WP

Charlie Sheen - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Znany aktor amerykański, kojarzony w pierwszej kolejności z rolą podporucznika Toppera Harleya w komedii akcji „Hot Shots!”. Syn słynnego gwiazdora, Martina Sheena.

Urodził się 3 września 1962 w Nowym Jorku, w rodzinie o aktorskich tradycjach. Nie tylko ojciec, ale również trójka jego rodzeństwa zajmuje się właśnie tą profesją. Nic więc dziwnego, że Charlie debiutował już w wieku 12 lat, naturalnie u boku ojca, w telewizyjnym filmie „Egzekucja szeregowca Słowika” (1974).

W trakcie „dorosłej” kariery, która rozpoczęła się w 1984 roku, od udziału w filmie akcji „Czerwony świt”, Charlie udowodnił, że jest aktorem wszechstronnym jakkolwiek obecnie znany jest głównie z ról komediowych.

W 1985 roku Sheen wyróżnił się na planie „Chłopców z sąsiedztwa”, niełatwego filmu w reżyserii Penelope Spheeris a rok później otrzymał dobre recenzje za rolę Cappiego w komedii romantycznej „Lucas” (1986).

Amerykańscy krytycy i widzowie zaczęli uważniej przyglądać się rozwojowi kariery Charliego Sheena po tym, jak zagrał w głośnym filmie Oliviera Stone’a „Pluton”. Ten sam reżyser zatrudnił Charliego Sheena w swojej kolejnej, głośnej produkcji – „Wall Street”, dzięki czemu Sheen mógł szlifować talent aktorski u boku Michaela Douglasa (1987). Zarówno „Pluton”, jak i „Wall Street” ujawniły rzeczywiste, aktorskie możliwości Charliego Sheena i stanowią jedne z największych osiągnięć w jego dorobku.

WP

Pod koniec lat osiemdziesiątych przyszła pora, aby pojawić się na ekranie wraz z bratem – Emilio Estevezem. O ile epizodyczne role w głupkowatej komedii „Balanga na autostradzie” (1988) można pominąć milczeniem, o tyle warto odnotować udział braci w westernie „Młode strzelby” (1988). Charlie za rolę Richarda Brewera otrzymał oryginalną nagrodę Brązowego Jeźdźca przyznawaną przez Muzeum Dziedzictwa Kultury Kowbojskiej i Westernowej.

Najlepsze miało jednak dopiero nadejść. Aktor przyjmował role w kinie wojennym i przygodowym, niejako szykując się do swojej najbardziej rozpoznawalnej kreacji. Oto w 1991 roku na ekrany kin weszła szalona komedia „Hot Shots!”, świat poznał podporucznika Toppera Harleya i postanowił zapamiętać Charliego Sheena właśnie w tej roli. Charlie Sheen stanął na wysokości zadania i z prawdziwą maestrią odmalował karykatury ról Kevina Costnera, Matt Wade’a czy wreszcie Toma Cruise’a.

Twórca sukcesu „Hot shots!”, Jim Abrahams, natychmiast poszedł za ciosem i już w 1993 roku widzowie pękali ze śmiechu na „Hot Shots 2”, a Sheen mógł wybierać w propozycjach ról. W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych grał w kilku filmach rocznie, często pokazywał się też w telewizji. Warto odnotować fakt, że scenariusz jednego z wielu filmów z tego okresu – thrillera „Kodeks zbrodni” powstał przy współudziale Sheena. Jednym z bardziej ambitnych obrazów z tamtych lat z udziałem Sheena był film „Być jak John Malkovich” Spike’a Jonze’a (1999).

W nowym tysiącleciu Sheen skupił się na realizacji kariery telewizyjnej (w szczególności: serialowej), co zaowocowało czterema nominacjami do nagrody Emmy oraz trzema do Złotego Globu za główną rolę w sitcomie „Dwóch i pół” (2003-2009) oraz statuetką Złotego Globu za rolę w serialu komediowym „Spin City” (2002-2003)

Obok wymienionej już nagrody Brązowego Jeźdźca Charlie Sheen został wyróżniony także nagrodą ALMA (2008) oraz Nagrodą Golden Icon (2006). Laury są uznaniem za rolę w serialu „Dwóch i pół”.

WP

W ostatnich latach Sheen brał udział w raczej mało poważnych produkcjach kinowych, z dwiema częściami „Strasznego filmu” na czele (2003, 2006).

Charlie Sheen dał się niestety poznać również jako bohater szeregu skandali i romansów stając się przez pewien czas dyżurnym bohaterem prasy plotkarskiej. Sheen był trzykrotnie żonaty, wśród niezliczonej liczby romansów na pierwszy plan wysunęły się, na łamach brukowców, te z aktywnymi lub byłymi aktorkami porno - Ginger Lynn i Heather Hunter.

Sheen jest również jedną z najbardziej popularnych postaci wspierających tzw. ruch na rzecz "prawdy o 11 września" - organizację, której celem jest ujawnienie rzekomo skrywanej prawdy o zamachach na wieżowce World Trade Center.

W roku 2010 kariera Charliego Sheena zatoczy koło – na ekrany kin wejdzie bowiem sequel jednego z pierwszych filmów z jego udziałem, mianowicie „Wall Street 2”, który – w okresie kryzysu ekonomicznego - może okazać się hitem kasowym.

Data urodzenia

03.09.1965

Miejsce urodzenia

Nowy Jork, Nowy Jork, USA

WP
WP