Trwa ładowanie...
d10vudb

Darren Aronofsky

Najnowsze informacje
4.7
(61 głosów)
Oceń:
d10vudb

Amerykański reżyser i scenarzysta, jeden z najbardziej znanych twórców tamtejszego kina niezależnego. Twórca głośnego obrazu „Pi”.

Urodził się 12 lutego 1969 roku w Nowym Jorku. Jego rodzice byli nauczycielami, którzy zaszczepili w nim zamiłowanie do różnych artystycznych aktywności.

Przyszły reżyser interesował się najpierw czarno- białą fotografią, w okresie młodzieńczego buntu pisał też różne prozatorskie utwory, zanim zafascynowany produkcją „She’s Gotta Have It”” w reżyserii Spike’a Lee nie zaczął na poważnie interesować się sztuką filmową.

W latach 1987-92 studiował antropologię na Harvardzie – to wówczas właśnie jego zainteresowania skierowały się w stronę filmu i animacji. Zrealizowana w 1991 roku krótkometrażówka „Supermarket Sweep” znalazła się w finale międzynarodowego konkursu filmów studenckich, co zachęciło reżysera do rozpoczęcia studiów reżyserskich w American Film Institute w Los Angeles.

Jednym ze szkolnych filmów reżysera z tamtego okresu była „Protozoa” (1993) z udziałem Lucy Liu.

Po powrocie do Nowego Jorku w 1995 roku rozpoczął prace nad filmem, który miał okazać się dla niego absolutnym przełomem - czarno-białym thrillerem opowiadającym historię matematycznego geniusza usiłującego dojść prawdy na temat tytułowej liczby „Pi” (1998). Film zdobył Independent Spirit Award za najlepszy scenariusz oraz nagrodę za reżyserię na festiwalu w Sundance – szczególnie to drugie wyróżnienie dało mu furtkę do międzynarodowego sukcesu, plasując „Pi” na liście jednej z najtańszych produkcji (film sfinansowany był z kieszeni Aronofsky’ego i jego przyjaciół), które osiągnęły największy zysk w historii.

Rzesze fanów na całym świecie z jednogłośnym aplauzem przyjęły również kolejny film reżysera, poruszający obraz oscylujący wokół tematyki uzależnień – „Requiem dla snu” (2000, Grand Prix festiwalu w Valladolid, nominacja do Independent Spirit Award za reżyserię), z przejmującą kreacją Ellen Burstyn i niezapomnianą muzyką smyczkową Clinta Mansella w wykonaniu Kronos Quartet.

W odróżnieniu od „Requiem”, ostatni obraz reżysera, wysmakowane i urzekające wizualnie „Źródło” (2006) nie przez wszystkich przyjęty był z entuzjazmem, dzieląc jednomyślną, do tej pory publiczność. W filmie zagrała partnerka reżysera, brytyjska aktorka Rachel Weisz, jak również Ellen Burstyn i Hugh Jackman. Nominowany był do Złotego Lwa w Wenecji.

Stałymi współpracownikami twórcy, oprócz wspomnianego wyżej kompozytora są: autor zdjęć Matthew Libatique, szkolny kolega, aktor Sean Gulette oraz producent Eric Watson.

Na oficjalnej stronie Aronofsky’ego można śledzić jego prywatne zapiski, dzięki blogowi, który tam prowadzi.

W 2001 roku pojawił się na festiwalu Sundance w całkiem innej roli, tym razem zasiadając w jury głównego konkursu dramatycznego.

W 2008 roku stworzył sportowy dramat „Wrestler” z udziałem Mickeya Rourke’a. W 2010 roku wyreżyserował dramat psychologiczny "Czarny łabędź" z Natalie Portman.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10vudb
d10vudb
d10vudb