Trwa ładowanie...
d3q8wcs

Dariusz Wolski

Najnowsze informacje
4.6
(17 głosów)
Oceń:
d3q8wcs

Polski operator filmowy, mieszka i pracuje w Hollywood. Wolski jest w Stanach Zjednoczonych cenionym operatorem, czego wyrazem jest praca przy superprodukcjach takich jak filmowa saga „Piraci z Karaibów”.

* Dariusz Wolski urodził się w 1956 roku w Warszawie. Studiował w Łódzkiej Szkole Filmowej.* W roku 1979 wyjechał do Nowego Jorku. Karierę rozpoczynał od zdjęć do filmów dokumentalnych, przemysłowych i niskobudżetowych produkcji niezależnych.

Pierwszym jego sukcesem był nakręcony w roku 1986 film "Heart", po którym przeniósł się do Los Angeles, gdzie pracował nad teledyskami zrealizowanymi przez m.in. Davida Finchera, Alexa Proyasa i Jake'a Scotta, wyprodukowanym przez Rogera Cormana filmem "Nightfall" i telewizyjną produkcją "Land of Little Rain".

Nakręcił ponad sto teledysków, między innymi dla tak znanych wykonawców, jak Neil Young, Steve Winwood, Aerosmith, Paula Abdul, David Bowie, Elton John czy Sting.Był operatorem i reżyserował liczne reklamówki (m.in. dla Blaupunkt, Hondy, Nike’a).

* Jest autorem zdjęć do m.in. następujących filmów: „Piraci z Karaibów” (pracował przy całej serii)*, „Bad Company”, "Mexican", "Morderstwo doskonałe", "Dark City" (video: "Mroczne miasto"), "Kruk", "Krwawy Romeo", "Fan" i "Karmazynowy przypływ", za który otrzymał nominację do nagrody ASC.

W 2004 roku został zaproszony do członkostwa w Amerykańskiej Akademii Filmowej, organizacji przyznającej Oscary.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3q8wcs
d3q8wcs
d3q8wcs