrybucja: HBO Enterprises
Dystrybucja w Polsce: HBO Poland Sp. z o. o.
USA, 2014

Fargo: The Crocodile's Dilemma
Lester Nygaard to życiowy nieudacznik, który wegetuje w miasteczku Bemidji w stanie Minnesota. Niegdyś wspierająca żona oznajmia mu każdego dnia, że ma go za frajera. Odnoszący sukcesy brat popisuje się awansami i perfekcyjną rodziną. Oprawca ze szkolnych lat ciągle nie daje mu spokoju. Gdy jednak w miasteczku zjawia się zawodowy morderca Lorne Malvo, lubujący się w mieszaniu ludziom w głowach, wszystko ulega zmianie. Podczas gdy na horyzoncie piętrzą się kolejne makabryczne trupy i surrealistyczne zagadki, potulny Lester odkrywa, że reguły są po to, by je łamać. Bazując na uniwersum stworzonym w 1996 roku przez braci Coen, autor telewizyjnego Fargo, Noah Hawley, stworzył serial, który jest jednocześnie hołdem dla klasyka i czymś zupełnie nowym. Dowodem na to jest wyreżyserowany przez Adama Bernsteina pilot, w którym czarna komedia miesza się z kryminałem, a zaśnieżona Minnesota staje się miejscem epickiej bitwy między złem i... mniejszym złem.

d1i1mbe

Tytuł oryginalny: Fargo: The Crocodile's Dilemma
Reżyseria: Adam Bernstein
Zdjęcia: Matthew J. Lloyd
Produkcja: Nomadic Pictures
Dystrybucja: FX Network, FX
Dystrybucja w Polsce: Ale kino+
USA, 2014

Gomorra: Il clan dei Savastano
Nakręcona w 2008 roku Gomorra Matteo Garrone, oparta na demaskatorskiej i kontrowersyjnej powieści autorstwa Roberto Saviano, była fascynującą i skomplikowaną opowieścią o strukturach neapolitańskiej mafii, Camorry. Opierając się na wspominanych dwóch dziełach, twórca serialu Gomorra i zarazem reżyser odcinka pilotażowego, Stefano Sollima, nie tylko znacznie rozbudował ten świat fabularnie, narracyjnie i ideologicznie, ale także uzupełnił opowiadaną historię o stylistykę nawiązującą do słynnego amerykańskiego Prawa ulicy, przenosząc ją wyśmienicie na włoski grunt. Głównym bohaterem jest Ciro, młody, arogancki i charyzmatyczny sługus rządzącej Neapolem familii Savastano. Chłopaka rozsadzają ogromne ambicje. Wykazując brawurę i bezwzględność, Ciro zdobywa zaufanie szefów, wspinając się coraz wyżej w mafijnej hierarchii. Czy będzie w stanie spełnić swoje wielkie marzenia, nie poświęcając jednocześnie tego, kim był wcześniej?

Tytuł oryginalny: Gomorra - La serie: Il clan dei Savastano
Reżyseria: Stefano Sollima
Zdjęcia: Paolo Carnera
Produkcja: Cattleya, Fandango, Sky
Dystrybucja: Home Box Office (HBO)
Dystrybucja w Polsce: HBO Poland Sp. z o. o.
Niemcy, Włochy, 2014

Jordskott: Del I
Policyjna negocjatorka Eva Thörnblad wraca do rodzinnego miasteczka na pogrzeb zmarłego tragicznie ojca, stawiając jednocześnie czoło demonom z przeszłości – to właśnie tam, siedem lat wcześniej, jej ukochana córeczka zniknęła bez śladu. Przechodząca emocjonalny kryzys kobieta zostaje jednak wbrew swojej woli wciągnięta w skomplikowane policyjne śledztwo związane z innymi tajemniczymi zaginięciami dzieci. To, co nastąpi, wstrząśnie lokalną społecznością. Kontynuując chwalebne tradycje skandynawskich seriali kryminalnych i tworząc oniryczny klimat rodem z Miasteczka Twin Peaks Davida Lyncha i Marka Frosta, Henrik Björn, pomysłodawca Jordskott i reżyser odcinka pilotażowego, zaprasza widzów do świata, w którym nic nie jest takie, jakim się wydaje. Do otoczonego zewsząd chłodnymi jeziorami i mglistymi lasami miejsca, które budzi trwogę wpisanymi weń morderczymi sekretami oraz fascynuje niemym pięknem obojętnej natury.

d1i1mbe

Tytuł oryginalny: Jordskott: Del I
Reżyseria: Henrik Björn
Zdjęcia: Pelle Hallert
Produkcja: Palladium Fiction
Dystrybucja: Sveriges Television (SVT)
Finlandia, Szwecja, Norwegia, Wielka Brytania, 2015

Manhattan: You Always Hurt the One You Love
Spośród wielu przełomowych momentów w historii świata, zbudowanie funkcjonalnej bomby atomowej było jednym z najbardziej znaczących i jednocześnie owianych szeregiem tajemnic. Stworzony przez Sama Shawa serial Manhattan opowiada o mężczyznach, którzy do tego wydarzenia doprowadzili oraz o kobietach, które ich bezwzględnie moralnie wspierały. Akcja odcinka pilotażowego, wyreżyserowanego przez Thomasa Schlamme'a, rozgrywa się w stworzonym na potrzeby rządowego Projektu Manhattan miasteczku Los Alamos w Nowym Meksyku, gdzie odizolowani wraz z rodzinami od świata zewnętrznego naukowcy walczą z czasem i dylematami moralnymi. Jednym z nich jest Frank Winter. Czy rzeczywiście warto stworzyć coś, co zapobiegnie wieloletniej wojennej pożodze, ale jednocześnie zmieni świat na zawsze? Czy bawienie się w Boga nie obróci się przeciwko tym, którzy to robią? I czy w ogóle można pozwolić sobie na zaniechanie prac i nadzieję, że świat naprawi się sam?

Tytuł oryginalny: Manhattan: You Always Hurt the One You Love
Reżyseria: Thomas Schlamme
Zdjęcia: John Lindley
Produkcja: Lionsgate Television, Skydance Productions
Dystrybucja: Lionsgate Television
USA, 2014

Pakt: Ofiara
Wielkie miasto oznacza wielkie zarobki, wielkie korporacje oraz wielkie tajemnice. I jeszcze większe afery, gdy te ostatnie wychodzą raz na jakiś czas na światło dzienne. Piotr Grodecki jest ambitnym do bólu dziennikarzem śledczym, dla którego najważniejsza jest prawda. Po publikacji jednego ze swoich artykułów, który wywołuje prawdziwą burzę medialną, naznaczając negatywnie życie bardzo wielu osób, mężczyzna uświadamia sobie, że nawet prawda ma przynajmniej dwa różne oblicza. Oparty po części na norweskim Układzie, lecz modyfikujący znacznie jego elementy składowe i tworzący ekranową rzeczywistość od podstaw, Pakt, którego odcinek pilotażowy wyreżyserował Marek Lechki, to serialowy dreszczowiec podejmujący kluczowe dla współczesnego świata tematy dziennikarskiej etyki w starciu z chaosem cyfrowej rzeczywistości oraz roli opiniotwórczych mediów w świecie, który przestaje powoli rozróżniać prawdę od wykreowanej fikcji.
Tytuł angielski: The Pact: Victim
Reżyseria: Marek Lechki
Zdjęcia: Paweł Flis
Produkcja: HBO Europe, Telemark Sp. z o. o.
Dystrybucja: HBO Europe
Dystrybucja w Polsce: HBO Poland Sp. z o. o.
Polska, 2015

d1i1mbe

Sense8: Limbic Resonance
Ośmioro ludzi różnej narodowości, rasy, religii i koloru skóry, mieszkających w zupełnie innych częściach globu, ludzi, którzy nie mogli się nigdy wcześniej osobiście poznać, zaczyna doświadczać przedziwnej więzi, która naznaczy całe ich przyszłe życie. Zanim zdążą zorientować się, w jaki sposób do tego doszło i co ich dziwne wizje tak naprawdę oznaczają, w ślad za nimi wyruszają przedstawiciele tajemnej organizacji o zdecydowanie wrogich zamiarach. Sense8 to serial, którego akcja rozgrywa się na różnych kontynentach i jest opowiadana w odmiennych konwencjach, a bohaterowie prezentują najrozmaitsze światopoglądy i życiowe filozofie. Pozwala to jego twórcom, J. Michaelowi Straczynskiemu oraz Andy'emu i Lanie Wachowskim (również reżyserom odcinka pilotażowego), dywagować na temat sedna ludzkiej tożsamości i koncepcji heterogeniczności, łamać kulturowe i społeczne tabu oraz prowokować do zachwytu nad wynajdywanym w kadrach pięknem świata.

Tytuł oryginalny: Sense8: Limbic Resonance
Reżyseria: Andy Wachowski, Lana Wachowski
Zdjęcia: Christian Almesberger, Frank Griebe, Danny Ruhlmann, John Toll
Produkcja: Georgeville Television, Studio JMS, Unpronounceable Productions
Dystrybucja: NetFlix
USA, 2015
Sirens: The Sinking Woman
W izraelskim mieście portowym Ejlat dochodzi do serii dziwnych wydarzeń, na czele ze znalezieniem nagich zwłok wyjątkowo otyłej kobiety. Wydaje się, że jest to dziewczyna, która zaginęła 17 lat wcześniej w niewyjaśnionych okolicznościach. Śledztwo, prowadzone przez siostrę zmarłej, policjantkę Shelly Rajuan, nie przynosi pożądanych rezultatów, natykając się na mur niewiadomych. Czy okrutna śmierć kobiety jest związana z handlem żywym towarem? A może ma coś wspólnego z trudną do opanowania falą afrykańskich imigrantów, którzy wywołują wśród lokalnej społeczności coraz większą ksenofobię i rasizm? Po części klasyczny projekt proceduralny, po części przejmujący dramat kryminalny, a po części opowieść aktualna w kontekście współczesnego świata - Sirens, serial stworzony przez Shahara Magena oraz Adama Sandersona (również reżysera odcinka pilotażowego), to bezkompromisowa, pesymistyczna i surowa historia, która nie pozostawia obojętnym.
Tytuł oryginalny: Betoolot: The Sinking Woman
Reżyseria: Adam Sanderson
Zdjęcia: Nadav Hekselman
Produkcja: July August Productions, HOT
Dystrybucja: HOT
Izrael, 2014

Trapped: Episode #1.1
Siglufjörður to małe islandzkie miasteczko, w którym znacznie więcej jest rodzinnych dramatów niż kryminalnych tajemnic. Te się jednak zdarzają, za każdym razem pociągając za sobą ofiary. Tak jak kilka lat przed rozpoczęciem głównej osi fabuły Trapped, gdy dwójka nastolatków została uwięziona w podpalonym starym magazynie. I tak jak w teraźniejszości pilotażowego odcinka, w którym wraz z płynącym z Danii ogromnym promem w wodzie zjawiają się zmasakrowane zwłoki. Nie dość, że morderca jest na wolności i niedługo zejdzie spokojnie na ląd, to jeszcze nadciąga potężna burza śnieżna, która odseparuje miasteczko od zewnętrznego świata. Andri stara się prowadzić śledztwo, ale policja jest bezradna. Czas coraz szybciej ucieka. Już niedługo wszyscy zostaną uwięzieni w sytuacji bez wyjścia. Baltasar Kormákur, twórca Trapped oraz reżyser odcinka pilotażowego, przedstawia klimatyczny i pełen tajemnic serial o ludziach i potworach za ludzi się podających.

Tytuł oryginalny: Trapped: Episode #1.1
Reżyseria: Baltasar Kormákur
Zdjęcia: Bergsteinn Björgúlfsson
Produkcja: RVKstudios
Dystrybucja: Dynamic Television
Islandia, 2015

23. Camerimage odbędzie się w Bydgoszczy w dniach od 14 do 21 listopada
Więcej na temat Bydgoszczy można znaleźć na www.visitbydgoszcz.pl

d1i1mbe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1i1mbe
d1i1mbe