Trwa ładowanie...
d1mriac

Chris Isaak

Najnowsze informacje
5.0
(1 głos)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Stockton, Kalifornia

Filmografia:
d1mriac

Muzyk i wokalista amerykański, który w dziedzinie kina zasłużył się, zgodnie z profesją, jako autor piosenek do filmów (słynny przebój „Wicked Game” do filmu Davida Lyncha „Dzikość serca”), ale również jako aktor (m.in. „Mały Budda” Bernarda Bertolucciego). Błękitnooki, przystojny, z uwagi na warunki wokalne często porównywany do Roya Orbisona, swego czasu był bożyszczem nastolatek, a jego charakterystyczna fryzura podobno posiada swój osobny fanklub.

Urodził się 26 czerwca 1956 roku w Stockton w stanie Kalifornia. Mimo, że pochodził z robotniczej rodziny, nie przeszkodziło mu to w zdobyciu wyższego wykształcenia z literatury angielskiej. Po uzyskaniu stopnia licencjata wyjechał nawet na roczne studia do Japonii.

Karierę muzyczną rozpoczął w latach 80., występując z grupą Silverstone, a w drugiej połowie dekady zwrócił na siebie uwagę filmowców, głównie za sprawą owocnej współpracy z Davidem Lynchem.

* Zasłynął przede wszystkim jako współautor soundtracku do filmów „Blue Velvet” (1986) i „Dzikość serca” (1990), z których szczególnie ten drugi pomógł mu zaistnieć w świecie show-biznesu, dzięki słynnemu nagraniu „Wicked Game”, wykorzystanemu przez reżysera w, nagrodzonym Złotą Palmą w Cannes, dziele. Teledysk do „Wicked Game” z udziałem półnagiej Heleny Christensen, jak również sam utwór, po dziś dzień króluje w rankingach najbardziej zmysłowych wideoklipów/piosenek wszech czasów.*

Walory fizyczne Isaaka sprawiły, że w filmie zaczął realizować się nie tylko jako autor piosenek, ale i jako aktor. Jego debiutem ekranowym był występ w roli Klauna w komedii kryminalnej Jonathana Demme’a „Poślubiona mafii” z Michelle Pfeiffer i Alekiem Baldwinem (1988). W 1991 roku ponownie spotkał się z Demmem na planie jednego z najsłynniejszych thrillerów w historii kina, zdobywcy 5-ciu najważniejszych Oskarów „Milczenia owiec”, a rok później po raz pierwszy pojawił się u Lyncha, jako agent FBI Chester Desmond w filmowej wersji „Twin Peaks: Ogniu krocz ze mną” (1992).

Jednocześnie, nadal pisał piosenki do filmów (m.in. „Prawdziwy romans” Tony’ego Scotta, „Doskonały świat” Clinta Eastwooda 1993).

* W 1993 roku dał jeden z najbardziej znanych występów u boku Bridget Fondy w słynnej produkcji „Mały Budda” Bernarda Bertolucciego, zgarniając przy okazji mało chlubną nominację do Złotej Maliny jak Najgorsza Nowa Gwiazda.*

Później zagrał obok Charlize Theron w komedii muzycznej „Szaleństwa młodości”, będącej debiutem reżyserskim Toma Hanksa, dołączył do obsady filmu Allison Anders „W rytmie serca” z Illeaną Douglas, Mattem Dillonem, Johnem Turturro i Erikiem Stoltzem (oba 1996), a po trzyletniej przerwie pojawił się na planie kryminału „Błędy młodości” Jamesa Rowe’a (1999).

Isaak ma na swoim koncie również występy na małym ekranie. W 1996 roku dał gościnny występ w sitcomie „Przyjaciele”, dwa lata później zagrał jedną z ról w mini-serialu „Z ziemi na księżyc” (1998), a w latach 2001-2004 był gwiazdą serialu komediowo-muzycznego „The Chris Isaak Show”, którego był współproducentem.

W 2004 roku dał gościnny występ w serialu „American Dreams”, wcielając się w postać muzycznej gwiazdy lat 60-tych, do której często bywał zresztą porównywany - Roya Orbisona. Ponadto, zagrał jedną z głównych ról w komedii Johna Watersa „Apetyt na seks”.

Ostatnim filmem z jego udziałem jest kryminał Gregora Jordana „The Informers”, z udziałem Kim Basinger, Billy’ego Boba Thorntona, Mickeya Rourke i Winony Ryder.

* W 2004 roku otrzymał ASCAP Film and Television Music Award za swój znaczący wkład w powstanie ścieżek dźwiękowych do produkcji filmowych i telewizyjnych. Piosenki jego autorstwa rozbrzmiewały w tle tak znanych seriali, jak „Beverly Hills, 90210”, „Ich pięcioro”, czy „Jezioro marzeń”.*

Od 1989 roku, w ciągu kilkunastu lat kariery dorobił się 10 albumów muzycznych, z których ostatni, to podsumowująca całą dotychczasową składanka „The Best Of” (2006). Dwukrotnie nominowany był do nagrody muzycznej Grammy.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mriac
d1mriac
d1mriac