Trwa ładowanie...
d40sczb

Catherine Deneuve

Najnowsze informacje
4.8
(5 głosów)
Oceń:
d40sczb

Aktorka francuska, jedna z najważniejszych gwiazd kina europejskiego. Catherine Deneuve urodziła się w Paryżu 22.10.1943 roku.

Aktorską karierę rozpoczęła jako nastolatka, grając m.in. w takim filmie jak „Les Portes Claquent” (1960), gdzie zagrała razem ze swoją siostrą, Françoise. Jej talent odkrył Roger Vadim; w jego filmie „Występek i cnota”(1963) zagrała tytułową „cnotę”, co miało wpływ na jej przyszły wizerunek posągowej, zagadkowej i melancholijnej blond-piękności.

* Pierwszą wielką rolę zagrała u Jacquesa Demy w musicalu* „Parasolki z Cherbourga”, filmie, który przyniósł jej międzynarodowy sukces. Niezwykłe umiejętności aktorskie potwierdziła we „Wstręcie” (1965) Romana Polańskiego (gdzie zagrała schizofreniczkę) oraz w „Piękności dnia” (1967) i „Tristanie” (1970) Luisa Buñuela.

O dziwo, ta wspaniała i niezwykle fotogeniczna aktorka rzadko występowała w produkcjach hollywoodzkich. Romantyczna komedia „The April Fools”, czy nawiązujący do filmu noir „The Hustle” nie przyciągnęły tyle uwagi, na ile zasługiwały.

Role z lat 70. i 80. utrwaliły ekranowy wizerunek aktorki: „Królewna w oślej skórze” (1970) Jacquesa Demy, „Ostatnie metro” (1980, Cezar) François Truffaut. Jego zmianę przyniosły dopiero lata 90-te, kiedy to zagrała w epickim filmie „Indochiny” (1990) Regisa Wargniera. Rola ta przyniosła jej kolejnego Cezara oraz nominację do Oscara.

Następne filmy, w których wystąpiła to m.in. „Moja ulubiona pora roku” (1993) A. Téchiné, „Plac Vendôme” (1998), „Czas odnaleziony” (1999), „Tańcząc w ciemnościach” Larsa von Triera oraz muzyczny film „8 kobiet” François Ozona. W 1988 roku Deneuve po raz pierwszy wyprodukowała (i zagrała jedną z ról) w filmie „A Strange place to meet”.

W 2000 roku zagrała w ekscentrycznym musicalu Larsa von Triera „Tańcząc w ciemnościach”, u boku Björk. Z kolei dwa lata później pojawiła się w słynnym filmie muzycznym François Ozona „8 kobiet”. W 2005 roku zagrała w filmie "Królową być" - za tę rolę otrzymała nominację do nagrody Cezar. Rok 2008 to rola Junony w filmie "Świąteczne opowieści". W 2009 roku wcieliła się w Louise w "Dziewczynie z pociągu". Rok później mogliśmy ją oglądać w filmie "Żona doskonała".

Catherine Deneuvebyła związana była z wieloma znanymi reżyserami i aktorami, m.in. z Rogerem Vadimem oraz Marcello Mastroiannim (ma z nim córkę Chiarę, znaną aktorkę). Była żoną fotografika Davida Baileya.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40sczb
d40sczb
d40sczb