Trwa ładowanie...
d20u3h3

Chiwetel Ejiofor

Najnowsze informacje
4.3
(9 głosów)
Oceń:
d20u3h3

Jeden z najbardziej wziętych, czarnoskórych aktorów ostatnich lat. Gwiazda „Planu doskonałego” Spike’a Lee, superprodukcji „2012” Rolanda Emmericha i filmu „American Gangster” Ridleya Scotta.

Urodził się 10 lipca 1974 roku w Londynie. Jest Brytyjczykiem o nigeryjskim pochodzeniu. Jego rodzice mieli medyczne wykształcenie – ojciec był lekarzem, mama – farmaceutką. Już w wieku siedmiu lat stracił ojca w wypadku samochodowym, w którym, notabene, sam również uczestniczył, szczęśliwie uszedł jednak bez szwanku.

Zgodnie z brytyjską tradycją, odebrał staranne wykształcenie aktorskie jako student londyńskiej Academy of Music and Dramatic Art i zdobył doświadczenie teatralne, dzięki występom na tak ważnych scenach, jak Almeida Theatre Company i Royal National Theatre.

Zadebiutował w 1996 roku w telewizyjnym thrillerze „Śmiertelna podróż”. Rok później po raz pierwszy wystąpił na dużym ekranie, u samego Stevena Spielberga w głośnym dramacie historycznym „Amistad” (1997). Kolejne sześć lat spędził jednak na planie brytyjskich produkcji (muzyczny film „Czas Greenwich” 1999, komediodramat„To był wypadek” z Thandie Newton 2000, thriller „Niewidoczni” Stephena Frearsa, z Audrey Tautou 2002, serial „Trust” 2003).

Przełom w jego karierze nastąpił w latach 2003-2004, wraz z wzięciem udziału w głośnej, gwiazdorsko obsadzonej, świątecznej komedii romantycznej „To właśnie miłość” Richarda Curtisa oraz dzięki występowi w filmie „Ona mnie nienawidzi”, będącym pierwszym owocem współpracy ze Spike’iem Lee. Jeszcze w tym samym roku pojawił się w jednej z głównych ról w „Melindzie i Melindzie” Woody’ego Allena oraz partnerował Hilary Swank w „Czerwonym pyle”.

W 2006 roku ponownie spotkał się z Lee na planie słynnej produkcji „Plan doskonały” z Denzelem Washingtonem, Jodie Foster, Clivem Owenem i Willemem Dafoe. Obok Owena wystąpił jeszcze w tym samym roku w thrillerze sci-fi „Ludzkie dzieci” Alfonso Cuaróna, natomiast z Washingtonem miał okazję współpracować rok później, na planie produkcji „American Gangster” Ridleya Scotta.

W 2008 roku zadebiutował jako reżyser, scenarzysta krótkometrażówki „Slapper”, poza tym pojawił się w pierwszoplanowej roli instruktora sztuk walki w „Mistrzu” Davida Mameta.

Ostatnie produkcje z jego udziałem to apokaliptyczne dzieło Rolanda Emmericha „2012”, thriller „Salt” Phillipa Noyce’a, z Angeliną Jolie i polskim akcentem w postaci Daniela Olbrychskiego oraz sequel „Planu doskonałego” Spike’a Lee (2010).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20u3h3
d20u3h3
d20u3h3