Trwa ładowanie...
d3le8p1

Carrie Fisher

Najnowsze informacje
4.1
(52 głosy)
Oceń:
d3le8p1

Amerykańska aktorka, a także pisarka i scenarzystka. Karierę zrobiła jako księżniczka Leia z kultowej trylogii „Gwiezdne wojny” George’a Lucasa.

Carrie Frances Fisher urodziła się 21 października 1956 w Los Angeles w Kalifornii w USA. Jest córką artystów, popularnej aktorki Debbie Reynolds i piosenkarza Eddiego Fishera. Gdy Carrie miała 3 lata, ojciec zostawił jej matkę dla Elizabeth Taylor. Związek ten nie trwał długo, jednak ojciec aktorki już nigdy nie wrócił do Debbie. Carrie ma brata Todda (producent reklamówek TV i reżyser), a także dwie przyrodnie siostry - Joely i Tricię Leigh.

Przyszłą gwiazdę „Star Wars” wychowywała głównie matka. Chodziła do szkoły średniej w Beverly Hills. Mając lat 12 wyjechała z matką do Las Vegas. Aktorce nie udało się dostać do Królewskiej Akademii Sztuk Dramatycznych w Londynie, ale w zamian, wraz z matką rok grała na Broadwayu w sztuce „Irene” (1973). Następnie Fisher podjęła naukę w Central Shool of Speech and Drama, gdzie studiowała przez dwa lata. W 1975 roku zadebiutowała w "Shampoo". Gdy miała 19 lat otrzymała rolę swoje życia. George Lucas zaproponował jej rolę księżniczki Lei w „Gwiezdnych Wojnach”. Aktorka zrobiła ogromne wrażenie na twórcy gwiezdnej sagi, spodobała się mu jej silna osobowość.

Mimo, że sukces „Gwiezdnych Wojen” otworzył jej drogę do kariery, na przeszkodzie stanął konflikt z matką, która marzyła o wielkiej sławie, a ta niestety nie nadeszła. Pozazdrościła córce popularności, co bardzo ich skłóciło. Na Carrie konflikt miał zły wpływ – gwiazda wpadła w uzależnienie od alkoholu i narkotyków.

W 1980 roku do kin weszła kontynuacja „Gwiezdnych Wojen” pt. „Imperium kontratakuje”, a także "Blues Brothers". Z kolei w 1983 roku wystąpiła w „Powrocie Jedi”. Po występie w tym filmie w złotym, metalowym bikini, stała się symbolem seksu. Już podczas kręcenia części scen do „Imperium” była pod wpływem narkotyków, ale w prawdziwe tarapaty wpadła na planie „Blues Brothers”, gdzie wpadła w wyjątkowo złe towarzystwo.

Po zakończeniu trylogii jeż życie stało się piekłem. Prasa skupiała się na jej problemach z alkoholem i narkotykowych ekscesach z Johnem Belushim (Jake Blues), Danem Aykroydem (Elwood Blues) i Robinem Williamem. W międzyczasie zagrała w takich filmach jak: "Garbo Talks", "Człowiek w czerwonym bucie", "Hannah i jej siostry", "Loverboy", "Kiedy Harry spotkał Sally", "Babka z zakalcem". Nie potrafiła jednak w pełni skupić się na aktorstwie.

Po kilku latach piekła, udało się wreszcie aktorce wyjść z nałogu narkotycznego. Niestety dla odmiany wpadła z Aykroydem w alkoholizm. Także i ten nałóg udało jej się przezwyciężyć i wyjść na prostą. Postanowiła oddać się pisarstwu, co okazało się jej wielkim sukcesem.W swoich książkach („Pocztówki znad krawędzi”(1987), „Surrender the Pink”(1990), „Delusions of grandma”(1993), „The Best Awful There Is”(2004)) opisywała bez cenzury swoje życie. Na podstawie jej książki powstała ekranizacja pt. "Pocztówki znad krawędzi" w której zagrały Meryl Streep i Shirley McLaine.

* Po wielu latach aktorka znów zaczęła pojawiać się w filmach i uczestniczyć przy ich produkcji.* Razem z Lucasem napisała jeden z odcinków "Młodego Indiany Jonesa". Poprawiała scenariusz do pierwszego epizodu „Gwiezdnych Wojen”. Hollywoodzcy producenci zaczęli ją prosić o poprawianie scenariuszy do kolejnych filmów. Były to m.in. takie tytuły jak: "Od wesela do wesela", "Epidemia", "Zakonnica w przebraniu", "Zabójcza broń 3", "Hook" czy „Jay i Cichy Bob Kontratakują”. W słynnym serialu "Seks w wielkim mieście" gościnnie zagrała samą siebie. Sparodiowała też samą siebie w horrorze „Krzyk 3”.

W 1983 roku Carrie wyszła za mąż za Paula Simonsa. Małżeństwo trwało zaledwie kilka miesięcy, jeszcze w tym samym roku doszło do rozwodu. W 1990 roku Fisher związała się z hollywoodzkim agentem Bryanem Lourdem. W 1993 roku wzięli ślub i urodziła się ich córeczka Billie. Jednak w 1995 roku Lourde przyznał się do skłonności homoseksualnych i małżeństwo zakończyło się rozwodem.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3le8p1
d3le8p1
d3le8p1