Trwa ładowanie...
d32qjzp

David Yates

Najnowsze informacje
3.6
(27 głosów)
Oceń:
d32qjzp

Brytyjski reżyser filmowy, najbardziej znany z ekranizacji trzech ostatnich książek z serii o Harrym Potterze.

David Yates urodził się 30 listopada 1963 roku w St Helens w hrabstwie Merseyside w Wielkiej Brytanii. Studiował politologię na Uniwersytecie w Essex oraz na Uniwersytecie w Georgetown w stanie Waszyngton. Rozpoczął karierę reżyserską od filmu krótkometrażowego When I Was Girl, do którego sam napisał scenariusz. Film przyniósł mu nagrodę dla najlepszego europejskiego filmu krótkometrażowego podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cork w Irlandii, oraz nagrodę Golden Gate Award podczas Festiwalu Filmowego w San Francisco. Zagwarantował mu również przyjęcie do szkoły filmowej National Film and Television School w Beaconsfield w Anglii.

Jego pracę dyplomową, film Good Looks, wyróżniono nagrodą Srebrny Hugo na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago. W 1998 roku Yates zadebiutował jako reżyser filmów fabularnych obrazem Pretendent, z Stephenem Fryem i Johnem Gielgudem. Jego najnowszy film krótkometrażowy Rank, z 2002 roku, był nominowany do nagrody BAFTA TV.

Yates jest wyróżnionym licznymi nagrodami reżyserem telewizyjnym. Otrzymał nagrodę BAFTA TV za pracę nad miniserialem stacji BBC Czasy, w których przyszło nam żyć, dramatem z epoki z Matthew Macfadyenem i Mirandą Otto. W 2003 roku wyreżyserował serial telewizyjny Stan gry, za który otrzymał nominację do nagrody BAFTA TV oraz nagrodę stowarzyszenia reżyserów Directors Guild of Great Britain Award (DGGB) za wybitne osiągnięcia reżyserskie. Serial otrzymał również nagrodę Broadcasting Press Guild Award, nagrodę od Królewskiego Towarzystwa Telewizyjnego (Royal Television Society Award) oraz Rockie Award dla najlepszego serialu podczas Festiwalu Telewizyjnego w Banff.

Rok później Yates wyreżyserował odważny dramat Żywy towar, za który otrzymał kolejną nagrodę BAFTA TV oraz drugą nominację do nagrody DGBB. Odważne ujęcie problemu handlu ludźmi przyniosło mu kilka międzynarodowych nagród, w tym osiem nagród BAFTA TV i cztery nagrody Królewskiego Towarzystwa Telewizyjnego, obie dla najlepszego filmu, oraz nagrodę jury dla najlepszego miniserialu podczas Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnego w Reims, oraz nagrodę Golden Nymph podczas Festiwalu Filmowego w Monte Carlo.

Yates otrzymał nagrodę Emmy za wybitne osiągnięcia reżyserskie w miniserialu, filmie lub programie specjalnym za film stacji HBO z 2005 roku Dziewczyna z kawiarni, romans z Billem Nightym i Kelly Macdonald. Inne telewizyjne dokonania Yatesa to między innymi film telewizyjny The Young Visiters z Jimem Broadbentem i Hugh Laurie'em oraz miniserial The Sins z Pete'em Postlethwaite'em i Geraldine James.

W 2007 roku wyreżyserował hit Harry Potter i Zakon Feniksa, za który otrzymał nagrodę Empire Award dla najlepszego reżysera, oraz w 2009 roku film Harry Potter i Książę Półkrwi. Jako reżyser filmu Harry Potter i Insygnia Śmierci objął pieczę zarówno nad I jak i II częścią. Obrazy trafiły do kin odpowiednio w 2010 i 2011 roku.

David Yates jest żonaty, jego partnerka to Yvonne Walcott.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32qjzp
d32qjzp
d32qjzp