Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw

David Cronenberg - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
Qaqwqwrqw

Urodził się w Toronto. Jego ojciec był dziennikarzem, matka pianistką. Cronenberg wcześnie zafascynował się fantastyką i science fiction. Zaczął pisać opowiadania próbując drukować je w czasopismach. Napisał wiele historyjek i opowiadań – żadne z nich jednak nie trafiło do druku. W 1967 roku ukończył studia na uniwersytecie w Toronto.

Jeszcze w czasach uniwersyteckich zaczął interesować się filmem, wynikiem tego było nakręcenie dwóch filmów krótkometrażowych, Transfer i From the Drain, na 16 milimetrowej taśmie. Pierwsze filmy nakręcone na 35-ce, Stereo i Crimes of the Future, to również krótkie formy powstałe w latach 60-tych. Już w owych pracach pojawiły się tematy, które miały w przyszłości charakteryzować większość jego twórczości.

W 1975 roku nakręcił swój pierwszy film fabularny "Shivers". Pomimo sukcesu "Shivers" dopiero nakręcony w 1979 roku "The Brood" rozsławił Cronenberga w świecie i otworzył przed nim wiele nowych możliwości. Ten film był przełomem artystycznym w jego karierze.

"The Dead Zone" z 1984 roku otrzymał trzy z pięciu nagród Festiwalu Filmowego w Avoriaz i siedem nominacji do nagród Edgara Allana Poe w Stanach Zjednoczonych.
Dużym powodzeniem cieszył się również remake klasycznego horroru z 1958 roku, "The Fly" (Mucha), który otrzymał nagrodę Oskara za efekty specjalne.

"Naked Lunch" (Nagi lunch, 1991), adaptacja powieści W. Burroughs'a, otrzymała siedem nagród Genie min. za najlepszy scenariusz, reżyserię i film. Film ten zdobył nagrody za najlepszy scenariusz i reżyserię przyznane przez Państwowe Stowarzyszenie Filmowe, nagrodę za najlepszy scenariusz Nowojorskiego Koła Krytyków Filmowych i trzecią nagrodę za najlepszy scenariusz Bostońskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych.

Qaqwqwrqw

"Crash" z 1996 roku otrzymał nagrodę główną w Cannes.

Cronenberg znany jest z tego, iż chętnie podejmuje się niewielkich zadań aktorskich. Twierdzi, że jest to najlepszy sposób na odzyskanie kontaktu z planem filmowym na etapie, kiedy on sam siedzi przy komputerze pisząc nowy scenariusz. Zagrał w "Into the Night" i "The Stupids" Johna Landisa, we własnym "The Fly", "To Die For" Gusa Van Santa, "Moonshine Highway" Andy Armstronga, "Last Night" Dona McKellara.

Zdjęcie AFP

Data urodzenia

15.03.1943

Miejsce urodzenia

Toronto, Ontario, Kanada

Reżyser
Scenarzysta
Filmografia
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw