Trwa ładowanie...
d4cuxfp

Eartha Kitt

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

North

Filmografia:

Nowe szaty króla (2000) (Yzma)

Nowe Szaty Króla 2: Kronk - nowe wcielenie (2005) (Yzma)

Ulice Nowego Jorku () (Pani Stubbs)

Batman, serial 1966-1968 (Kobieta Kot)

Anna Lucasta (Anna Lucasta)

St.Louis Blues (Gogo Germaine)

Eryk Wiking (Freya)

Największy koszmar Ernesta (Starsza pani Hackmore)

Bumerang (Lady Eloise)

Harriet Szpieg (Agatha K. Plummer)

d4cuxfp
WP Film
Źródło: WP Film

Eartha Kitt - wczesne lata

Eartha Kitt urodziła się 17 stycznia 1927 r. na plantacji bawełny w North, w Karolinie Południowej, a wychowywała w Harlemie, w Nowym Jorku. Kitt była czarnoskórą aktorką, piosenkarką, tancerka oraz gwiazdą kabaretową. Jej matka była z pochodzenia Cherokee i Afroamerykanką, zaś jej ojciec niemieckiego lub holenderskiego. Sama Eartha utrzymywała, że została poczęta przez gwałt.

Do 8 roku życia wychowywała ją Anna Mae Riley, potem zamieszkała z inną rodziną, aż do śmierci Riley. Następnie, w wieku 16 lat, Eartha Kitt przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie uczęszczała do New York's High School of Performing Arts. Wstąpiła do grupy tanecznej Katherine Dunham's, z którą podróżowała po Stanach, Meksyku, Ameryce Południowej i Europie.

Z czasem nauczyła się języków – Eartha Kitt potrafiła mówić w czterech językach, a śpiewać w siedmiu. Kiedy Dunham wrócił do USA (1948), wielojęzyczna Kitt zamieszkała w Paryżu, tam zyskała sławę jako piosenkarka w klubach nocnych. Jej pierwsze wokalne perełki to: Let's do it, Champagne taste, C'est si bon, Just an old fasioned girl, Love for sale, Uska dara, Under the bridges of Paris i największy, który zapewnił jej rozpoznawalność i serca widowni, to Santa Baby – przebój bożonarodzeniowy z 1953 roku.

Eartha Kitt - debiut

Eartha Kitt debiutowała w 1951 roku, jako Helena Trojańska u Orsona Welles'a (znany z realizacji słuchowiska Wojna Światów z 1938), w inscenizacji Doktora Fausta. W następnym roku, przyjechała do Broadway'u na musical New Faces, na którym wszystkich oczarowała swoim zmysłowym utworem C'est si bon.

Był to pierwszy z wielu hitów Earthy Kitt, który był regularnie grany w „białych” radiostacjach, w latach 50'. Nieliczni czarnoskórzy performersi mieli taką możliwość, lecz ton i barwa głosu Kitt była tak oryginalna i piękna, że nie patrzono na jej pochodzenie czy kolor skóry, a tylko na talent.

Eartha Kitt - kariera

Późniejsze występy Earthy Kitt na Broadway'u dotyczyły roli Mehitabel – kota ulicznego w musicalu Shinbone Alley z 1958 r. Chociaż uważano ją za artystkę towarzyszącą sztuce poprzez umiejętności wokalne, krytycy uważali Earthe za gwiazdę tymczasową, sezonową, o której szybko słuch zaginie. Lecz Kitt często ukazywała się w dobrych filmach, w których dominowała afroamerykańska obsada, np.: Anna Lucasta (1958) i St. Louis Blues (1958).

Występując w lubianych przez widzów programach telewizyjnych w latach 50' i 60', nieoczekiwanie zyskała grono fanów, którym przypadła do gustu jej charakterystyczna rola Kobiety Kota w odcinkach Batmana z 1967 r. za którą pamiętana jest do dzisiaj.

Kitt popadła w tarapaty, gdy publicznie, w Białym Domu, przy ówczesnej pierwszej damie Lady Bird Johnson, wygłosiła parę mów potępiających wojnę w Wietnamie. Kitt dostała zakaz przebywania w USA na parę lat. Aktorka nie była tylko kontrowersyjna dla „białego” mainstream'u.

W teatrze Harlem's Apollo została wygwizdana przez publiczność, mającą dosyć jej protekcjonalnego zachowywania się na scenie. Po paru latach spędzonych w Anglii, gdy minął czas wygnania, Kitt wraca do USA żeby zagrać wraz z piękną czarnoskórą Pam Grier w filmie Friday Foster z 1975 r.

W 1978 roku wraca na Broadway, gdzie gra w musicalu Timbuktu. W 1989 roku zagrała Freye w komedii stylizowanej humorem Monty Pythona – film ten to Eryk Wiking.

Następnie stworzyła postać szalonej i starej wiedźmy w filmie Największy koszmar Ernesta (1991). Do końca życia występowała na ekranach, warto tu wspomnieć następujące produkcje: Bumerang (1992) w roli głównej zagrał słynny Eddie Murphy, Harriet Szpieg (1996).

W 2000 roku Kitt znów dała o sobie znać, podkładając głos do postaci Yzmy w znanej animacji Disneya - Nowe szaty króla. Eartha Kitt jest również autorką książkowego wydania swoich wspomnień, a w 1982 roku powstał o niej film dokumentalny pod tytułem All by myself.

Aktorka umiera 25 grudnia 2008 roku w Nowym Jorku. Przyczyną śmierci jest rak okrężnicy. The Simpsons - kreskówka znana na całym świecie - upamiętniła Earthe Kitt w odcinku Once upon a time in Springfield z 2010 roku, w którym pojawia się postać Kitt z podłożonym głosem aktorki.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cuxfp
d4cuxfp
d4cuxfp