Trwa ładowanie...
d17e4y8

David Cronenberg

Najnowsze informacje
5.0
(7 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Toronto, Ontario, Kanada

Reżyser:
Scenarzysta:
Filmografia:
d17e4y8

Urodził się w Toronto. Jego ojciec był dziennikarzem, matka pianistką. Cronenberg wcześnie zafascynował się fantastyką i science fiction. Zaczął pisać opowiadania próbując drukować je w czasopismach. Napisał wiele historyjek i opowiadań – żadne z nich jednak nie trafiło do druku. W 1967 roku ukończył studia na uniwersytecie w Toronto.

Jeszcze w czasach uniwersyteckich zaczął interesować się filmem, wynikiem tego było nakręcenie dwóch filmów krótkometrażowych, Transfer i From the Drain, na 16 milimetrowej taśmie. Pierwsze filmy nakręcone na 35-ce, Stereo i Crimes of the Future, to również krótkie formy powstałe w latach 60-tych. Już w owych pracach pojawiły się tematy, które miały w przyszłości charakteryzować większość jego twórczości.

W 1975 roku nakręcił swój pierwszy film fabularny "Shivers". Pomimo sukcesu "Shivers" dopiero nakręcony w 1979 roku "The Brood" rozsławił Cronenberga w świecie i otworzył przed nim wiele nowych możliwości. Ten film był przełomem artystycznym w jego karierze.

"The Dead Zone" z 1984 roku otrzymał trzy z pięciu nagród Festiwalu Filmowego w Avoriaz i siedem nominacji do nagród Edgara Allana Poe w Stanach Zjednoczonych.
Dużym powodzeniem cieszył się również remake klasycznego horroru z 1958 roku, "The Fly" (Mucha), który otrzymał nagrodę Oskara za efekty specjalne.

"Naked Lunch" (Nagi lunch, 1991), adaptacja powieści W. Burroughs'a, otrzymała siedem nagród Genie min. za najlepszy scenariusz, reżyserię i film. Film ten zdobył nagrody za najlepszy scenariusz i reżyserię przyznane przez Państwowe Stowarzyszenie Filmowe, nagrodę za najlepszy scenariusz Nowojorskiego Koła Krytyków Filmowych i trzecią nagrodę za najlepszy scenariusz Bostońskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych.

"Crash" z 1996 roku otrzymał nagrodę główną w Cannes.

Cronenberg znany jest z tego, iż chętnie podejmuje się niewielkich zadań aktorskich. Twierdzi, że jest to najlepszy sposób na odzyskanie kontaktu z planem filmowym na etapie, kiedy on sam siedzi przy komputerze pisząc nowy scenariusz. Zagrał w "Into the Night" i "The Stupids" Johna Landisa, we własnym "The Fly", "To Die For" Gusa Van Santa, "Moonshine Highway" Andy Armstronga, "Last Night" Dona McKellara.

Zdjęcie AFP

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17e4y8
d17e4y8
d17e4y8