ycipk-1gtoyn
ycipk-1gtoyn

Chandra Wilson - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Miejsce urodzenia:

Houston, USA

Filmografia:

Frankie and Alice (2010) (Maxine Murdoch)

Filadelfia (1993) (Chandra)

Na granicy (1996) (1996) (Athena Johnson)

Powrót do klasy (2005) (Lena)

Chirurdzy () (Miranda Bailey)

Zdjęcie
Podziel się

Czarnoskóra aktorka amerykańska, znana i utożsamiana przede wszystkim z serialową rolą dr Mirandy Bailey w „Chirurgach”.

Urodziła się 27 sierpnia 1969 roku w Houston w stanie Teksas. Już jako 5-latka dawała pierwsze występy w scenicznych musicalach, razem z zespołem Theatre Under the Stars. Aktorskie zdolności rozwijała najpierw w profilowanym liceum, później na studiach dramatycznych w Tisch School of the Arts przy New York University, a następnie w prestiżowym Instytucie Lee Strasberga w Nowym Jorku, do którego uczęszczała przez cztery lata. Solidne wykształcenie i niewątpliwy talent przełożyły się na wiele ról teatralnych, które kreowała na deskach nowojorskich teatrów. Debiutancka rola w sztuce „The Good Times are Killing Me” przyniosła jej Theater World Award. Zupełnie za to nie przekładały się na role filmowe, czy telewizyjne.

Pierwsze doświadczenia w pracy na małym ekranie związane były z reklamą (m.in. Burger Kinga). Debiutem ekranowym była rola w jednym z odcinków popularnego „The Cosby Show” (1989), a pierwszym występem na dużym ekranie – epizod w głośnym dramacie „Filadelfia” Jonathana Demme’a, z Denzelem Washingtonem i oskarowym Tomem Hanksem (1993). Jej filmowe występy można policzyć na palcach jednej ręki. Poza „Filadelfią”, był to western „Na granicy” Johna Saylesa, z Krisem Kristoffersonem i Matthew McConaugheyem (1996), komedie: „Przywódca – zwariowana komedia prezydencka” (2003) i „Powrót do klasy” (2006) oraz, powstały całkiem niedawno dramat „Frankie i Alice” Geoffreya Saxa, z Halle Berry w roli tytułowej (2009). Nieco lepiej rzecz miała się z obecnością Chandry na małym ekranie, choć poza regularną rolą Claudii w post-Seinfeldowskim serialu „Bob – swój chłop” (który, źle przyjęty przez widzów, doczekał się zaledwie dziewięciu odcinków), jej udział w produkcjach telewizyjnych ograniczał się właściwie wyłącznie
gościnnych występów. Zagrała w pojedynczych odcinkach takich seriali, jak: „Prawo i porządek” 1992, 2002, 2005), „Cosby” (2000), „Seks w wielkim mieście” (2002), „Sędziowie z Queens” (2003), czy „Rodzina Soprano” (2004).

Generalnie, długo musiała czekać na swoje „5 minut” i błogosławiony czas, kiedy mogłaby utrzymywać się z pracy w swoim zawodzie. Wcześniej propozycji było tak mało, że musiała podjąć normalną pracę zarobkową w jednym z amerykańskich oddziałów Deutsche Banku, którego pracownicą była przez osiem lat.
Przełom w karierze aktorki nastąpił w 2005 roku, wraz z otrzymaniem roli dr Mirandy Bailey w serialu „Chirurdzy”. Mimo, że ta napisana była początkowo dla „białej kobiety o jasnych włosach”, Wilson tak przekonująco wypadła podczas zdjęć próbnych, że ostatecznie to właśnie ona dostała szansę zagrania roli Nazi. Kreacja przyniosła jej ogromną popularność, nie tylko czyniąc z Wilson międzynarodową gwiazdę, ale przynosząc także szereg nagród i nominacji, m.in. trzy Image Awards, dwie Screen Actor Guild Awards (indywidualną i zespołową) i jedną People’s Choice Award (w kategorii Favorite Scene Stealing Star) oraz trzy nominacje do Emmy i dwie – do Satellite Award.

ycipk-1gtoyn

W 2008 roku wzięła udział w dramacie TV „Accidental Friendship”, zgarniając nagrodę Prism. Ostatnią produkcją z jej udziałem jest wspomniany już dramat „Frankie i Alice” Geoffreya Saxa, z Halle Berry i Stellanem Skarsgårdem (2009).

ycipk-1gtoyn
ycipk-1gtoyn
ycipk-1gtoyn