Trwa ładowanie...
dc51ml0

Dan Stevens

Najnowsze informacje
5.0
(5 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Croydon, Surrey, Anglia, Wielka Brytania

Filmografia:
Seriale:

Downton Abbey (Matthew Crawley)

dc51ml0

Dan Stevens to angielski aktor i producent filmowy. Rozpoznawalność przyniosły mu między innymi role Matthew Crawleya w serialu "Downton Abbey", Davida w thrillerze "Gość" oraz Sir Lancelota w filmie przygodowym "Noc w muzeum: Tajemnica grobowca". W 2017 roku pojawił się też w filmie live-action Disneya "Piękna i bestia", a rok później wcielił się w Thomasa Richardsona w filmie Netflixa "Apostle".

Dan Stevens - życiorys

Dan Stevens, a właściwie Daniel Jonathan Stevens, urodził się w Croydon w Londynie. Został adoptowany przez małżeństwo nauczycieli i wychowywał się w walii oraz południowo-wschodniej Anglii. Aktor ma młodszego brata, który również został adoptowany. W młodości uczył się w Tonbridge School w Kent i to tam po raz pierwszy zainteresował się aktorstwem i sztukami teatralnymi. Pewnego dnia postanowił starać się o rolę Macbetha w sztuce wystawianej przez jednego z nauczycieli, co było początkiem jego walki o marzenia.

W wieku 15 lat Dan Stevens spędzał wakacje, szkoląc się w zakresie aktorstwa w National Youth Theatre w Londynie, a w dalszych latach podjął studia z zakresu literatury angielskiej w Emmanuel College w Cambridge. W trakcie dalszej nauki aktor był członkiem grupy Cambridge University Footlights Dramatic Club, wraz z którą wystawiał sztuki i występował na deskach różnych teatrów.

W pewnym momencie jego talent dostrzegł Peter Hall, reżyser, którego córka grała wraz z nim w przedstawieniu "Macbetha". Dzięki jego zainteresowaniu Dan Stevens wkrótce zaczął otrzymywać pierwsze role.

Dan Stevens - kariera

Profesjonalną karierę Dan Stevens rozpoczął w 2004 roku, gdy przy pomocy Petera Halla dołączył do wystawianej przez niego sztuki "As You Like It". Dzięki temu aktor występował na deskach różnych teatrów i powoli budował swoją pozycję, która dwa lata później zapewniła mu rolę w adaptacji noweli "The Line of Beauty" o tym samym tytule. W 2009 roku Dan Stevens rozpoczął karierę filmową, dzięki czemu miała okazję usłyszeć o nim jeszcze szersza publika. Debiutem Dana Stevensa na dużym ekranie była postać Davida Camerona w filmie "Hilde".

W kolejnych latach filmografia Dana Stevensa powiększyła się między innymi o produkcje "The North London Book of the Dead", "Wampirzyce", "Piąta władza", "Gość", "Krocząc wśród cieni" oraz "Magik z Nowego Jorku". W 2014 roku aktor wystąpił w produkcji "Noc w muzeum: Tajemnica grobowca", która okazała się być pierwszym przełomem w jego dotychczasowej karierze. W 2015 roku Dan Stevens pojawił się w filmie "Criminal Activities", natomiast rok później widzowie mogli go zobaczyć między innymi w "The Ticket", "Colossal" oraz "Norman: The Moderate Rise and Tragic Fall of a New York Fixer".

Kolejne role Dana Stevensa przynosiły mu coraz większą popularność. W 2017 roku aktor wystąpił w adaptacji live-action Disneya "Piękna i bestia", co także spotkało się z ciepłym przyjęciem krytyków. Równie istotne były role Dana Stevensa w serialach telewizyjnych, między innymi w produkcjach "Maxwell", "Sense and Sensibility" oraz "The Turn of the Screw". W 2010 roku aktor przyjął rolę w serialu "Downton Abbey", gdzie wcielił się w rolę Matthew Crawleya. Jego postać zapewniła produkcji wiele nagród, a jego samego okrzyknięto między innymi najlepszym aktorem serialowym.

Dan Stevens - nagrody i nominacje

Za swoje role w filmach i serialach Dan Stevens otrzymał kilkanaście nagród i nominacji, między innymi dla najlepszego aktora serialowego i najlepszego lektora audiobooków. Większość wyróżnień aktor otrzymał za kreację Matthew Crawleya w serialu "Downton Abbey", za którą wyróżniono go Screen Actors Guild Award i nominowano między innymi do Monte-Carlo Television Festival Award i Huading Award. Był też nominowany do Saturn Award dla najlepszego aktora za rolę w filmie "Gość". W 2013 roku Dan Stevens otrzymał nominację do nagrody najlepszego lektora za audiobook "Frankenstein".

Dan Stevens - życie prywatne

Dan Stevens urodził się w Croydon w Londynie. W 2009 roku aktor poślubił południowoafrykańską piosenkarkę jazzową Susie Hariet. Para pierwszy raz spotkała się trzy lata wcześniej, gdy oboje występowali w teatrach w Sheffield. Dan Stevens i Susie Hariet mają wspólnie trójkę dzieci: córki Willow i Eden oraz syna Aubreya. Aktorka Rebecca Hall jest matką chrzestną dla jego starszej córki Willow. Dan Stevens w międzyczasie angażował się też w politykę - w wyborach prezydenckich w 2016 roku poparł kandydaturę Berniego Sandersa.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dc51ml0
dc51ml0
dc51ml0