Trwa ładowanie...
d4hp1fw

David Oyelowo

Najnowsze informacje
3.5
(4 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Oxford, Oxfordshire, Anglia

Filmografia:
d4hp1fw

David Oyelowo, aktor, który z powodzeniem łączy grę w teatrze z udziałem w produkcjach kinowych i telewizyjnych jest obecnie jednym z najbardziej rozchwytywanych młodych talentów w Hollywood. Jest absolwentem London Academy of Music and Dramatic Art (LAMDA) oraz stypendystą programu Nicholasa Hytnera „Scholarship For Excellence”. Aktor zakończył niedawno pracę na planie filmu „Nina” (reż. Cynthia Mort), dramatu biograficznego przedstawiającego życie znanej piosenkarki Niny Simone, którą zagrała Zoe Saldana, oraz jej relacje z managerem Cliftonem Hendersonem, w którego postać wcielił się Oyelowo. Wystąpił także w thrillerze Simona Branda „Default” o porwaniu amerykańskiego samolotu przez somalijskich piratów.

Wcześniej Oyelowo zagrał w nominowanym do Oscara dramacie Stevena Spielberga „Lincoln” z Danielem Day-Lewisem, Sally Field i Tommym Lee Jonesem oraz niezależnym filmie „Middle of Nowhere” (reż. Ava DuVernay), który został dobrze przyjęty przez krytyków i publiczność na festiwalu w Toronto i Sundance. Oyelowo za swoją kreację w „Middle of Nowhere” otrzymał nominacje do nagród Independent Spirit oraz NAACP Image w 2013 roku. Aktor wystąpił również u boku Toma Cruise’a w filmie akcji „Jack Reacher: Jednym strzałem” (reż. Christopher McQuarrie), na podstawie książki z popularnej serii sensacyjnej Lee Childa; brytyjskim dramacie telewizyjnym „Complicit” (reż. Niall MacCormick) oraz thrillerze „Pokusa” (reż. Lee Daniels), z Nicole Kidman, Matthew McConaugheyem i Zakiem Efronem, który miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2012 roku.

Ponadto, Oyelowo ma w swoim dorobku aktorskim takie filmy jak: „Red Tails” (reż. George Lucas), który zdobył nagrodę NAACP Image dla najlepszego filmu; „Geneza planety małp” (reż. Rupert Wyatt) z Jamesem Franco i Friedą Pinto; nominowany do Oscara dramat „Służące” (reż. Tate Taylor); „96 minut” (reż. Aimee Lagos); „Ostatni król Szkocji” (reż. Kevin MacDonald) z Forestem Whitakerem i Jamesem MacAvoyem; „Who Do You Love” (reż. Jerry Zaks); „I uderzył grom” (reż. Peter Hyams) produkcji Warner Bros; „Wykolejony” (reż. Mikael Håfström) studia Miramax; „Wysadzony z siodła” (reż. Stefan Schwartz) oraz głośny dramat BBC „Zabijcie posłańca” (reż. Ngozi Onwurah).

Na scenie teatralnej wystąpił po raz pierwszy w Gate Theatre, gdzie zagrał króla Palasgusa w sztuce „The Suppliants”. Kolejną sztuką był „Henryk VI”, w której jako pierwszy czarny aktor w historii Royal Shakespeare Company wcielił się w rolę króla Henryka VI. Ta kreacja przyniosła mu nagrodę Iana Charlesona i nominację do nagrody Evening Standard. Inne spektakle z jego udziałem to „The God Botherers” Richarda Beana w Bush Theatre oraz off-broadwayowska sztuka „Prometeusz w okowach” Ajschylosa, za którą otrzymał wiele nagród.

W amerykańskiej telewizji aktor zadebiutował w 2006 roku w komediodramacie „Jak wam się podoba” (reż. Kenneth Branagh) kanału HBO, w którym wcielił się w postać Rolanda. W tym samym roku Oyelowo zagrał w miniserialu HBO „Pięć dni. Zniknięcie” i otrzymał Satellite Award za swoja rolę. W 2008 roku wystąpił w głośnej adaptacji powieści Alexandra McCalla Smitha „Kobieca Agencja Detektywistyczna nr 1” w reżyserii Anthony’ego Minghelli.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hp1fw
d4hp1fw
d4hp1fw