Trwa ładowanie...
d456cue

David Heyman

Najnowsze informacje
5.0
(1 głos)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Londyn

Filmografia:
d456cue

Heyman był producentem wszystkich filmowych adaptacji niezwykle popularnych książek o Harrym Potterze autorstwa J.K. Rowling. W 1997 roku przeczytał pierwszą książkę, kiedy była jeszcze nieopublikowanym rękopisem, i od razu dostrzegł jej kinowy potencjał. Filmem Harry Potter i Insygnia Śmierci: część II zamyka najbardziej popularną serię wszech czasów.

Oprócz filmów z Harrym Potterem Heyman zajmował się również produkcją filmu Davida Hare’a Ósma strona, thrillera szpiegowskiego z Rachel Weisz i Billem Nighym, obrazu Jestem na tak z Jimem Carreyem, popularnego thrillera science-fiction Jestem legendą Francisa Lawrence'a z Willem Smithem, cieszącego się dużym uznaniem dramatu Marka Hermana Chłopiec w pasiastej piżamie z Vegą Farmigą i Davidem Thewlisem, oraz niezależnego dramatu Czy ktoś tam jest? w reżyserii Johna Crowleya z Michaelem Caine'em w jednej z głównych ról.

Heyman zdobywał wykształcenie w Anglii i Stanach Zjednoczonych. Rozpoczynał karierę jako asystent produkcji na planie filmów Ragtime Milosa Formana i Podróż do Indii Davida Leana. W 1986 roku Heyman przeniósł się do Los Angeles, gdzie jako dyrektor kreatywny w Warner Bros. pracował nad filmami Goryle we mgle i Chłopcy z ferajny. Pod koniec lat osiemdziesiątych został wiceprezesem wytwórni United Artists.

Równocześnie Heyman rozpoczął karierę jako niezależny producent i wyprodukował kilka filmów, między innymi Miasto aniołów 2 w reżyserii Ernesta R. Dickersona z Tupakiem Shakurem i Omarem Eppsem, oraz niskobudżetowy klasyk Rodzinna wyprawa w reżyserii Grega Mottoli z Lievem Schreiberem, Parker Posey, Hope Davis, Stanleyem Tuccim i Campbellem Scottem.

Heyman przez wiele lat pracował w Stanach Zjednoczonych, a w roku 1996 powrócił do Wielkiej Brytanii i założył firmę producencką Heyday Films. Zamierzał wykorzystać swoje powiązania ze Stanami Zjednoczonymi i Europą w tworzeniu międzynarodowych filmów i programów telewizyjnych.

W 2003 roku Heyman otrzymał nagrodę dla producenta roku podczas gali ShoWest, zostając tym samym pierwszym brytyjskim producentem, któremu przyznano ten tytuł. Na tegorocznych targach CineEurope przyznano mu tytuł „Producenta dziesięciolecia”.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d456cue
d456cue
d456cue