Trwa ładowanie...
dnmfbun

Cillian Murphy

Najnowsze informacje
4.3
(128 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Douglas, Cork, Irlandia

Filmografia:
dnmfbun

Irlandzki aktor filmowy i teatralny. Szerokiej publiczności znany z filmów „Batman – Początek”, „Mroczny rycerz”, „28 dni później” czy też „Incepcja”.

Cillian Murphy urodził się 25 maja 1976 roku w Douglas, w Cork, w Irlandii. Murphy po raz pierwszy zaistniał dzięki fantastycznemu występowi w nagradzanej scenicznej wersji "Disco Pigs". Zebrawszy znakomite recenzje za najlepszy spektakl poza konkursem na Festiwalu Teatralnym w Dublinie w 1996 r. i nagrody Fringe First Award na festiwalu w Edynburgu w 1997 r., sztuka "Disco Pigs" wyruszyła w trasę po Irlandii, Wielkiej Brytanii, Toronto i Australii. Murphy zagrał później w wersji filmowej wyreżyserowanej przez Kirsten Sheridan.

W teatrze współpracował ze zdobywcą nagrody Tony, reżyserem Garrym Hyne'm przy tytułach: "The Country Boy", "Juno and the Paycock"(Johnny Boyle), a także przy "Playboy of the Western World" (Christy), wystawianym w Gaity Theatre w Dublinie. Murphy wystąpił także w roli Konstantina w produkcji Edinburgh Fest sztuki "The Seagull" w rezyserii Petera Steina, a także w roli Adama w "The Shape of Things" Neila LaBute’a w Gate Theatre w Dublinie oraz jako Claudio w "Wiele hałasu o nic" (Much Ado About Nothing).

Do jego najpoważniejszych ról telewizyjnych należy główna rola, Paula Montague w dramacie Davida Yeatsa "The Way We Live Now" produkcji BBC.Krótkometrażowy film Murphy’ego "The Watchmen" (napisany wspólnie z Palomą Beaza) znalazł się w czołówce kandydatów do Turner Classic Movie Short Film Award.

* Aktor zwrócił na siebie uwagę świata swoją rolą rozbitka Jima w filmie Danny'ego Boyle’a "28 dni później" (28 Days Later), sennym hitowym thrillerze rozgrywającym się w postapokaliptycznym Londynie.* Murphy zagrał też główną rolę u boku Rachel McAdams w obrazie Wesa Cravena "Red Eye". Opowiada on historię kobiety (McAdams), przetrzymywanej na pokładzie samolotu w charakterze zakładniczki przez nieznajomego (Murphy), który grozi, że zabije jej ojca, jeśli ona nie pomoże mu zamordować bogatego biznesmena.

W 2005 roku Murphy pojawił się na ekranie w "Breakfast on Pluto" w reżyserii Neila Jordana, jako Patrick „Kitten” Brady, adoptowane dziecko, które zyskuje nowe życie w postaci transwestyty śpiewającego w kabaretach Londynu lat 60. i 70. W filmografii Murphy’ego figuruje także "Intermission" Johna Crowleya (2003), czarna komedia w której rozpad związku w złym czasie i w złym stylu (z inicjatywy Johna, postaci granej przez Murphy’ego) wywołuje łańcuch powiązanych ze sobą historii o miłości i zbrodni.

* W "Dziewczynie z perłą" (Girl With a Pearl Earring) Petera Webbera zagrał Pietera, pomocnika rzeźnika, który zabiega o względy tytułowej bohaterki (Scarlett Johansson).* Wystąpił ponadto w takich filmach jak: "Wzgórze nadziei" (Cold Mountain) Anthony'ego Minghelli, "How Harry Became a Tree" Gorana Paskaljevica, "On the Edge" Johna Carneya, "Sweety Barrett" Stephena Bradleya, "The Trench" Williama Boyda oraz "Sunburn" Nelsona Hume’a.

Współpracował z reżyserem Christopherem Nolanem, gdy wcielał się w postać doktora Jonathana Crane’a o pseudonimie Strach na Wróble w filmie Batman - Początek z 2005 roku, za którą nominowany został do nagrody London Film Critics Circle Award. Ponownie wcielił się w tę postać epizodycznie w przeboju Nolana z 2008 roku pod tytułem Mroczny rycerz.

Od 2004 roku jego żoną jest Yvonne McGuinness. Para ma dwóch synów: Malachy’ego (ur. 04.12.2005) i Carricka (ur. 2007).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnmfbun
dnmfbun
dnmfbun