Trwa ładowanie...
d3xeaqh

Claire Danes

Najnowsze informacje
4.5
(103 głosy)
Oceń:
d3xeaqh

Typowa przedstawicielka gwiazdorskich elit Hollywoodu. Nie chce wywoływać skandali, przeżywać głośnych romansów, ani poddawać się operacjom plastycznym. Nigdy również nie poszła na łatwiznę. Pomimo milionowych gaż za role tylko raz wystąpiła w typowo kasowym, rozrywkowym filmie akcji i nie wspomina tego eksperymentu miło.

Claire Danes w naturalny sposób łączy w sobie piękno, osobisty urok i niezwykłe umiejętności aktorskie. Dzięki nim została dostrzeżona i doceniona zarówno przez krytyków, jak i widownię, co jednocześnie zapewniło jej pozycję jednej z najciekawszych aktorek Hollywoodzkich młodego pokolenia. W 1997 roku magazyn ‘People’ zakwalifikował ją do pierwszej 50. najpiękniejszych ludzi na świecie.

Urodziła się w Nowy Jorku w 1979 jako drugie dziecko artystki i fotografa, Carli i Chrisa Danes. W wieku sześciu lat rozpoczęła naukę tańca nowoczesnego, a w wieku lat dziewięciu - aktorstwa w słynnym Lee Strasberg Studio, a potem w Professional Performing Arts School.

W wieku lat jedenastu zadebiutowała przed kamerą jako molestowane dziecko w "Dreams of Love"(1990), w filmie, którego współproducentem był Miloš Forman. Jako czternastolatka próbowała dostać się do obsady „Listy Schindlera”. Przesłuchanie zakończyło się dla niej sukcesem jednak z roli ostatecznie zrezygnowała na rzecz serialu wyprodukowanego przez sieć telewizyjną ABC „My So-Called Life” (1993-1995), gdzie zagrała dojrzewającą nastolatkę - Angelę Chase. Był to jej pierwszy wielki sukces za który poza oddaniem publiczności zdobyła m.in. Złoty Glob oraz nominację do nagrody Emmy.

W 1994 wystąpiła u boku Susan Sarandon i Winony Ryder w „Małych kobietkach”, będących adaptacją powieści Louisy May Alcott wyreżyserowanej przez Gillian Armstrong. Od tego momentu Danes zaczęła regularnie otrzymywać propozycje od filmowych producentów i wystąpiła w „Skrawkach życia” (1995) Jocelyn Moorhouse, „Wakacjach w domu” (1995) Jodie Foster, „I Love You, I Love You Not” (1996) i w „To Gillian on Her 37th Birthday” (1996).

Gwiazda próbowała również swoich sił na uniwersytecie Yale. Namówiła ją do tego Judie Foster. List motywacyjny dla uczelni napisał jej sam Oliver Stone u którego zagrała w „U turn”. Mimo iż* na wydziale psychologii radziła sobie doskonale naukę przerwała po czterech semestrach i postanowiła ostatecznie poświęcić się aktorstwu*.

Ogromną popularność przyniosła aktorce rola w uwspółcześnionej wersji tragedii Shakespeare’a „Romeo i Julia” w reżyserii Baza Luhrmanna. W filmie tym w roli Romea partnerował jej Leonardo DiCaprio. W 1997 roku jako wyraz uznania* otrzymała tytułu ShoWest Female Star of Tomorrow* (obiecującej Gwiazdy Jutra). W 1999 roku na ekrany kin weszły dwa filmy z udziałem aktorki – „Mod Squad” oraz produkcja 20th Century Fox „Brokedown Palace” w reżyserii Jonathana Kaplana.

Danes zagrała jedną z głównych ról w wyróżnionym przez Amerykańską Akademię Filmową obrazie „Godziny” (Hours) w reżyserii Stephena Daldry, z gwiazdorską obsadą: Nicole Kidman, Julianne Moore i Meryl Streep. Można ją było także oglądać na dużym ekranie u boku Susan Sarandon, Jeff Goldblum, Ryan Philippe i Kieran Culkin w uznanym przez krytykę „Igby Goes Down”. Aktorka pracowała również nad produkcją Thomasa Vinterberga „It’s All About Love” z udziałem Joaquina Phoenixa.

Inne ważniejsze tytuły filmów z jej udziałem to: „Broakdown Palace” Jonathana Kaplana, „Wybrzeże moskitów” Scotta Silvera, „Nędznicy” Billiego Augusta, „The Polish Wedding” Theresy Connelly, czy „The Rainmaker” Francisa Forda Coppoli.

Filmografia Claire Danes mogła by wyglądać jeszcze ciekawiej. Pomijając rezygnację z zagrania w „Liście Schindlera” Spielberga aktorka była pierwszą kandydatką do roli Lisy w „Przerwanej Lekcji muzyki” ostatecznie jednak rolę tę dostała Angelina Jolie. Danes walczyła również o posadę Rose w „Titanicu” oraz o tytułową rolę w „Lolicie”z 1997 roku.

Urodzona i wychowana w Nowym Yorku Danes zawsze marzyła o karierze aktorskiej. Dlatego też już w wieku dziesięciu lat zapisała się do prestiżowego Lee Strasberg Theatre Institute. Dodatkowo uczęszczała do szkół Dalton i Professional Performing Arts School. Zdobytą w ten sposób* wiedzę miała okazję wykorzystać występując na deskach teatralnych*, między innymi w sztukach: „Happiness”, „Kids On Stage” i „Punk Ballet”.

Na małym ekranie aktorka zagrała w niezwykle popularnym serialu „No Room For Opal” oraz „The Coming Out of Heidi Leitner” (HBO) i „Law & Order” (NBC). W 2007 roku zagrała w filmie fantasy pt. "Gwiezdny pył". W 2010 roku zagrała tytułową rolę w filmie "Temple Grandin", za co dostała nagrodę, Złoty Glob. W kolejnym roku otrzymała rolę w serialu "Homeland".

Prywatnie Claire od 2009 roku jest żoną Hugh Dancy'ego.. Jej były chłopak to Matt Damon. Mierząca 166 cm wzrostu aktorka ma starszego brata który jest prawnikiem. Gwiazda nie przepada za kinem akcji i dlatego odrzuca propozycje grania w filmach tego gatunku. Jedynym odstępstwem od tej zasady jakiego dotychczas się dopuściła był "Terminator 3".

Po przygodzie u boku Arnolda Schwarzeneggera jej stosunek do efektownych hollywoodzkich produkcji nie zmienił się. Królestwem Claire Danes są filmy niezależne.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xeaqh
d3xeaqh
d3xeaqh