Trwa ładowanie...
d3vfpxr

David Frankel

Najnowsze informacje
5.0
(1 głos)
Oceń:
d3vfpxr
WP Film
Źródło: WP Film

David Frankel – życiorys i kariera zawodowa

David Frankel to amerykański reżyser, aktor, scenarzysta i producent filmowy. Urodził się 2 kwietnia 1959 roku w Nowym Jorku. David Frankel urodził się w rodzinie żydowskiej. Jest synem Tobi Simone (née Brown) i Maxa Frankela – urodzonego w Niemczech dziennikarza, laureata Nagrody Pulitzera, długoletniego redaktora naczelnego New York Times. Na początku planował iść śladami ojca, dlatego podjął studia z zakresu nauk politycznych na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge. Ukończył je w 1981 roku. Następnie rozpoczął współpracę z magazynem Esquire oraz z telewizją. Był autorem scenariuszy do programu The Ellen Burstyn Show (1986) oraz serialu Doctor Doctor (1989). David Frankel był także współautorem (wraz z Normanem Steinbergiem) scenariusza komedii Miłość to nie żart, którą wyreżyserował Leonard Nimoy oraz pilotowego odcinka serialu Teech (1991). Ponadto, na dorobek Davida Frankela składają się takie produkcje, jak Grapevine (serial o sercowych perypetiach trojga przyjaciół, 1992), Nervous Ticks (komedia Rocky'ego Langa, z udziałem Billa Pullmana, 1993). Debiutem Davida Frankela jest komedia Rapsodia Miami z 1995 roku, był jej reżyserem i scenarzystą. Fabułę filmu stanowią rozterki sercowe Gwyn Marcus. W filmie wystąpili Sarah Jessica Parker, Mia Farrow i Antonio Banderas. W 1996 roku David Frankel stworzył krótkometrażową komedię Dear Diary, za którą otrzymał Oscara. Lata 1998-2004 to przede wszystkim praca nad realizacją znanych seriali, m.in. Z Ziemi na Księżyc, Kompania braci, Seks w wielkim mieście i Ekipa. David Frankel zrealizował oparty na faktach dramat telewizyjny Górnicy z Pensylwanii. Bohaterami są górnicy, którzy przebywali pod ziemią ponad trzy dni, aby otrzymać ratunek. Ponadto, David Frankel wyreżyserował kultowy film Diabeł ubiera się u Prady, którego premiera odbyła się w 2006 roku. Produkcja powstała w oparciu o scenariusz Aline Brosh McKenna i stanowi adaptację powieści Lauren Weisberger. W główne postaci wcieliły się Meryl Streep i Anne Hathaway. W 2008 roku zrealizował film Marley i ja, w którym wystąpili Jennifer Aniston i Owen Wilson. Powstał on na bazie autobiograficznej powieści Johna Grogana, opowiada o rodzinie Grogan i ich niesfornym psie.
Prywatnie David Frankel jest ojcem dwójki dzieci.

David Frankel – ciekawostki

Jakiś czas temu ogłoszono, że David Frankel będzie kierował adaptacją filmu do pierwszej powieści serii Septimus Heap. Karen Rosenfelt została również wprowadzona jako producent. Autorka Angie Sage została mianowana producentem wykonawczym. Wiele o tym filmie nie zostało powiedziane i nie wiadomo, czy został on odwołany czy tylko odłożony na później.

David Frankel – nagrody i wyróżnienia

W 1997 roku David Frankel zdobył Oscara za film Dear Diary w kategorii Najlepszy krótkometrażowy film aktorski. 2002 rok przyniósł mu nagrodę Emmy za serial Kompania braci, zwyciężył on w kategorii Najlepsza reżyseria miniserialu, filmu telewizyjnego lub dramatycznego programu specjalnego. W 2005 roku David Frankel został nominowany do Nagrody Emmy w kategorii Najlepsza reżyseria serialu komediowego za serial Ekipa. Natomiast podczas Amerykańskiej Gildii Scenarzystów w 2006 roku uzyskał nominację w kategorii Najlepszy scenariusz nowego serialu za serial Rzym. Film One chance (Masz talent!) uzyskał dwie nagrody w 2014 roku: Nagrodę Publiczności podczas Provincetown International Film Festival w kategorii Najlepszy film fabularny oraz Nagrodę Publiczności podczas Traverse City Film Festival w kategorii Najlepszy film zagraniczny.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vfpxr
d3vfpxr
d3vfpxr