Trwa ładowanie...
d4hco2h

Christopher Nolan

Najnowsze informacje
4.8
(40 głosów)
Oceń:
d4hco2h

Brytyjski reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Wyreżyserował filmy o Batmanie: „Batman Początek” oraz „Mroczny rycerz”.

Christopher Nolan urodził się 30 lipca 1970 roku w Londynie w Wielkiej Brytanii. Nolan pochodzi z mieszanej rodziny - jego ojciec jest Brytyjczykiem, matka Amerykanką, a on sam posiada także amerykańskie obywatelstwo. Dorastał w Chicago, jednak studiował na uczelniach brytyjskich.

Nolan poświęcił życie kręceniu filmów, a zaczął je robić w wieki siedmiu lat przy pomocy 8-milimetrowej kamery jego ojca. Swój pierwszy film nakręcił w wieku siedmiu lat. Już w 1989 r. jego surrealistyczny Tarantella został pokazany publicznie. W 1996 r. na Cambridge Film Festival pokazano Larceny.

Studiując literaturę angielską w University College w Londynie, Christopher Nolan kręcił filmy na taśmie 16mm w uczelnianym stowarzyszeniu filmowym, a następnie te same techniki partyzanckiego stylu produkcji zastosował w pełnometrażowym scenariuszu "Following". Nakręcony bez pieniędzy film noir, którym Bruce Diones z "New Yorkera" zachłystywał się jako "ostrzejszym" niż thrillery Hitchcocka, odniósł wielki sukces na wielu międzynarodowych festiwalach (m.in. w Toronto, Rotterdamie, Slam Dance i Hong Kongu) zanim trafił do kin w USA (Zeitgeist), Wielkiej Brytanii (Alliance), Francji (CCI) i wielu innych krajach.

Przełomowy dla niego był film "Memento", który przyniósł mu uznanie krytyki i widzów. Otrzymał nominację do Oscara i Złotego Globaw kategorii najlepszy scenariusz. Na festiwalu w Sundance wyróżniono Nolana nagrodą za scenariusz, otrzymał Independent Spirit Award dla najlepszego reżysera i scenarzysty. Stowarzyszenie Krytyków Filmowych Los Angeles przyznało Nolanowi nagrodę za najlepszy scenariusz, a Stowarzyszenie Amerykańskich Reżyserów nominowało "Memento" do nagrody Outstanding Directorial Achievment in Motion Picture.

* W 2002 roku wyreżyserował świetnie przyjęty przez krytykę thriller "Bezsenność" (Insomnia) produkcję Warner Bros.*Pictures, Section 8 i Witt-Thomas Films. W intelektualnym, psychologicznym thrillerze zagrali zdobywcy Oscara: Al Pacino, Hilary Swank i Robin Williams.

W 2005 wyreżyserował film z cyklu o Batmanie. Powstał „Batman Początek” z Christianem Balem w roli tytułowej. W 2008 odbyła się premiera następnego filmu Nolana o człowieku-nietoperzu, „Mroczny rycerz”.

Christopher Nolan mieszka w Los Angeles z żoną Emmą Thomas i resztą rodziny. Reżyser ma dwóch braci, Jonathana Nolana oraz Matthew Francisa Nolana.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hco2h
d4hco2h
d4hco2h