Trwa ładowanie...
dfjx4u1

Cameron Diaz

Najnowsze informacje
4.4
(1195 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

San Diego, California, USA

Filmografia:
dfjx4u1

Amerykańska aktorka kubańsko - niemiecko-angielskiego pochodzenia, jedna z najbardziej znanych gwiazd Hollywood. Urodziła się 30 sierpnia 1972 roku w San Diego w Kalifornii.

W wieku 16 lat rozpoczęła pracę jako modelka dla agencji Elite Modeling - pojawiła się na okładkach kilku pism, wystąpiła w reklamach takich firm jak Calvin Klein, Levi’s, czy Coca-Cola, wiele podróżowała.

Zadebiutowała dość spektakularnym jak na pierwszy raz występem u boku Jima Careya w filmie „Maska” (1994), który błyskawicznie otworzył jej drzwi do kariery w Hollywood. Otrzymywała mnóstwo propozycji, jednak większość z nich odrzucała, marząc o udziale w czymś ambitnym.

W 1995 roku wystąpiła w filmie „Kolacja z arszenikiem”, rok później wzięła udział w komedii romantycznej „Ta jedyna” oraz w filmie „Feeling Minnesota”, obok Keanu Reeves’a. W 1997 roku pojawiła się obok Julii Roberts w komedii romantycznej „Mój chłopak się żeni”,* zagrała też główną rolę w filmie Danny’ego Boyle’a „Życie mniej zwyczajne”*.

Rok 1998 przyniósł jej rolę w kasowym przeboju „Sposób na blondynkę” (nominacja do Złotego Globu dla najlepszej aktorki komediowej), pojawiła się też u Terry’ego Gilliama w „Las Vegas Parano”.

W 1999 zagrała jedną z głównych ról w „Być jak John Malkovich” Spike’a Jonze’a (nominacja do Złotego Globu oraz nagrody BAFTA) oraz u Olivera Stone’a w traktującej o sporcie „Męskiej grze” (u boku Ala Pacino), zaś w 2000 pojawiła się obok Drew Barrymore i Lucy Liu w głośnej produkcji „Aniołki Charliego” (sequel w 2003) oraz w pokazywanym na festiwalu w Sundance, niezależnym filmie „Na pierwszy rzut oka”.

W 2001 roku wzięła udział w filmie „Vanilla Sky” (nominacja do Złotego Globu), gdzie pojawiła się obok Toma Cruise’a i Penélope Cruz. W tym samym roku po raz pierwszy użyczyła głosu księżniczce Fionie – bohaterce słynnej animacji „Shrek”. Użyczyła głosu Fionie także w kolejnych częściach Shreka: Shrek 2 (2004), Shrek Trzeci (2007) i "Shrek Forever" (2010). Za dubbingowanie Shreka Trzeciego Diaz otrzymała rekordową kwotę 30 milionów dolarów.

W 2002 roku zagrała u Martina Scorsese w „Gangach z Nowego Jorku”, za rolę w którym otrzymała kolejną nominację do Złotego Globu. Jak sama twierdzi – jest to szczytowe osiągnięcie w jej dotychczasowej karierze aktorskiej. W 2005 roku wystąpiła w komediodramacie „Siostry”, a w 2006 – w komedii romantycznej „Holiday”, gdzie pojawiła się obok Jude’a Law i Kate Winslet.

W 2008 roku Cameron zagrała w komedii "Co się zdarzyło w Las Vegas", a w 2009 roku premiery miały dwa filmy z jej udziałem: dramat "Bez mojej zgody" oraz thriller "The Box. Pułapka". W 2010 roku zagrała w komedii "Wybuchowa para", a rok później widzieliśmy ją w filmie "Green Hornet" w roli Lenore Case.

W 2005 roku była gospodynią (i producentką wykonawczą) miniserialu podróżniczego „Trippin’”, zrealizowanego dla MTV. Aktorka wielokrotnie nominowana była do filmowych nagród przyznawanych przez widzów tej telewizji.

Prywatnie przyjaźni się z pozostałymi „aniołkami” – Lucy Liu i Drew Barrymore.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfjx4u1
dfjx4u1
dfjx4u1