Trwa ładowanie...
d34my0w

Chris Cooper

Najnowsze informacje
3.5
(11 głosów)
Oceń:
d34my0w

CHRIS COOPER w 1999 roku był nominowany do nagrody Screen Actors Guild i zdobył spore uznanie rolą u boku Kevina Spacey i Annette Bening w nagrodzonym Oscarem filmie "American Beauty".

Cooper zagrał ostatnio pułkownika Burwella w filmie z Melem Gibsonem w roli głównej "Patriota" (The Patriot) w reżyserii Rolanda Emmericha. Także w 2000 roku, Cooper pojawił się u boku Jima Carreya w komedii "Ja, Irena i ja" (Me, Myself and Irene) autorstwa braci Petera i Bobby’ego Farrelly.

Filmografia Coopera obejmuje ponadto dramat "October Sky", który był prezentowany na festiwalach filmowych w Wenecji i Deauville w 1999 roku; "Lone Star" Johna Sayles’a - nominacja do nagrody Independent Spirit (1997) dla Najlepszego Aktora; "Matewan" Saylesa - debiut aktora na dużym ekranie; "Zaklinacz koni" (The Horse Whisperer), "Wielkie nadzieje" (Great Expectations), "Czas zabijania" (A Time to Kill), "Pociąg z forsą" (Money Train), "Chłopięcy świat" (This Boy’s Life) czy "Guilty By Suspicion".

Na małym ekranie Cooper wystąpił w następujących filmach i mini-seriach Lonesome Dove, Return to Lonesome Dove, Breast Men (HBO), Alone, One More Mountain, Ned Blessing, Bed of Lies, Darrow, In Broad Daylight, A Little Piece of Sunshine, Law and Order oraz Journey to Genius.

Urodzony w Kansas City, (stan Missouri), Cooper uczęszczał na University of Missouri School of Drama, gdzie uczył się aktorstwa. Swoją profesjonalną karierę rozpoczął na deskach teatralnych Nowego Jorku - Of the Fields Lately na Broadwayu, The Ballad of Soapy Smith i A Different Moon. Zadebiutował na Broadwayu w 1980 roku i przez siedem następnych lat był przede wszystkim aktorem teatralnym. W kinie zadebiutował dopiero w 1987 roku rolą w filmie "Matewan" Johna Saylesa. Z reżyserem tym spotykał się jeszcze dwukrotnie w filmach "City of Hope" i "Lone Star". Cooper szybko ugruntował swoją pozycję jednego z ciekawszych specjalistów od ról drugoplanowych. Za rolę Johna Laroche'a w filmie "Adaptacja" otrzymał Oscara 2003 dla najlepszego aktora drugoplanowego.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34my0w
d34my0w
d34my0w