Trwa ładowanie...
d3fm3pf

Courteney Cox

Najnowsze informacje
4.6
(187 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Birmingham, Alabama, USA

Filmografia:
d3fm3pf

Amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna, szerokiej publiczności znana przede wszystkim jako Monica Geller z serialu komediowego „Przyjaciele”. Urodziła się 15 czerwca 1964 roku w Birmingham w Alabamie w USA. Pochodziła z dobrej, zamożnej rodziny, była typową „córeczką tatusia”, jednak do czasu, bowiem kiedy miała 10 lat jej rodzice rozwiedli się.

Była zbuntowaną nastolatką. W szkole średniej udzielała się jako cheerleaderka, uprawiała pływanie i grała w tenisa. W klasie maturalnej po raz pierwszy zasmakowała zawodu modelki występując w reklamie sklepu odzieżowego. Studiowała architekturę wnętrz w Mount Vernon College, jednak tylko przez jeden rok. Rzuciła bowiem studia, poświęcając się karierze modelki.

Została zaangażowana do prestiżowej nowojorskiej agencji Ford Modelling, wystąpiła w wielu reklamach (m.in. Maybelline, Tampax), pojawiła się też na okładkach kilku pism. W międzyczasie zaczęła uczęszczać na lekcje aktorstwa.* Pierwszym większym przełomem był udział w teledysku do piosenki Bruce’a Springsteena „Dancing In the Dark”*, w reżyserii Briana De Palmy (1984). W 1985 roku przeprowadziła się do Los Angeles, gdzie dostała rolę w filmie TV „Misfits of Science”.

W 1987 roku została zaangażowana do gry w znanym serialu „Family Ties”, gdzie występowała przez dwa kolejne lata w jednej z głównych ról. Jedną z gwiazd serialu był Michael J. Fox.

W roku 1988 Cox zagrała jedną z ról w komedii sci-fi „Kokon”. Okres 1989-94 to raczej chude lata dla aktorki. Brała udział w kilku projektach, jednak większość z nich przeszła bez echa (np. komedia fantasy „Pan przeznaczenie”). Odwrót nastąpił w 1994 roku, po pierwsze dzięki roli u boku będącego wówczas na fali popularności Jima Carreya w komedii „Ace Ventura: Psi detektyw”, po drugie – dzięki rozpoczęciu przygody z sitcomem „Przyjaciele”, który już w wkrótce miał stać się międzynarodowym hitem, a jego dobra passa miała trwać nieprzerwanie przez 10 kolejnych lat.

Aktorka stała się szybko rozpoznawalna i niezwykle popularna, co pociągnęło za sobą także propozycje ról w filmach kinowych. W 1995 roku Cox wystąpiła w thrillerze „Rysopis mordercy 2”, a w 1996 – w pierwszej części horroru Wesa Cravena „Krzyk”, na planie którego spotkała się ze swoim przyszłym mężem Davidem Arquette (sequele w 1997 i 2000 roku).

W 1999 roku pojawiła się na planie dramatu sensacyjnego „Posłaniec”, zaś później występowała już niemal wyłącznie w komediach – obyczajowych („Jakoś to będzie” 2001), romantycznych („Z kozetki na fotel” 2001), kryminalnych („3000 mil do Graceland” 2001), czy przygodowych/fantasy („Zoom: akademia super bohaterów” 2006).

Bardzo często pojawia się na planie wraz z mężem, Davidem Arquette. W 2006 roku zagrała jedną z głównych ról w horrorze w jego reżyserii, zatytułowanej „The Tripper”. W tym samym roku wzięła też udział w kryminalnym filmie Nicka Cassavetesa „Alpha Dog”, gdzie prócz niej wystąpili również m.in. Bruce Willis, Sharon Stone i Justin Timberlake.

W 2007 roku otrzymała główną role w serialu "Brud". Rok później zagrała w filmie "Opowieści na dobranoc". Z kolei w 2009 roku zagrała główną rolę w serialu "Cougar Town: Miasto kocic". W 2011 roku po raz czwarty wcieliła się w Gale Weathers w thrillerze "Krzyk 4".

Wraz z mężem są zaangażowani w produkcję filmową – w 2004 roku założyli wytwórnię Coquette. Matką chrzestną córki państwa Arquette – Coco – jest partnerka z planu „Przyjaciół”, a zarazem rzeczywista przyjaciółka Courteney - Jennifer Aniston.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fm3pf
d3fm3pf
d3fm3pf