Trwa ładowanie...
dwpxk2y

Darren Star

Najnowsze informacje
5.0
(3 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Potomac, Maryland, USA

Reżyser:
Scenarzysta:
dwpxk2y

Scenarzysta i producent telewizyjny. Pomysłodawca, współproducent i twórca scenariusza do takich przebojów małego ekranu, jak „Beverly Hills 90210”, „Seks w wielkim mieście” i „Melrose Place”.

Urodził się w 1961 roku w miejscowości Potomac, w stanie Maryland, w rodzinie o żydowskich korzeniach. Jego matka była pisarką, ojciec – ortodontą. Jest jednym z trójki rodzeństwa – ma siostrę, Bonnie i brata, Marka.

Studiował literaturę angielską na University of California w Los Angeles. Jako scenarzysta zadebiutował na przełomie lat 80-tych i 90-tych, tworząc scenariusze do komedii sci-fi „Doin Time on Planet Earth”, wyreżyserowanej przez Charlesa Matthau (1988) oraz do komedii sensacyjnej „Szpieg bez matury” z Richardem Grieco (1991).

Rzeczywisty talent scenariopisarski ujawnił jednak dopiero jako twórca form telewizyjnych. Pierwszym przebojem autorstwa Stara był wyprodukowany przez Aarona Spellinga serial „Beverly Hills 90210” (1990-2000).

Choć pomysł na taki właśnie serial powstał jeszcze zanim telewizja Fox zatrudniła Stara do współtworzenia scenariusza, to właśnie on był pomysłodawcą głównego wątku i twórcą naczelnych postaci Brendy i Brandona – bliźniaków, przybyłych do Beverly Hills z odległej Minnesoty. Serial okazał się ogromnym przebojem na całym świecie, a jego emisja trwała przez całą dekadę lat 90-tych.

To jednak nie jedyny, ani nawet nie największy sukces Stara tamtych lat. W 1992 roku miał premierę, ponownie wyprodukowany przez Spellinga serial „Melrose Place”, będący spin-offem „Beverly Hills 90210”. Star udowodnił tutaj, że kreacja nastoletnich bohaterów i ich przygód to nie jedyna jego domena. Serial „Melrose Place” zyskał grono stałych widzów i był emitowany przez siedem kolejnych lat.

Wzbogaciwszy się dzięki trafionym pomysłom, Star rozpoczął w międzyczasie również producencką działalność. Sporadycznie zdarzało się, że stawał też po drugiej stronie kamery, reżyserując pojedyncze odcinki wymyślanych przez siebie seriali.

W 1995 roku miał premierę znany polskim widzom serial „Central Park West”. W przeciwieństwie do poprzedników nie był wyprodukowany przez Spellinga. Nie był też zbyt dobrze przyjęty przez telewizyjną publiczność, dlatego jego emisja trwała jedynie rok.

W 1998 roku, kiedy przebrzmiał już sukces „Beverly Hills 90210” i „Melrose Place”, Star postanowił skupić się na kreacji całkiem nowej serii. Zainspirowany zbiorem felietonów autorstwa Candace Bushnell, publikowanych na łamach „New York Observer” pod nazwą „Sex and the City”, stworzył serial pod tym samym tytułem, którego sukces nie tylko dorównał poprzednim dziełom, ale nawet je wyprzedził.

Jako jeden z producentów wykonawczych serialu otrzymał pierwszą w karierze nagrodę Emmy oraz Television Producer of the Year Award.

Star jest producentem, powstałej w 2008 roku, filmowej wersji serialu, jak również jego sequela „Seks w wielkim mieście II”, którego premiera planowana jest na 2010 rok.

W międzyczasie, bez powodzenia próbował wylansować swoje kolejne pomysły (seriale: „Ulica”, „Mów mi swatka” i „Grosse Pointe”). Był producentem wykonawczym komediowych seriali: „Kitchen Confidential” z Jaime King (2005-2006), „Kaszmirowa mafia” z Lucy Liu (2008) oraz telewizyjnej komedii Stephena Gyllenhaala „Manchild” z Johnem Corbettem (2007).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwpxk2y
dwpxk2y
dwpxk2y