Trwa ładowanie...
d2b6kil

Chris Columbus

Najnowsze informacje
4.2
(29 głosów)
Oceń:
d2b6kil

Columbus urodził się w Spangler, w Pensylwanii, dorastał w pobliżu Youngstown, w Ohio. W młodości interesował się komiksami, odkrył w końcu, że przypominają one tablice obrazkowe, wykorzystywane przy realizacji filmów. W liceum zainteresował się amatorskim filmowaniem, kręcił wtedy własne filmy na taśmie 8 mm, samodzielnie rysował też tablice (co zresztą robi do dziś dnia). Po ukończeniu szkoły rozpoczął naukę w prestiżowej, nowojorskiej Tisch School of the Arts. Columbus po raz pierwszy odniósł sukces jako scenarzysta. Jeszcze będąc studentem sprzedał pierwszy scenariusz, "Jocks", będący komedią o wątkach autobiograficznych, opowiadającego historię katolickiego chłopca, próbującego dostać się do szkolnej drużyny futbolowej. Po ukończeniu uniwersytetu, Chris napisał dramat "Reckless", którego akcja toczy się w małym mieście w Ohio. Również i ten scenariusz zawiera wątki autobiograficzne, Columbus pracował bowiem kiedyś w fabryce w tym stanie. Stopniowo zdobywał uznanie w Hollywood, napisał kilka scenariuszy
dla Stevena Spielberga: w 1984 komediowy thriller "Gremliny", w 1985 scenariusz do filmu przygodowego "Goonies", jego autorstwa jest również scenariusz do "Przygód młodego Sherlocka Holmesa", który to film wyreżyserował Barry Levinson. Po napisaniu tych scenariuszy Chris wyreżyserował swój pierwszy film, "Adventures in Babysitting". Po spotkaniu z Johnem Hughesem zaoferowano mu reżyserię filmu "Kevin sam w domu", pierwszego z trzech filmów, wśród których był jeszcze "Only the Lonely", do których napisał też scenariusze.

Największy rozgłos przyniosło mu wyreżyserowanie jednej z najbardziej zyskownych komedii wszechczasów, "Kevin sam w domu", jak również jej kontynuacji, "Kevin sam w Nowym Jorku". Columbus wyreżyserował później film "Mamuśka", w którym wystąpiły Julia Roberts i Susan Sarandon. Inne filmy, których jest autorem, to: "Dziewięć miesięcy" (był również autorem scenariusza i producentem ego filmu), i przebojowa komedia "Pani Doubtfire", z udziałem Robina Williamsa i Sally Field. Jako reżyser i producent wykonawczy kierował realizacją dwóch pierwszych superprodukcji z cyklu filmów o przygodach Harry'ego Pottera: "Harry Potter i kamień filozoficzny" oraz "Harry Potter i komnata tajemnic".

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2b6kil
d2b6kil
d2b6kil