Trwa ładowanie...
d2c3rh1

David Twohy

Najnowsze informacje
3.7
(3 głosy)
Oceń:
d2c3rh1

Amerykański reżyser i scenarzysta, najchętniej działający w obrębie przygodowego kina akcji z pogranicza sci-fi i fantasy. Twórca „Kronik Riddicka”.

Urodził się 18 października 1955 roku w Los Angeles. Studiował na California State University w Long Beach, specjalizując się głównie w reżyserii telewizyjnej, filmowej i radiowej, z niewielkim jedynie naciskiem na sztukę teatralną.

Karierę w filmowym show-biznesie zaczął pod koniec lat 80-tych, jako autor scenariuszy. Jego debiutem w tej dziedzinie był sequel znanego horroru sci-fi „Critters 2” (1988). W tym samym roku napisał scenariusz do kolejnej części kultowej produkcji sci-fi „Obcy”, jednak jego dzieło zostało odrzucone i nigdy nie zrealizowane.

Pierwszym samodzielnym scenariuszem, który napisał, był ten do horroru fantasy „Czarnoksiężnik” (1989), przełomowym zaś – stworzony wspólnie z Jebem Stuartem scenariusz do głośnego filmu sensacyjnego „Ścigany” z Harrisonem Fordem i Tommy Lee Jonesem (1993). Owocna praca dwójki scenarzystów została wyróżniona nominacjami do zaszczytnych nagród: do Writers Guild of America i do Edgar Allan Poe Awards.

Nie licząc filmów w swojej reżyserii, w późniejszych latach podpisał się pod scenariuszami do tak głośnych produkcji, jak: „Wodny świat” Kevina Costnera i Kevina Reynoldsa (1995), „G.I. Jane” Ridleya Scotta (1997), czy „Impostor: Test na człowieczeństwo” (2001).

W międzyczasie sam zajął się reżyserią filmową. Zadebiutował filmem sci-fi „Ucieczka przez czas” z Jeffem Danielsem w roli głównej (1992). Obraz przyniósł mu nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Fantasy w Brukseli oraz pierwszą nominację do nagrody Fantasporto. Cztery lata później zrealizował utrzymane w tym samym gatunku „Spotkanie” z Charliem Sheenem, zgarniając nagrodę Saturna (1996).

Prawdziwym przełomem w karierze Twohy’ego było wprowadzenie do świata filmu postaci Richarda B. Riddicka, okrzykniętego przez znawców jednym z najlepszych, nowych bohaterów kina science-fiction. Pierwszym filmem z tej serii, z gwiazdorskim udziałem Vina Diesla był „Pitch Black” (2000), kolejnym – słynne „Kroniki Riddicka” (2004).

W międzyczasie zgarnął drugą nominację do nagrody Fantasporto za horror „Ciśnienie”, którego scenariusz powstał m.in. we współpracy ze słynnym reżyserem, Darrenem Aronofskym (2002). Reżyser zadebiutował tutaj również jako aktor, pojawiając się w epizodycznej roli brytyjskiego kapitana łodzi podwodnej.

Ostatnią produkcją Davida Twohy’ego jest horror „Wyspa strachu” z Timothym Olyphantem, Millą Jovovich i Stevem Zahnem (2009).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2c3rh1
d2c3rh1
d2c3rh1