Trwa ładowanie...
d3vron7

David Strathairn

Najnowsze informacje
4.1
(14 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

San Francisco, Kalifornia, USA

Filmografia:
d3vron7

Amerykański aktor, jeden z tych, którzy mimo nierozpoznawalnego nazwiska, wizualnie zawsze są kojarzeni, a ich twarze „znajome”. Przez długie lata nie miał szczególnego szczęścia do ról. Choć początki kariery dobrze rokowały na przyszłość, przez długie lata pozostawał znanym-nieznanym aktorem drugiego planu i mniej znanych filmów.

Mimo że nie narzekał na brak propozycji, dziwnym trafem filmy w których grał, jakoś z oporem przyjmowane były przez publiczność, nie odnosiły więc specjalnych sukcesów.

Urodził się 26 stycznia 1949 roku w San Francisco. W college’u spotkał i zaprzyjaźnił się z późniejszym reżyserem Johnem Saylesem. To on właśnie dał aktorowi możliwość debiutu w 1980 roku w filmie „Return of the Secaucus 7”, a także zatrudniał go do swoich dalszych projektów („W szachu” 1987, „Miasto nadziei” 1991 – Independent Spirit Award dla Najlepszego Aktora, „Passion Fish” 1992).

Już w trzy lata później zagrał u Mike’a Nicholsa w głośnym filmie „Silkwood” (1983) Mike’a Nicholsa, z prawdziwie gwiazdorską obsadą (Meryl Streep, Cher, Kurt Russel). W 1985 roku pojawił się na planie serialu „Policjantów z Miami”, w 1986 zagrał obok Christophera Walkena i Seana Penna w filmie „W swoim kręgu” a w 1987 – obok Tommy’ego Lee Jonesa w „Złamanych ślubach”. Grał nieustannie (co najmniej kilka rocznie), jednak w niezbyt znanych produkcjach filmowych i telewizyjnych (np. komedia „Anglik w Nowym Jorku” 1988, wojenny film „Ślicznotka z Memphis” 1990, „Włamywacze” z Robertem Refordem 1992, „Niebezpieczna kobieta” Stephena Gyllenhaala 1993).

W latach 90-tych udało mu się wystąpić w kilku bardziej znaczących produkcjach, w gwiazdorskich rolach – w „Dzikiej rzece” Curtisa Hansona (1994), obok Meryl Streep i Kevina Bacona, w „Firmie” Sydneya Pollacka (1993) obok Toma Cruise’a, thrillerze „Dolores” obok Kathy Bates (1995), u Jodie Foster w „Wakacjach w domu”, czy wreszcie w głośnym thrillerze kryminalnym „Tajemnice Los Angeles” Curtisa Hansona (1997) z Kevinem Spacey, Kim Basinger, Russelem Crowe i Dannym DeVito.

W 1999 wcielił się w rolę Tezeusza w adaptacji sztuki Szekspira „Sen nocy letniej”, jednak pierwsze lata nowego tysiąclecia to znów okres ról mniej ważnych, w których zdolny aktor nie miał możliwości wykazania się. Do czasu.* W 2005 roku George Clooney zaangażował go do głównej roli w swoim filmie „Good Night and Good Luck”, gdzie Strathairn wcielił się w rolę legendarnego dziennikarza telewizji CBS. Za rolę tę otrzymał prestiżową nagrodę aktorską na festiwalu w Wenecji oraz nominacje do Oskara, BAFTA i Złotego Globu.*

Od tego czasu passa zdecydowanie zmieniła się na korzyść. W samym tylko 2007 roku aktor wystąpił z Mattem Damonem w sensacyjnym filmie „Ultimatum Bourne’a”, w amerykańskim filmie Wonga Kar-Waia „Jagodowe noce” oraz w thrillerze „Fracture” z Anthonym Hopkinsem. W 2008 roku zagrał w filmie "Kroniki Spiderwick". Rok 2009 to role w filmach "Nieproszeni goście" i "Bez duszy". W 2010 roku zagrał w obrazach "Temple Grandin", "Skowyt" i "Burza". W 2011 roku otrzymał role w serialu "Alphas".

David Strathairn w 1980 roku ożenił się z pielęgniarką Logan Goodman z którą ma dwóch synów.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vron7
d3vron7
d3vron7