Trwa ładowanie...
dwvmd2i

Dominic Purcell

Najnowsze informacje
4.6
(541 głosów)
Oceń:
dwvmd2i

Aktor amerykański i australijski, szerszej widowni znany głównie z roli „skazanego na śmierć” Lincolna Burrowsa z serialu „Prison Break”.

Urodził się 17 lutego 1970 roku w Wallasey, w Cheshire w Anglii, jednak już jako dwulatek „wyemigrował” wraz z rodziną do Australii. Z pochodzenia jest pół-Irlandczykiem i pół- Norwegiem. Jako nastolatek odkrył w sobie pasję aktorską, mimo że początkowo pociągała go architektura krajobrazu i surfing. Sztuki dramatycznej uczył się najpierw w szkole przy Australijskim Teatrze Młodych, później kontynuując naukę w Zachodnioaustralijskiej Akademii Teatralnej, gdzie studiował m.in. z Hugh Jackmanem, a także spotkał swoją przyszłą żonę, Rebeccę Williamson.

W 1997 roku otrzymał swoją pierwszą rolę w serialu TV australijskiej „Raw FM”. Zanim nastąpił pierwszy ważny zwrot w jego karierze, pojawił się gościnnie na planie serialu „Szkoła złamanych serc”, wystąpił w telewizyjnych koprodukcjach, takich jak m.in. „Moby Dick” (1998), „Zaginiony świat” (1999-2002) oraz w komedii „Córka prezydenta” (1999), będącej jego stricte amerykańskim debiutem.

W 2000 roku zagrał przełomową dla swej kariery rolę Ulricha w sequelu „Mission Impossible II”, obok Toma Cruise’a. Rok później pojawił się w telewizyjnym filmie fantasy produkcji kanadyjskiej - „Niepokonany”, zaś w 2002 roku – w głośnym thrillerze science-fiction „Equilibrium”.

Przez kolejne dwa lata występował w tytułowej roli geniusza Johna Doe (polski odpowiednik Jana Kowalskiego) w odcinkowym dramacie sci-fi „John Doe” (2002-2003). Rok 2003 to udział w thrillerze australijskim „Goście”, a 2004 – rola Draculi w horrorze „Blade: mroczna trójca”. Zanim na dobre rozsławił się udziałem w kasowym serialu, wystąpił w kolejnym horrorze „The Gravedancers” (2005).

Kolejne lata to udział w jednym z najsłynniejszych seriali ostatnich lat - „Prison Break”, w którym aktor wciela się w postać niesłusznie skazanego na karę śmierci Lincolna Burrowsa, którego brat podstępnie dostaje się w mury więzienne z perfekcyjnie opracowanym planem ucieczki. Perypetie bohaterów, wplątanych w sprawy najwyższej wagi państwowej, którzy realizując plan, napotykają na szereg przeszkód, budzą emocje widzów na całym świecie, co pozwoliło serialowi osiągnąć status jednej z najbardziej hitowych produkcji TV ostatnich lat. W międzyczasie aktor wystąpił w kolejnym thrillerze/horrorze kinowym „Primeval” (2007).

W 2009 roku zagrał w filmie kończącym serial pt. "Skazany na śmierć: Ostatnia ucieczka" oraz w obrazie "Nienasycony". W 2011 roku zagrał w filmie "House of the Rising Sun".

Prywatnie jest ojcem czwórki dzieci. Sam również pochodzi z wielodzietnej rodziny - jest najstarszym z piątki rodzeństwa. Jego byłą żoną była Rebecca Williamson (01.08.1998 - 22.10.2008, rozwód), ich czwórka dzieci to: Joseph (ur. 12.08.1999), Audrey (ur. 30.10.2001), bliźnięta: Lily-Rose i Augustus (ur. 07.07.2003).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwvmd2i
dwvmd2i
dwvmd2i