Trwa ładowanie...
d2rk821

Christoph Waltz

Najnowsze informacje
4.8
(177 głosów)
Oceń:
d2rk821

Austriacki aktor, zdobywca Oscara, SAG Award, nagrodę BAFTA i Złoty Glob za rolę Hansa Landy w „Bękartach wojny” Quentina Tarantino.

Christopher Waltz urodził się 4 października 1956 roku w Wiedniu w Austrii. Od trzydziestu lat gra w europejskich produkcjach filmowych, telewizyjnych i teatralnych. Wystąpił w takich filmach jak „Stadion grozy”, „Katarzyna wielka”, „Agent Jej Królewskiej Mości”, „Pakt z diabłem”, „Piekielna noc”, „Dwa dni później”. Za rolę w „Du Bist Nich Allen” otrzymał takie nagrody jak RTL Golden Lion. Jego reżyserski debiut to „Au fund Davon” – komedia oparta na powieści Mele Wiinemuth i Petera Prashi.

Jego rodzicami byli Johannes Waltz i Elisabeth Urbancic, para scenografów. Jego dziadek był aktorem. Studiował w wiedeńskim Max Reinhardt Seminar i w słynnym Lee Strasberg Theatre and Film Institute w Nowym Jorku. Grywał w wiedeńskim Burgtheater i podczas festiwalu w Salzburgu.

* W kinie zadebiutował w 1977 roku. Po raz pierwszy pojawił się w telewizji w 1979 roku*w dwóch produkcjach austriackiego reżysera Reinharda Schwabenitzky'ego: serialu niemieckim "Parole Chicago” jako Eduard i telefilmie "Feuer!". Pierwszą znaczącą rolą na dużym ekranie była postać Tristana w przygodowym filmie "Legenda Tristana i Izoldy" (1982).

W latach 1976-1992 występował na scenie teatralnej; w Zürichu w przedstawieniu "Amadeusz" (reż. August Everding) i szekspirowskiej sztuce "Hamlet" (reż. Benno Besson), w Köln w spektaklu "Das alte Land" (reż. Jürgen Flimm), w Hamburgu w przedstawieniu "Penthesilea" (reż. Jürgen Gosch), we Frankfurcie w spektaklu "Król Lear" (reż. Robert Wilson) oraz w Salzburgu w przedstawieniu "Der einsame Weg" (reż. Thomas Langhoff).

W 1991 roku wystąpił w polskim filmie „Życie za życie. Maksymilian Kolbe” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego. W 2009 roku wystąpił w filmie „Bękarty wojny” w reżyserii Quentina Tarantino u boku Brada Pitta i Diane Kruger. Aktor zagrał nazistowskiego pułkownika Hansa Landę, zwanego Łowcą Żydów. 7 marca 2010 roku otrzymał Oscara za tę drugoplanową rolę.

Christoph Waltz zna język niemiecki, francuski oraz angielski. Prywatnie jest rozwiedziony, z byłą żoną ma czwórkę dzieci.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rk821
d2rk821
d2rk821