Trwa ładowanie...
d3gl8gh

Claire Forlani

Najnowsze informacje
4.7
(144 głosy)
Oceń:
d3gl8gh

Słynąca z niezwykłej urody aktorka amerykańska, pochodzenia brytyjsko – włoskiego. Gwiazda takich filmów, jak „Joe Black” z Bradem Pittem i Anthonym Hopkinsem, czy „Twierdza” z Seanem Connerym, znana również z występów w serialu „CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku”.

Urodziła się 1 lipca 1972 roku w Twickenham w Wielkiej Brytanii, a dorastała w Londynie. Jako wyjątkowa piękność, Forlani trafiła do samego centrum hollywoodzkiego show-biznesu niemal natychmiast po przyjeździe do Kalifornii, gdzie osiedliła się wraz z rodzicami w 1993 roku.

Zadebiutowała wcześniej i to dość nietypowo - w filmie produkcji słoweńskiej „Cygańskie oczy” (1992). Już po przyjeździe do USA, zagrała w telewizyjnym mini-serialu „JFK – młode lata” (1993), a w 1994 roku po raz pierwszy wystąpiła na ekranach amerykańskich kin, w sequelu znanej komedii kryminalnej „Akademia policyjna 7: Misja w Moskwie”.

Nie miała trudności ze znalezieniem kolejnych ról – w 1995 roku wystąpiła u Kevina Smitha w komedii „Szczury z supermarketu”, a w 1996 roku zagrała córkę Seana Connery w „Twierdzy” i stworzyła interesującą kreację w docenionym przez krytykę filmie biograficznym „Basquiat – Taniec ze śmiercią” Juliana Schnabla. Rola Giny Cardinale w tym ostatnim była pierwszą, z której Forlani, jak sama później przyznała, była rzeczywiście dumna. Po nieco mniej znaczących występach w filmach: „Życie na krawędzi” (1997) i „Into My Heart” (1998), pojawiła się w jednej z głównych ról w remake’u filmu „Joe Black” z Bradem Pittem i Anthonym Hopkinsem (1998, nominacja do Saturna), dając jeden z najbardziej znanych występów w karierze.

Forlani jest aktorką, która starannie dobiera role, odważnie przyjmując niektóre projekty, ale też bez skrupułów odrzucając te, które wydają jej się mało wartościowe. Stąd wiele filmów z jej udziałem to mniej znane projekty, jak choćby krótkometrażowy debiut Laury Dern „Gift” (1994), osadzony w epoce wiktoriańskiej „Basil” Radhy Bharadwaia (1998), czy zrealizowany przez braci Polish „Northfolk” (2003).

W 2000 roku zagrała wraz z Freddiem Prinzem Juniorem w komedii romantycznej „Dziewczyny i chłopaki”, natomiast rok później przefarbowała się na blond dla potrzeb dramatu „Konspiracja.com” z Timem Robinsem (2001). W tym samym czasie podpisała kontrakt z firmą L’Oréal, stając się tym samym jedną z jej czołowych „twarzy”.

Zagrała obok Jackie Chana w komedii akcji „Medalion” (2003), pojawiła się jako żona legendarnego gracza golfowego w filmie „Bobby Jones: Zamach geniusza” (2004) i wystąpiła Elijah Wooda w, słynącym z brutalnych scen, dramacie sportowym „Chuligani” (2005), opowiadającym o świecie pseudo-kibiców brytyjskiego futbolu. Z kolei w latach 2006-2007 dołączyła do obsady popularnego serialu „CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku”.

Jednym z ostatnich, znanych filmów z jej udziałem był przygodowy film fantasy „Dungeon Siege: W imię króla” w reżyserii Uwe Bolla (2007) oraz liczne produkcje zrealizowane na wyspach brytyjskich, m.in. irlandzkie „Crossmaglen” (2008) i angielskie „Flashbakcs of a Fool” z Danielem Craigiem (oba z 2008 roku).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gl8gh
d3gl8gh
d3gl8gh